Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Kontakty z Rosją obarczone ryzykiem

01.06.2013

Rozmowa z politologiem, ekspertem ds. międzynarodowych Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W niedzielę zaczyna się V Forum Regionów Polska-Rosja. Przy tej okazji PAP informuje, że współpraca na szczeblu lokalnym i regionalnym między Polską a Rosją jest coraz większa. Ekspert PISM Jarosław Ćwiek-Karpowicz zaznacza, że polskie samorządy aktywnie zabiegają o współpracę z regionami w Rosji, walcząc z coraz lepszym rezultatem o tamtejszy rynek. Czy taka współpraca jest bezpieczna?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Jak zwykle można by rzec, że diabeł tkwi w szczegółach. Jednak jasne jest, że biznes w Rosji jest podporządkowany polityce rządu. Jeśli rząd zdecyduje, że jakaś firma będzie użyteczna dla jego polityki to natychmiast ją podporządkuje. To oznacza, że zawsze w kontaktach biznesowych ze stroną rosyjską ryzyko istnieje. Dodatkowo należy pamiętać o stanie systemu rosyjskiego. W Rosji widać szalejącą korupcję. Sądzę, że nikt nie chciałby dochodzić swoich praw, nawet zagwarantowanych najlepszymi umowami, przed sądami Federacji Rosyjskiej. W tym rozumieniu kontakty z Rosją obarczone są ryzykiem politycznym i biznesowym.

To ryzyko dotyczy wszystkich?

Na pewno wielkich przedsiębiorstw. Te sprawy nie rozstrzygają się na poziomie lokalnym czy samorządowym. Można mówić, że współpraca energetyczna między Polską a obwodem kaliningradzkim, gdzie powstaje elektrownia jądrowa, jest sprawą regionalną. Jednak tak nie jest - to oczywiste. Tę sprawę traktuje się jako ogólnopaństwową. To sprawy o znaczeniu strategicznym, szczególnie zważywszy na rolę energetyki dla państwa rosyjskiego. Mamy więc również problemy z dobrym zdefiniowaniem tego, co w kontaktach polsko-rosyjskich jest sprawą lokalną a co ogólnopaństwową.

Jakiś czas temu Polska zgodziła się na ruch bezwizowy z mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego. Taka decyzja Polsce może się opłacić, pobudzić turystykę i handel?


Być może korzyści wynikające z ożywienia wymiany turystycznej czy handlu przygranicznego są odbierane pozytywnie po stronie polskiej. Rzeczywiście ułatwienie procedur wizowych dla Rosjan spowodowało zapewne napływ klientów. Jednak z drugiej strony należałoby to skonfrontować z innymi aspektami sprawy, w tym z danymi np. dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Trzeba byłoby zobaczyć policyjne statystyki. Wskazywano już wcześniej, że otwarcie się na napływ Rosjan z obwodu kaliningradzkiego może być pod tym względem zagrożeniem.

Jarosław Ćwiek-Karpowicz zaznacza, że przełom w kontaktach polsko-rosyjskich na szczeblu lokalnym nastąpił po 2009 roku, gdy do Polski 1 września zaproszono Władimira Putina. Czy tak rzeczywiście było? Jak to rozumieć?

W mojej ocenie trudno mówić o przełomie. Statystyki pokazują jasno, że rynek czeski jest znacznie bardziej chłonny wobec polskich produktów i usług niż rynek Federacji Rosyjskiej. A ona ma przecież 14 razy więcej potencjalnych konsumentów. Utrudnienia w Rosji, o których wspominałem, powodują, że przełom jest pozorny. Być może widać jakieś różnice po 2009 roku, ale nie widzę żadnych oznak poważnych zmian. Wątpię, by miało to związek z wizytą Putina w 2009 roku. Ona miała charakter propagandowy, była punktem odejścia Polski od wspierania narodów żyjących pomiędzy Polską, a Rosją. Radosław Sikorski określił to mianem odejścia od polityki Jagiellońskiej ku polityce Piastowskiej. Sądzę, że tę sprawę należy w tych kategoriach oceniać, a nie w kategoriach gospodarczych. Kontakty gospodarcze z Rosją od retorycznych gier nie zależą. Ten obszar rządzi się innymi regułami.

20 maja pojawiła się w Polsce informacja o ustawie, którą ma przyjąć rosyjska Duma. Na jej mocy sądy w Rosji mają uzyskać możliwość odbierania majątków firmom z państw obcych działającym na terenie Federacji, jeśli sąd uzna, że w państwie macierzystym tej firmy doszło do dyskryminacji rysyjskiego przedsiębiorstwa. Co się kryje za planem wprowadzenia takiego prawa?

Sądzę, że ten projekt wynika z poszukiwania przez Rosję narzędzia obrony własnych interesów na liberalizującym się rynku energetycznym w Unii Europejskiej. Monopol Gazpromu będzie w UE łamany. To leży w polskim interesie. Wskazywałem, że Unia jeśli będzie miała znaczenie w kontaktach z Rosją w obszarze energetycznym to jako instrument obrony prawnej przed ekspansją. I to następuje. Rosja usiłuje więc znaleźć sposób na kontrakcję. Moskwa do tej pory nie miała instrumentów działania, obecnie usiłuje go stworzyć. To dzieje się w kontekście unijnych procedur antydumpingowych, które dotyczą eksportu rosyjskich wyborów metalurgicznych. One powstają w Rosji, w której ceny energii są znacznie niższe. Te produkty są więc przedmiotem procedur antydumpingowych w UE. Mamy więc uderzenia w rosyjski biznes, który jest powiązany politycznie z Kremlem. To jest uderzenie nie tylko w interes Rosji, ale również w interes politycznej bazy Putina. Oczywiste jest więc, że to wywołuje reakcję Kremla. W tym kontekście widziałbym ustawę, o której mówimy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook