Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Kontakty z Rosją obarczone ryzykiem

01.06.2013

Rozmowa z politologiem, ekspertem ds. międzynarodowych Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W niedzielę zaczyna się V Forum Regionów Polska-Rosja. Przy tej okazji PAP informuje, że współpraca na szczeblu lokalnym i regionalnym między Polską a Rosją jest coraz większa. Ekspert PISM Jarosław Ćwiek-Karpowicz zaznacza, że polskie samorządy aktywnie zabiegają o współpracę z regionami w Rosji, walcząc z coraz lepszym rezultatem o tamtejszy rynek. Czy taka współpraca jest bezpieczna?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Jak zwykle można by rzec, że diabeł tkwi w szczegółach. Jednak jasne jest, że biznes w Rosji jest podporządkowany polityce rządu. Jeśli rząd zdecyduje, że jakaś firma będzie użyteczna dla jego polityki to natychmiast ją podporządkuje. To oznacza, że zawsze w kontaktach biznesowych ze stroną rosyjską ryzyko istnieje. Dodatkowo należy pamiętać o stanie systemu rosyjskiego. W Rosji widać szalejącą korupcję. Sądzę, że nikt nie chciałby dochodzić swoich praw, nawet zagwarantowanych najlepszymi umowami, przed sądami Federacji Rosyjskiej. W tym rozumieniu kontakty z Rosją obarczone są ryzykiem politycznym i biznesowym.

To ryzyko dotyczy wszystkich?

Na pewno wielkich przedsiębiorstw. Te sprawy nie rozstrzygają się na poziomie lokalnym czy samorządowym. Można mówić, że współpraca energetyczna między Polską a obwodem kaliningradzkim, gdzie powstaje elektrownia jądrowa, jest sprawą regionalną. Jednak tak nie jest - to oczywiste. Tę sprawę traktuje się jako ogólnopaństwową. To sprawy o znaczeniu strategicznym, szczególnie zważywszy na rolę energetyki dla państwa rosyjskiego. Mamy więc również problemy z dobrym zdefiniowaniem tego, co w kontaktach polsko-rosyjskich jest sprawą lokalną a co ogólnopaństwową.

Jakiś czas temu Polska zgodziła się na ruch bezwizowy z mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego. Taka decyzja Polsce może się opłacić, pobudzić turystykę i handel?


Być może korzyści wynikające z ożywienia wymiany turystycznej czy handlu przygranicznego są odbierane pozytywnie po stronie polskiej. Rzeczywiście ułatwienie procedur wizowych dla Rosjan spowodowało zapewne napływ klientów. Jednak z drugiej strony należałoby to skonfrontować z innymi aspektami sprawy, w tym z danymi np. dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Trzeba byłoby zobaczyć policyjne statystyki. Wskazywano już wcześniej, że otwarcie się na napływ Rosjan z obwodu kaliningradzkiego może być pod tym względem zagrożeniem.

Jarosław Ćwiek-Karpowicz zaznacza, że przełom w kontaktach polsko-rosyjskich na szczeblu lokalnym nastąpił po 2009 roku, gdy do Polski 1 września zaproszono Władimira Putina. Czy tak rzeczywiście było? Jak to rozumieć?

W mojej ocenie trudno mówić o przełomie. Statystyki pokazują jasno, że rynek czeski jest znacznie bardziej chłonny wobec polskich produktów i usług niż rynek Federacji Rosyjskiej. A ona ma przecież 14 razy więcej potencjalnych konsumentów. Utrudnienia w Rosji, o których wspominałem, powodują, że przełom jest pozorny. Być może widać jakieś różnice po 2009 roku, ale nie widzę żadnych oznak poważnych zmian. Wątpię, by miało to związek z wizytą Putina w 2009 roku. Ona miała charakter propagandowy, była punktem odejścia Polski od wspierania narodów żyjących pomiędzy Polską, a Rosją. Radosław Sikorski określił to mianem odejścia od polityki Jagiellońskiej ku polityce Piastowskiej. Sądzę, że tę sprawę należy w tych kategoriach oceniać, a nie w kategoriach gospodarczych. Kontakty gospodarcze z Rosją od retorycznych gier nie zależą. Ten obszar rządzi się innymi regułami.

20 maja pojawiła się w Polsce informacja o ustawie, którą ma przyjąć rosyjska Duma. Na jej mocy sądy w Rosji mają uzyskać możliwość odbierania majątków firmom z państw obcych działającym na terenie Federacji, jeśli sąd uzna, że w państwie macierzystym tej firmy doszło do dyskryminacji rysyjskiego przedsiębiorstwa. Co się kryje za planem wprowadzenia takiego prawa?

Sądzę, że ten projekt wynika z poszukiwania przez Rosję narzędzia obrony własnych interesów na liberalizującym się rynku energetycznym w Unii Europejskiej. Monopol Gazpromu będzie w UE łamany. To leży w polskim interesie. Wskazywałem, że Unia jeśli będzie miała znaczenie w kontaktach z Rosją w obszarze energetycznym to jako instrument obrony prawnej przed ekspansją. I to następuje. Rosja usiłuje więc znaleźć sposób na kontrakcję. Moskwa do tej pory nie miała instrumentów działania, obecnie usiłuje go stworzyć. To dzieje się w kontekście unijnych procedur antydumpingowych, które dotyczą eksportu rosyjskich wyborów metalurgicznych. One powstają w Rosji, w której ceny energii są znacznie niższe. Te produkty są więc przedmiotem procedur antydumpingowych w UE. Mamy więc uderzenia w rosyjski biznes, który jest powiązany politycznie z Kremlem. To jest uderzenie nie tylko w interes Rosji, ale również w interes politycznej bazy Putina. Oczywiste jest więc, że to wywołuje reakcję Kremla. W tym kontekście widziałbym ustawę, o której mówimy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook