Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Dostaliśmy minimum z UE

12.02.2013

Rozmowa z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Trwa debata związana z rezultatami unijnego szczytu budżetowego. Jak Pan je ocenia? Polska uzyskała dobry wynik?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Sądzę, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Rząd ma pewne podstawy, by ogłaszać sukces. To bez głębszego wgryzienia się w temat może wydawać się racjonalne. Jednak jeśli zajrzymy do realiów budżetowych to może się okazać, że wcale nie jest dobrze. Mamy wprawdzie kilka miliardów więcej niż w poprzedniej perspektywie budżetowej, ale biorąc pod uwagę 16-procentową inflację, jaka miała miejsce w tym okresie, ta suma nie jest wielka. Dodatkowo mamy obecnie zwiększoną składkę do Unii w porównaniu z tym, co było w poprzedniej perspektywie. Różnica sięga ok. kilkunastu miliardów. Obliczenie kwoty, jaką mamy z unijnego budżetu, biorąc pod uwagę inflację oraz większą składkę, może pokazać, że nie jest tak dobrze, jak się mówi. Warto również zaznaczyć, że budżet UE po raz pierwszy jest mniejszy niż poprzednio.

Co to oznacza?

Ważna jest skala cięć i ich struktura. Należy zobaczyć, gdzie znaleziono oszczędności, w jakich działach, w jakiej mierze oszczędności dotykają spraw, na których zależy Polsce, a w jakiej kwestii ważnych dla innych krajów. Tu niestety również nic nie wskazuje na nasz sukces. Należy się cieszyć, że będzie dopływ środków unijnych do Polski. Jednak to nie oznacza, że nasi negocjatorzy błysnęli swoim kunsztem negocjacyjnym. Dostaliśmy bowiem minimum tego, co mogliśmy dostać. Nie wydaje się, byśmy przeforsowali na szczycie jakieś własne interesy. Wzięliśmy tyle, ile nam wyliczono w oparciu o prawo unijne. Szansa, że będzie inaczej była jednak niska - w czasie kryzysu było to mało prawdopodobne.

Roszczenia opozycji były zatem nieuprawnione?

Nie. To był przejaw racjonalnego planu. Opozycja i rząd miały w tej sytuacji inne zadania. Rząd był od realizowania negocjacji, a opozycja od dostarczenia rządowi pewnej amunicji negocjacyjnej. Chodziło o wyposażenie negocjatorów w argumenty. Dzięki żądaniom opozycji władze mogły mówić, że są naciskane w kraju, że są pod presją. To dało możliwość rządzącym na stawianie ultimatum Unii - dacie nam coś ekstra, albo będziemy ponosić straty polityczne w kraju. To mogło być skuteczne, ponieważ unijni partnerzy zapewne wolą rządy Tuska niż rządy alternatywne. Straszenie opozycją było zadaniem rządu wobec świata zewnętrznego, a nie wobec Polaków. Maksymalizacja oczekiwań opozycji było bardzo rozsądną grą, takie jest właśnie zadanie opozycji.

Mamy pieniądze z Unii. To zamyka sprawę?

Trzeba zobaczyć, jakie są warunki wykorzystania tych środków. Pieniądze w UE mają charakter pieniędzy trudnych. Trzeba spełnić szereg warunków, by je wykorzystać. W obecnej sytuacji tendencja będzie taka, by warunki wykorzystania pieniędzy UE były coraz trudniejsze. Zadaniem Polski jest przeciwdziałanie takiej tendencji.

Co dalej w polityce europejskiej? Polska powinna zgłaszać swój akces do unijnego rdzenia?

Wchodzenie Polski do rdzenia unijnego, w roli klienta Niemiec, jest polityką błędną. To oznacza bowiem wyizolowanie się Polski z Europy Środkowej. Polska, jako kraj, którego interesy są w naszym regionie - regionie o podobnych problemach i celach, jak nasze, nie jest potrzebny w rdzeniu UE nikomu poza Niemcami. Żaden inny kraj nie jest zainteresowany naszą obecnością w rdzeniu UE. To oznacza, że funkcjonowanie Polski w tym gremium będzie uzależnione od Berlina. Warszawa będzie więc w sytuacji, w której albo popiera politykę niemiecką, albo zostanie usunięta poza ten rdzeń. Taka sytuacja nie leży w naszym interesie. Szczególnie, że jak wspominałem oznaczało to będzie również wyizolowanie się z Europy Środkowej, której interesy często są sprzeczne z interesami głównych unijnych graczy.

Polska nie powinna się izolować z Europy Środkowej?

Nie. Polska powinna prowadzić wspólne działania z krajami swojego regionu. My mamy wspólne interesy z krajami Europy Środkowej i je powinniśmy popierać. To ma swój wymiar gospodarczy oraz polityczny. W tej drugiej sytuacji w przypadku kilku krajów występuje tu również gra z Rosją w tle. Na wchodzenie w takie obszary nie będzie zgody Niemiec. Oni nie mają ochoty na taką działalność. A więc sytuacja, w której Polska jest częścią unijnego rdzenia, który jest de facto klientem niemieckim, oznaczać będzie, że Polska nie będzie mogła się angażować w tych kierunkach, w jakich powinna. Nasze wejście do dyrektoriatu unijnego będzie więc zablokowaniem polskiej polityki. Ona będzie wykonywała politykę Berlina, nie będzie mogła wykonywać innych funkcji. Należy więc skupiać się na kontaktach w Europie Środkowej i w oparciu o pozycję w tym regionie budować swoją pozycję w Unii. To jedyna realna strategia dla wzmocnienia pozycji Polski w Unii.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook