Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Czy USA znają prawdę o Smoleńsku?

29.10.2012

O tym, kto może znać prawdę o katastrofie smoleńskiej oraz czy są szansę na ujawnienie dokumentów dot. 10 kwietnia portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Które z państw jest w stanie ustalić na własne potrzeby prawdę o katastrofie smoleńskiej?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Sądzę, że są to Stany Zjednoczone. Nie sądzę jednak, by jakieś inne państwo poza Stanami, było zdolne po poczynienia takich ustaleń. Rozumiem bowiem, że chodzi o ustalenia, które są niezależne od Rosji. Do tego potrzebne są systemy satelitarne, satelity szpiegowskie. Nie wiem, czy USA miały nad tym obszarem jakieś satelity, ale przypuszczam, że tak. To jest możliwe, ale poruszamy się w obszarze przypuszczeń.

Na ile prawdopodobne jest, że USA ustaliły, co działo się 10 kwietnia?

Ja oczywiście nie wiem, czy tak było. Wydaje mi się jednak, że jeśli Amerykanie dysponują technologią, która pozwalała obserwować miejsce katastrofy, to istnieje prawdopodobieństwo, że sprawdziły co miało miejsce w Smoleńsku. Jednak zaznaczam, że to są czyste przypuszczenia i domysły. Jeśli jednak USA uzyskały takie materiały, to zapewne je przeanalizowały i wyciągnęły wnioski.

Czy gra geopolityczna np. na linii USA-Rosja może być szansą na poznanie prawdy o katastrofie smoleńskiej?

Zakładając, że Amerykanie mają takie materiały - co jest spekulacją - dziwne byłoby, gdyby nie analizowali tych dokumentów i nie myśleli, czy je wykorzystać publicznie. To są rozważania hipotetyczne, jednak można uznać, że jeśli mają te dokumenty to wykorzystają je i upublicznią, jeśli będzie to zgodne z ich interesami. Jeśli nie będzie zgodne, to tego nie zrobią. Jeśli w Smoleńsku doszło do zamachu, a USA mają na to dowód to upublicznienie tych wiadomości oznacza wojnę propagandową z Rosją. Decyzja w tej sprawie będzie decyzją polityczną. Szczególnie, że chodzi o materiały nie będące wynikiem śledztwa dziennikarskiego, a działaniem organów państwowych. One zostaną wykorzystane, jeśli będzie to zgodne z interesami amerykańskimi, np. jeśli dojdzie do poważnego spięcia rosyjsko-amerykańskiego.

Czy jeśli Polska wystosuje wniosek do państw NATO o pomoc ws. katastrofy smoleńskiej może się spodziewać pomocy? Czy rosyjskie wpływy są w stanie zablokować państwa Sojuszu?

Polska rządzona przez rząd Donalda Tuska nie może w mojej ocenie liczyć na żadne istotne wsparcie. Rząd jako partner do twardej gry przeciwko komukolwiek jest niewiarygodny. On zawsze ustępuje. Liczenie, że ktoś w imieniu Polski wejdzie w twardą grę przeciwko Rosji, w sytuacji, gdy Polska może się lada chwila wycofać, jest niezasadne. Sądzę, że wiarygodność tego rządu jako partnera w twardej grze jest na tyle niska, że na tego typu akcje liczyć nie można. Być może po zmianie rządu, będzie to możliwe. Jednak trzeba pamiętać, że upłynęło już ponad dwa lata od katastrofy. Gdyby wniosek o pomoc został wysłany do krajów NATO natychmiast szansa na pomoc byłaby większa. Obecnie inne wydarzenia przykrywają tę sprawę. Jeśli w Smoleńsku mieliśmy do czynienia z zamachem i są na to dowody, to zostanie to ujawnione dla celów któregoś z państw, a nie na żądanie Polski. Jeśli takich dowodów nie ma, to będzie utrzymywany stan niepewności ws. smoleńskiej. Nie wydaje mi się, byśmy mogli liczyć na jakąś skuteczną akcję w tej sprawie. W zakresie możliwości uzyskania pomocy państw trzecich przez Polskę czas gra na naszą niekorzyść. W zakresie możliwości utrzymania w tajemnicy prawdy o tragedii smoleńskiej czas działa z kolei na niekorzyść rosyjskich interesów.

Jeśli w Smoleńsku doszło do zamachu to czym to powinno skutkować? Jak w tym kontekście rozumieć zapisy Traktatu Waszyngtońskiego?

Gdyby to był rzeczywiście zamach, to zapewne wyczerpywałoby to zapisy Traktatu Waszyngtońskiego. To nie byłby atak na terytorium polski, ale byłby to ewidentny akt agresji. Sądzę jednak, że bez względu na rzeczywistość w tej chwili usiłowano by ukryć całą sprawę.

Rozmawiał TK
[Fot. Raport PKBWLLP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook