Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Brakuje kontroli prokuratury

11.01.2012

Mamy doświadczenia po 1989 roku związane z zawodami prawniczymi, np. sędziami, które pokazują, że nadzieja na samooczyszczenie się środowiska prokuratorów jest dziś kompletnie nieuprawniona – mówi portalowi Stefczyk.info Przemysław Żurawki vel Grajewski.

Stefczyk.info: Jak po ostatnich wydarzeniach dot. prokuratury ocenia Pan pomysł rozdzielenia prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Dzisiejszą prokuraturę możemy nazwać niezależną, albo nieodpowiedzialną przed nikim. Istotą obecnej sytuacji jest to, że prokuratura nie podlega procesowi demokratycznej kontroli ze strony obywatela. Skoro, jak twierdzi PO jest ona niezależna, to znaczy, że jest również niekontrolowana przez wyborców. To znaczy, że jest korporacją kontrolującą się samodzielnie. To rodzi patologie, czego przykłady widzimy.

Taki system zamknięty jest w stanie uzdrawiać się sam?

Nie. Mamy doświadczenia po 1989 roku związane z zawodami prawniczymi, np. sędziami, które pokazują, że nadzieja na samooczyszczenie się środowiska jest dziś kompletnie nieuprawniona. Dziś problem w mniejszym stopniu dotyczy nasycenia wymiaru sprawiedliwości sędziami z czasów komunistycznych, a w większym przenoszenia obyczajów przez dynastię prawnicze. To często są zawody dziedziczone. Dlatego sądzę, że nie ma co liczyć na samodzielne oczyszczenie.

W Pana ocenie patologie związane z prokuraturą, szczególnie wojskową, są zagrożeniem dla państwa?

Prokuratura jest elementem administracji państwa. Jeśli choruje to stwarza to zagrożenie dla państwa. Jednym z najistotniejszych zadań państwa jest skuteczna egzekucja prawa. To bez zdrowej prokuratury wojskowej i cywilnej jest niemożliwe. Jeśli uznamy, że kwestia korupcji na styku polityki, biznesu i służb specjalnych jest w Polsce istotnym problemem, to nieskorumpowana i oddana służbie publicznej, nie podatna na naciski, nie infiltrowana przez służby obce prokuratura jest jednym z podstawowych fundamentów systemu bezpieczeństwa. Jeśli takiej prokuratury nie posiadamy państwo jest kruche.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook