Jedynie prawda jest ciekawa

Zuber: Najpierw reformy potem pomoc

12.12.2011

Polska ma być jednym z krajów, które stworzą specjalny pakiet pomocowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla zadłużonych państw strefy euro. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że Warszawa przeznaczy na ten cel kilka miliardów euro. O ocenę tych decyzji portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę Marka Zubera:

Polska jest członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Celem tej organizacji jest natomiast stabilizacja waluty kraju, który ma problemy. To sprowadza się do pomocy finansowej, która ma pozwolić na stabilizację finansów publicznych kraju z problemami. Skoro Polska jest członkiem Funduszu, to w moim odczuciu powinna się dokładać do pakietów pomocowych. Tym bardziej, że myśmy korzystali z pomocy Funduszu w czasie transformacji systemowej. Również w 2008 roku Fundusz dał nam do dyspozycji pożyczkę, która miała pójść na stabilizację rynków finansowych. Ona ostatecznie nie została wykorzystana, ale była dla nas zagwarantowana.

Czym innym jest jednak ocena skuteczności pakietu. Jeśli Grecji czy Włochom te pieniądze mają jakoś pomóc, zarówno te kraje jak i cała strefa euro muszą najpierw zacząć reformy, które polepszą sytuację. Jeśli takie reformy nie zostaną wprowadzone, pomoc jest bezsensu. Nie ma bowiem żadnej pewności, że za kilka lat nie trzeba będzie znów organizować podobnego pakietu. Jeśli najpierw wprowadzi się reformy, a potem udzieli pomocy to ma to sens. W przeciwnym wypadku nie.

Trzeba jednak przyznać, że tak czy inaczej kuriozalne wygląda sytuacja, w której Polska pożycza znacznie bogatszym krajom pieniądze. To dziwi szczególnie, że problemy krajów strefy euro wynikają z niefrasobliwej polityki ich władz.

Nasz wkład w fundusz ratunkowy będzie proporcjonalny do polskiego PKB. Na razie jednak ciężko powiedzieć, czy decyzja o przyłączeniu się Polski do pakietu będzie odczuwalna dla Polaków. To zależy bowiem od tego, skąd rząd weźmie pieniądze. Na razie tego nie wiadomo. Ja rozumiem, że na ten cel mają iść środki z rezerwy walutowej, ale zobaczymy jakie będą ostateczne decyzje.

not saż
[fot. EPA/BRUNO FAHY]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook