Jedynie prawda jest ciekawa


Zuber: Najpierw reformy potem pomoc

12.12.2011

Polska ma być jednym z krajów, które stworzą specjalny pakiet pomocowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla zadłużonych państw strefy euro. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że Warszawa przeznaczy na ten cel kilka miliardów euro. O ocenę tych decyzji portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę Marka Zubera:

Polska jest członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Celem tej organizacji jest natomiast stabilizacja waluty kraju, który ma problemy. To sprowadza się do pomocy finansowej, która ma pozwolić na stabilizację finansów publicznych kraju z problemami. Skoro Polska jest członkiem Funduszu, to w moim odczuciu powinna się dokładać do pakietów pomocowych. Tym bardziej, że myśmy korzystali z pomocy Funduszu w czasie transformacji systemowej. Również w 2008 roku Fundusz dał nam do dyspozycji pożyczkę, która miała pójść na stabilizację rynków finansowych. Ona ostatecznie nie została wykorzystana, ale była dla nas zagwarantowana.

Czym innym jest jednak ocena skuteczności pakietu. Jeśli Grecji czy Włochom te pieniądze mają jakoś pomóc, zarówno te kraje jak i cała strefa euro muszą najpierw zacząć reformy, które polepszą sytuację. Jeśli takie reformy nie zostaną wprowadzone, pomoc jest bezsensu. Nie ma bowiem żadnej pewności, że za kilka lat nie trzeba będzie znów organizować podobnego pakietu. Jeśli najpierw wprowadzi się reformy, a potem udzieli pomocy to ma to sens. W przeciwnym wypadku nie.

Trzeba jednak przyznać, że tak czy inaczej kuriozalne wygląda sytuacja, w której Polska pożycza znacznie bogatszym krajom pieniądze. To dziwi szczególnie, że problemy krajów strefy euro wynikają z niefrasobliwej polityki ich władz.

Nasz wkład w fundusz ratunkowy będzie proporcjonalny do polskiego PKB. Na razie jednak ciężko powiedzieć, czy decyzja o przyłączeniu się Polski do pakietu będzie odczuwalna dla Polaków. To zależy bowiem od tego, skąd rząd weźmie pieniądze. Na razie tego nie wiadomo. Ja rozumiem, że na ten cel mają iść środki z rezerwy walutowej, ale zobaczymy jakie będą ostateczne decyzje.

not saż
[fot. EPA/BRUNO FAHY]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook