Jedynie prawda jest ciekawa


„Zrestrukturyzujmy” rząd przy urnach!

12.01.2015

Jerzy Buzek zasłynął z tego, że za jego rządów zlikwidowano największą ilość kopalni.

Jerzy Buzek - jeden z czołowych luminarzy Platformy Obywatelskiej - zasłynął z tego, że za jego rządów zlikwidowano największą ilość kopalni. Wówczas Donald Tusk przemierzał korytarze gmachu Parlamentu RP jako wicemarszałek Senatu RP z ramienia Unii Wolności, a Leszek Balcerowicz głosami posłów Akcji Wyborczej Solidarność wprowadzał „reformę” górnictwa, której wieloletnie koszty społeczne ponieśli mieszkańcy Śląska. Miłośnicy Okrągłego Stołu zlikwidowali wiele miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, hutniczym czy górnictwie również po to, aby wraz z zakładami pracy rozwiązać „zaprawione w bojach z czasów PRL” komisje związkowe.

Serwilizm wobec obcych kolejnych liberalnych ekip objawiał się oddawaniem rynku zbytu. Cukrownie przejęły koncerny niemieckie, przemysł motoryzacyjny rozkradziono albo oddano za bezcen, stocznie zniszczono aby Niemcy mogli wzmocnić własne. Ta sama stara śpiewka likwidatorów to ... nieopłacalność. Tymczasem pozostają szeroko otwarte drzwi dla niskiej jakości węgla z Rosji - choć prawem wzajemności po wojnie „jabłkowej” czy „mięsnej” powinny być dawno zamknięte i to nie tylko dla tego paliwa pochodzącego z kraju Putina.

26 maja 2003 r. rozpoczął się strajk w KWK „Silesia”, która wówczas należała do Kompanii Węglowej. Rząd SLD wówczas głosił, że nie ma innej alternatywy dla Silesii jak tylko likwidacja. Strajk 350 górników doprowadził w efekcie do zmian z wydatnym udziałem pracowników, których efektem jest to, że KWK (Przedsiębiorstwo Górnicze) Silesia istnieje, zwiększa zatrudnienie ale należy do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH), który zadeklarował zainwestowanie w Silesii 100-150 mln euro. Do tego płace tam stopniowo rosną. To, co nie opłacało się Millerowi, Tuskowi i Kopacz – tj. inwestowanie w bogactwa naturalne - opłaca się tylko wtedy, gdy nieudolni politycy odchodzą z zajmowanych stanowisk!

Główną przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej górnictwa jest rosnący koszt obsługi niezawinionego przez te branże zadłużenia, dla przykładu: w 1997 r. koszt obsługi tych zobowiązań wyniósł 2,55 mld zł podczas gdy ujemny wynik finansowy netto górnictwa wyniósł 2,6 mld zł. Można więc powiedzieć, że cały ujemny wynik finansowy górnictwa w 1997 r. był spowodowany głównie przez koszty obsługi zadłużenia. Jeśli w latach 1998-1999 sektor ten, przy ujemnych wynikach finansowych netto, poniósł ogólną stratę finansową rzędu 4,4 mld zł, a zobowiązania - mimo spłacenia ich znacznej części w ciągu tych 2 lat - wzrosły o 7,2 mld zł, to wytłumaczenie tej różnicy może być tylko jedno - horrendalnie wysokie koszty obsługi rosnącego zadłużenia, a w szczególności zobowiązań przeterminowanych. W takiej sytuacji jedynym faktycznym beneficjentem pomocy finansowej udzielanej górnictwu są banki, pasące się na odsetkach i pełniące typowo pasożytniczą rolę.

W związku z tym jednym z najważniejszych zadań jest stworzenie podstaw prawnych do spłacenia zobowiązań przeterminowanych za pomocą niskooprocentowanych kredytów udzielonych przez Narodowy Bank Polski, np. z rezerw dewizowych państwa albo z dochodów od tych rezerw, które lokowane są w tej chwili na niski procent w zagranicznych bankach i rządowych papierach wartościowych.

Skoro premier Kopacz chce zaciskać pasa kosztem Śląska … to powinna najpierw zacząć od redukcji zatrudnienia w administracji, zmniejszyć ilość resortów i agend rządowych. Wymaga dyskusji też celowość utrzymania powiatów. Jeśli zaś podjęto decyzję o drastycznej redukcji CO2 aby w odpowiednim czasie przez likwidację górnictwa wymusić zmianę w bilansie używanych paliw na bardziej „eko”, np. na rzecz gazu importowanego z Rosji, elektrowni atomowych budowanych przez Francję … to czas zadać pytanie komu u steru rządów właściwie potrzebna jest PO? Bo jak na razie uzbraja nas za grube miliardy w stare niemieckie czołgi z demobilu i akceptuje przekręty wyborcze żeby głosami stale rozrastającej się administracji, jakiś zwolenników medialnej PAP-ki uprawiać PR zamiast reprezentować Polaków i nasze, własne państwowe interesy.

Sprzedać za bezcen, ludzi pozbawić leczenia, zakłady pracy zniszczyć, emerytów upodlić i dbać, aby miliony Polaków musiało żyć z zasiłków. Za dwie lub trzy dekady emerytów będzie jak na lekarstwo bo Kowalski pracuje na zleceniu albo zmywaku w Irlandii. ZUS będzie w końcu taki dochodowy! Zamiast ludzi tylko słupki i cyfry! Kraina cudów nad urną, cudów gospodarczych … „restrukturyzacji” przez likwidację!

Marny eksminister zdrowia okazuje się być jeszcze gorszą premier. Koniec rządów PO zacznie się na Śląsku tak jak dobiły komunę tutejsze strajki z lat 1988-89. I oby Platformę „zrestrukturyzowano” przy urnie, a nie na ulicy!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook