Jedynie prawda jest ciekawa

„Zrestrukturyzujmy” rząd przy urnach!

12.01.2015

Jerzy Buzek zasłynął z tego, że za jego rządów zlikwidowano największą ilość kopalni.

Jerzy Buzek - jeden z czołowych luminarzy Platformy Obywatelskiej - zasłynął z tego, że za jego rządów zlikwidowano największą ilość kopalni. Wówczas Donald Tusk przemierzał korytarze gmachu Parlamentu RP jako wicemarszałek Senatu RP z ramienia Unii Wolności, a Leszek Balcerowicz głosami posłów Akcji Wyborczej Solidarność wprowadzał „reformę” górnictwa, której wieloletnie koszty społeczne ponieśli mieszkańcy Śląska. Miłośnicy Okrągłego Stołu zlikwidowali wiele miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, hutniczym czy górnictwie również po to, aby wraz z zakładami pracy rozwiązać „zaprawione w bojach z czasów PRL” komisje związkowe.

Serwilizm wobec obcych kolejnych liberalnych ekip objawiał się oddawaniem rynku zbytu. Cukrownie przejęły koncerny niemieckie, przemysł motoryzacyjny rozkradziono albo oddano za bezcen, stocznie zniszczono aby Niemcy mogli wzmocnić własne. Ta sama stara śpiewka likwidatorów to ... nieopłacalność. Tymczasem pozostają szeroko otwarte drzwi dla niskiej jakości węgla z Rosji - choć prawem wzajemności po wojnie „jabłkowej” czy „mięsnej” powinny być dawno zamknięte i to nie tylko dla tego paliwa pochodzącego z kraju Putina.

26 maja 2003 r. rozpoczął się strajk w KWK „Silesia”, która wówczas należała do Kompanii Węglowej. Rząd SLD wówczas głosił, że nie ma innej alternatywy dla Silesii jak tylko likwidacja. Strajk 350 górników doprowadził w efekcie do zmian z wydatnym udziałem pracowników, których efektem jest to, że KWK (Przedsiębiorstwo Górnicze) Silesia istnieje, zwiększa zatrudnienie ale należy do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH), który zadeklarował zainwestowanie w Silesii 100-150 mln euro. Do tego płace tam stopniowo rosną. To, co nie opłacało się Millerowi, Tuskowi i Kopacz – tj. inwestowanie w bogactwa naturalne - opłaca się tylko wtedy, gdy nieudolni politycy odchodzą z zajmowanych stanowisk!

Główną przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej górnictwa jest rosnący koszt obsługi niezawinionego przez te branże zadłużenia, dla przykładu: w 1997 r. koszt obsługi tych zobowiązań wyniósł 2,55 mld zł podczas gdy ujemny wynik finansowy netto górnictwa wyniósł 2,6 mld zł. Można więc powiedzieć, że cały ujemny wynik finansowy górnictwa w 1997 r. był spowodowany głównie przez koszty obsługi zadłużenia. Jeśli w latach 1998-1999 sektor ten, przy ujemnych wynikach finansowych netto, poniósł ogólną stratę finansową rzędu 4,4 mld zł, a zobowiązania - mimo spłacenia ich znacznej części w ciągu tych 2 lat - wzrosły o 7,2 mld zł, to wytłumaczenie tej różnicy może być tylko jedno - horrendalnie wysokie koszty obsługi rosnącego zadłużenia, a w szczególności zobowiązań przeterminowanych. W takiej sytuacji jedynym faktycznym beneficjentem pomocy finansowej udzielanej górnictwu są banki, pasące się na odsetkach i pełniące typowo pasożytniczą rolę.

W związku z tym jednym z najważniejszych zadań jest stworzenie podstaw prawnych do spłacenia zobowiązań przeterminowanych za pomocą niskooprocentowanych kredytów udzielonych przez Narodowy Bank Polski, np. z rezerw dewizowych państwa albo z dochodów od tych rezerw, które lokowane są w tej chwili na niski procent w zagranicznych bankach i rządowych papierach wartościowych.

Skoro premier Kopacz chce zaciskać pasa kosztem Śląska … to powinna najpierw zacząć od redukcji zatrudnienia w administracji, zmniejszyć ilość resortów i agend rządowych. Wymaga dyskusji też celowość utrzymania powiatów. Jeśli zaś podjęto decyzję o drastycznej redukcji CO2 aby w odpowiednim czasie przez likwidację górnictwa wymusić zmianę w bilansie używanych paliw na bardziej „eko”, np. na rzecz gazu importowanego z Rosji, elektrowni atomowych budowanych przez Francję … to czas zadać pytanie komu u steru rządów właściwie potrzebna jest PO? Bo jak na razie uzbraja nas za grube miliardy w stare niemieckie czołgi z demobilu i akceptuje przekręty wyborcze żeby głosami stale rozrastającej się administracji, jakiś zwolenników medialnej PAP-ki uprawiać PR zamiast reprezentować Polaków i nasze, własne państwowe interesy.

Sprzedać za bezcen, ludzi pozbawić leczenia, zakłady pracy zniszczyć, emerytów upodlić i dbać, aby miliony Polaków musiało żyć z zasiłków. Za dwie lub trzy dekady emerytów będzie jak na lekarstwo bo Kowalski pracuje na zleceniu albo zmywaku w Irlandii. ZUS będzie w końcu taki dochodowy! Zamiast ludzi tylko słupki i cyfry! Kraina cudów nad urną, cudów gospodarczych … „restrukturyzacji” przez likwidację!

Marny eksminister zdrowia okazuje się być jeszcze gorszą premier. Koniec rządów PO zacznie się na Śląsku tak jak dobiły komunę tutejsze strajki z lat 1988-89. I oby Platformę „zrestrukturyzowano” przy urnie, a nie na ulicy!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook