Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: Kontakt Polski z Chinami ważny dla Europy

22.06.2016

"Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim rozwojem kontaktów gospodarczych. Natomiast nasze stosunki z Chinami są fragmentem szerszych relacji Zachodu z Państwem Środka. I to też Rzeczpospolita musi uwzględniać" - mówi dr hab. Przemysław Żurawski, doradca szefa MSZ w rozmowie z "Super Expressem".

- Niewątpliwie w sensie protokolarnym wizyta prezydenta Rzeczypospolitej wymagała również gestu ze strony Chin. Jednak przede wszystkim chodzi tu o intensyfikację kontaktów z Polską jako największym krajem Europy Środkowej. To wzmożenie związane jest z poważanymi chińskim planami gospodarczymi dotyczącymi tzw. nowego jedwabnego szlaku - powiedział Grajewski.

Polska jest największym państwem z grona 16+, do którego zaliczają się kraje Europy Środkowej i Wschodniej, a także państwa bałkańskie. Jak podkreślił ekspert, w interesie naszego kraju leży "zacieśnianie i rozwijanie kontaktów tego rodzaju. Natomiast w interesie Chin jest znalezienie dodatkowego ośrodka, który różnicowałby ich kontakty z Europą, ponieważ głównym partnerem Państwa Środka w Unii Europejskiej są Niemcy".

- Niemniej Polska - i jako kraj tranzytowy, i jako blisko 40-milionowy rynek zbytu - jest dla Chin atrakcyjna. Dla Chińczyków jest to więc gra dywersyfikująca, a dla Polski to poszukiwanie nowych możliwości dla impulsów rozwojowych - dodał.

Doradca szefa MSZ zwrócił również uwagę na to, że  w dyplomacji wygodnie jest używać ładnie brzmiących sformułowań.

- Polska i Chiny uznały się za strategicznych partnerów. To oczywiście znaczy co innego w relacjach polsko-chińskich niż np. polsko-ukraińskch czy polsko-niemieckich. A używając sformułowania "sojusz polityczny", pewnie wszędzie znaleźlibyśmy dla niego dobre wytłumaczenie. Natomiast trzeba pamiętać, że Polska jest solidarnym członkiem UE i NATO. W wymiarze gospodarczym z racji przynależności do jednolitego rynku europejskiego zasadnicze decyzje i rozstrzygnięcia - jak chociażby kwestia uznania Chin za gospodarkę rynkową - należą do decyzji wspólnotowych. Oczywiście polski rząd może oddziaływać na te rozważania.

- Nasze stosunki z Chinami są fragmentem szerszych relacji Zachodu z Państwem Środka. I to też Rzeczpospolita musi uwzględniać - podkreślił Przemysław Żurawski vel Grajewski.

 

wkt/se.pl

 

[fot. youtube.com ]

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook