Jedynie prawda jest ciekawa


Żołnierz „Solidarności” do marszałka Borusewicza

01.08.2013

Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego to święto bohaterów walczących o Polskę nawet wtedy, gdy dla wielu nie było nadziei na zwycięstwo. Święto ludzi niezłomnych, lojalnych do końca. Świadectwo i przykład, co znaczy kochać Ojczyznę. Pokolenie „Solidarności” to kontynuatorzy tej tradycji, ta sama formacja ideowa. W różnym stopniu i nie wszyscy, to prawda.

„Solidarność”, dając Polsce wolność, zmieniła świat, ale czy jej sierpniowi przywódcy są równie dobrym wzorcem dla naszej młodzieży jak bohaterowie Powstania. Odpowiedź nie jest wcale oczywista. Wątpliwości rodzą się, gdy widzimy, jak w życiu każdego nieustający egzamin z przyzwoitości i solidarności zdają dzisiaj.

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, polityk PO atakuje dzisiejszego przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę za to, że w stanie wojennym odbywał zasadniczą służbę wojskową. Zarzuca współpracę z OPZZ. Atakuje członków „Solidarności” za wyrażanie sprzeciwu wobec polityki rządu. Czy pan marszałek zdaje egzamin solidarności z pracownikami dzisiaj?

Marian Król to jeden z tych wspaniałych, uczciwych ludzi, zdolnych do poświęceń i wiernych hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna, których poznałem w życiu. Tacy jak On to „sól Solidarności”. Tym bardziej poruszający dla mnie jest Jego list otwarty, jaki skierował do pana marszałka Borusewicza, w reakcji na oskarżenia pod adresem „Solidarności”.
 
Janusz Śniadek
                       

Treść listu List Mariana Króla                                             
 
Lublin, dn. 19.07.2013 r.
 
Szanowny Pan Bogdan Borusewicz
Marszałek Senatu RP
 
List otwarty
 
Szanowny Panie Marszałku,
 
Przez ponad 30 lat swojej działalności opozycyjnej i związkowej słyszałem wiele słów i byłem świadkiem wielu zdarzeń, których zadaniem było zdyskredytowanie „Solidarności”. „Solidarność” bolała rządzących. Była i jest wyrzutem sumienia.
 
Osoby, które ją porzuciły nie umieją się pogodzić z tym, że uczyniły to ze swojego wyboru, często przechodząc do polityki i mając w perspektywie realne korzyści, intratne stanowiska. Bojąc się, że „Solidarność” będzie uwierać ich w nowym życiorysie, w środowiskach gdzie „związkowość” jest traktowana jako postsocjalistyczny anachronizm i brud na liberalnych garniturach, szybko należało krzyczeć, że kiedyś to był wielki ruch, ale dziś to polityczna przybudówka jednej czy drugiej partii.
Pan - Panie Marszałku w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” (z dn. 17.07 br.) poszedł nawet dalej w swoich osądach. Dla Pana Niezależny Samorządny Związek Zawodowy to banda machająca swym symbolem przy byle okazji, z przewodniczącym niewątpliwie związanym z juntą Jaruzelskiego, kolaborująca z reżimowymi związkami zawodowymi i chore polityczne ambicje związkowców, obrzucających nieskazitelnego premiera wyzwiskami.
 
Panie Marszałku, reprezentuje Pan formację, która na każdym kroku zaciera różnice między bohaterami „Solidarności” a komunistycznymi oprawcami junty Jaruzelskiego. Jednocześnie bez zażenowania czyni Pan zarzut z tego, że ktoś był szeregowym żołnierzem zasadniczej służby wojskowej w czasie stanu wojennego? A jaki wpływ mieli na to ci, którzy wtedy trafiali do armii? Nie wstyd Panu posługiwać się takim argumentem? Czy uważa Pan, że strach Pana i Pańskich kolegów przed wrześniowym protestem, przed faktycznym pokazaniem nastrojów społeczeństwa usprawiedliwia chwytanie się figur retorycznych rodem z propagandy Urbana? Pan nam czyni zarzut ze współpracy z OPZZ w sprawach gospodarczych?
 
My nie współpracujemy z komunistycznymi aparatczykami, nie próbujemy świętować urodzin reżimowego oprawcy w budynkach polskiego parlamentu. Nie wpuszczamy do polskich szkół komunistycznych oprawców i nie ścigamy na każdym kroku młodzieży za krytykę władzy! Nie przyszyliśmy sobie do nazwy „obywatelskości”, my pozostaliśmy obywatelscy w sercach i umysłach. Obce są nam totalitarne zapędy rodem z powieści Orwella.
 
Wie Pan doskonale, że to Pan i jeszcze kilku Pana kolegów wykorzystaliście zarówno Związek, jak i ludzi mu szczerze oddanych - dla polityki. Bzdurą jest próba przedstawiania „Solidarności” jako tej, która nie ma nic wspólnego ze zrywem lat 80 – tych. Wciąż w jej władzach są tacy ludzie jak Jacek Smagowicz, Waldemar Bartosz, Tomasz Wójcik, Jan Mosiński. Czy w naszych życiorysach też Pan coś znajdzie niewłaściwego? Czuję się dumnym uczestnikiem Lubelskiego Lipca 1980 roku, zrywu, który nie doczekał się peerelowskich konsultantów rządowych, ale który pokazał, że droga do Solidarności jest realna. Droga do tworzenia wolnej Polski, w której życie będzie godnym dla każdego jej obywatela. Ja pozostałem sobą. Niestety, wciąż wiem, że marzeń naszych nie zrealizowaliśmy, że wciąż jesteśmy na drodze, z której już nie komuna, ale ludzie, którzy zatracili kontakt z rzeczywistością próbują nas zawrócić.
 
„Solidarność” pozostaje sobą! Wpisuje się w to również pamięć o przeszłości, pielęgnowanie dawnych relacji oraz wspomaganie starych przyjaciół. Nie marnotrawimy pieniędzy na latanie, by coś poopowiadać w ciepłych krajach, lecz tu na miejscu wspieramy tych, którzy tego potrzebują. Jesteśmy otwarci na młodsze pokolenia i zapewne, za kilkanaście lat, we władzach Związku już nie będzie tylu osób pamiętających przeszłość tak dobrze jak my ją pamiętamy. A może nie będzie Związku jeśli Pan i Pana polityczni koledzy zrealizują swoje plany zamknięcia ust tym, którzy mówią prawdę.
 
Wiem Panie Marszałku, że łatwiej jest zarzucać kłamstwo niż odpowiedzieć na realne problemy kraju. Panie Marszałku! Polska jest na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o wydatki na świadczenia dla dzieci. Podobnie jeśli chodzi o walkę z bezrobociem, politykę prorodzinną, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Może z perspektywy samolotu nie widzi Pan co dzieje się w kraju, jak żyją ludzie. Stracił Pan poczucie czasu i przestrzeni. Polacy pracujący do 67 roku życia, Polacy zmuszeni do emigracji zarobkowej za granicę, Polacy, którzy wolą wychowywać swoje dzieci za granicą. Polacy, którzy jeśli już znajdą pracę to przyjmują śmieciowe warunki, bo inaczej nie zarobią na chleb. W ruchu lat osiemdziesiątych naprawdę nie chodziło o to, żeby pracę na rządowych posadach zapewnić kilku wybranym.
 
Mieliśmy doprowadzić do życia w Polsce Wolnej, Sprawiedliwej, Uczciwej, Solidarnej. My w tej drodze się nie zatrzymamy
 
Z poważaniem
Marian Król
Przewodniczący
Zarządu Regionu Środkowowschodniego
NSZZ „Solidarność”

Janusz Śniadek
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook