Jedynie prawda jest ciekawa


Zoll zmienia zdanie? „W TK nie powinni zasiadać politycy”

03.12.2015

„Na pewno obecna sytuacja nie jest dobra w pluralistycznym państwie”.

Prof. Andrzej Zoll nagle obudził się i zaczął analizować problemy systemowe wokół Trybunału Konstytucyjnego. „Idealnie byłoby gdyby osoby w Trybunale Konstytucyjnym nie były politykami” – mówił w Telewizji Republika prof. Zoll.

„Na pewno obecna sytuacja nie jest dobra w pluralistycznym państwie” – ocenił były sędzia TK. Komentując sposób wyboru pięciu sędziów przed zakończeniem kadencji ówcześnie urzędujących (chodzi o sędziów powołanych w październiku przez koalicję PO-PSL - red.) były prezes TK stwierdził, że "rekomendacja kogoś, nie oznacza, że ta osoba jest związana z daną partią".

Oznacza to, że sędziowie wybrani przez ówczesną koalicję rządzącą wale nie musieli być związani z PO. „Idealnie byłoby gdyby osoby w Trybunale Konstytucyjnym nie były politykami” – podkreślił jednocześnie prof. Zoll.

Skrytykował również prezydenta Dudę. „Strażnikiem konstytucji jest prezydent (...) jeśli dzisiaj mówi, że ustawa jest niekonstytucyjna, to miał obowiązek ją natychmiast zgłosić do trybunału” – mówił prawnik.

Komentując obecną sytuację, były prezes Trybunału Konstytucyjnego zwrócił uwagę, że obecny Sejm nie czekał na rozstrzygnięcie samego trybunału który jutro będzie orzekać czy nowelizacja ustawy o TK poprzedniej koalicji rządzącej była konstytucyjna. „Nie chciano poczekać do rozstrzygnięcia, czy mamy do czynienia ze złym prawem, czy należy poczekać (...) jeśli TK orzeknie, że nie, to wszelkie poczynania Sejmu są absolutnie nielegalne” – dodał.

ez,TV Republika

[Fot. Youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook