Jedynie prawda jest ciekawa


Znów te tuskowe raje za najbliższym zakrętem

12.10.2012

Z małych marzeń tworzy się mała, a nie wielka wizja - pisze Jacek Karnowski.

Wygłaszając swoje "drugie expose", premier Tusk był jednak dość wyraźnie, zwłaszcza na początku, zdenerwowany. Przemówienie było szarpane, brakowało płynności, spokoju, oddechu. Premier mówił tak, że nie tylko nie uspokajał, ale napełniał niepokojem. Z jego przemówienia wynika zresztą, że jest gorzej, niż nam się wydaje.

Premier dobrze wyczuł zapotrzebowanie społeczne na jakiś Wielki Projekt, na jakieś źródło nadziei. W swoim przemówieniu próbował zarysować taki właśnie plan. Dziesiątki miliardów na inwestycje, na rozruch kraju. Używał słów "narodowy", "bezpieczeństwo", "inwestycja".

Co ciekawe, pieniądze na wielkie projekty - trochę w stylu II RP - mają pochodzić z użycia "pasywnych" dziś udziałów państwa w spółkach skarbu państwa.  Pytanie - czy oznacza to ich sprzedaż i użycie pieniędzy do niewątpliwie podejrzanych (przy tej ekipie to aksjomat) inwestycji państwowo-prywatnych? Obawiam się, że tak.

Tusk zapowiedział bezpośrednie inwestycje państwowych koncernów, w tym Lotosu, w gaz łupkowy. Tak, chodzi o ten sam Lotos, który jeszcze paręnaście miesięcy premier chciał sprzedać za marne kilka miliardów, nie wykluczając nawet sprzedaży Rosjanom. Tylko dzięki społecznej presji, wspartej kryzysem na giełdach, udało się ten krok, wymierzony w polski interes narodowy, powstrzymać.

Tusk mówił o drogach, armii, infrastrukturze. Szkicował szeroki rozmach, odwagę wyobraźni, śmiałość ruchów.

I moglibyśmy się cieszyć, gdybyśmy nie wiedzieli, że to wszystko utonie w planach, stanowiskach dla swoich, małych dealach. O ile w ogóle ruszy. Bo przecież te wszystkie wielkie zamiary naszkicowano w ciągu kilku godzin luźnej debaty raczej w gronie PR-owców, niż specjalistów. Naszkicowano naprędce, w odpowiedzi na sondażowe klęski. Za nimi nie stoją ani determinacja, ani konsekwencja. Jeden zakręt i będzie nowy plan.

Ale trzeba pytać: skoro Tusk rozumie, co znaczą przemysł, inwestycje, bezpieczeństwo - dlaczego w ciągu ostatnich pięciu lat postępował tak skrajnie odmiennie? Dlaczego dopuścił choćby do tego, że w miejscu, gdzie była Stocznia Szczecińska stoi dziś jeden sklep Biedronki?

Tusk zapowiedział także "rewolucję w sprawie dzietności". Chce wydłużyć urlop macierzyński do roku. I znów pytanie: czemu tyle lat nic nie robił? Czemu szydził z problemu demograficznego? I ile razy można zapowiadać budowę żłóbków?

Co ciekawe, ekipa Tuska znów zwiodła media. Żadnego ozusowienia śmieciówek nie będzie, choć przecież medialne informacje w tej sprawie były oparte na przeciekach z rządu. Inna możliwość jest taka, że ekipa przygotowująca expose wycofała się z tego projektu w ostatniej chwili. W końcu to była narada, w której decyzje "historyczne" dyktowało bardzo bieżące wyczucie PR-owej potrzeby.

Znów dostaliśmy więc te słynne tuskowe raje za najbliższym zakrętem, te daty: "2014", "2015". Zawsze dość bliskie, ale zawsze z przyszłości. Jak budowa socjalizmu - im szybciej pędzimy, tym szybciej ucieka nam cel.

Tusk chce wywołać wrażenie ofensywy na wielu frontach, rozmachu. Ma słuszną intuicję, on może tylko uciekać do przodu. Kręci rozrusznikiem, dodaje gazu. Ale czy odpali? Wątpię.

Sam zastrzegł, że nie jest człowiekiem wielkich idei. W tej skórze naprawdę mu nie do twarzy.

Zabawnie brzmiały słowa o "szpetnej twarzy", którą historia znów pokaże kiedyś w naszej części świata. Mówi to premier, jeszcze niedawno głosił, że liczy się "tu i teraz"... Prawdziwy kameleon. Niestety, dużo prawdziwszy w skórze nihilistycznej.

Warto też zauważyć, że całe przemówienie Tuska - i w warstwie języka, i w warstwie rozwiązań - było przemówieniem prawicowca. Tusk wyczuł przesunięcie się nastrojów, wyczuł, że znów nadchodzi czas prawicy. Tym razem nie oblepił nas "Unią".

Premier niczym surfer próbuje wskoczyć na falę. Ale zbyt długo zwodził, zbyt często obiecywał. Efekt przemówienia - w postaci przejęcia inicjatywy - o ile w ogóle się pojawi, potrwa krótko.

Zwłaszcza, że ani jednego zdania premier nie poświęcił temu, co tak Polaków od niego odpycha - a więc tym wszystkim patologiom, które widzimy wokół.

"Z małych marzeń tworzy się wielka wizja" - mówi premier. Nieprawda. Z małych marzeń tworzy się mała wizja.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook