Jedynie prawda jest ciekawa


Znów te tuskowe raje za najbliższym zakrętem

12.10.2012

Z małych marzeń tworzy się mała, a nie wielka wizja - pisze Jacek Karnowski.

Wygłaszając swoje "drugie expose", premier Tusk był jednak dość wyraźnie, zwłaszcza na początku, zdenerwowany. Przemówienie było szarpane, brakowało płynności, spokoju, oddechu. Premier mówił tak, że nie tylko nie uspokajał, ale napełniał niepokojem. Z jego przemówienia wynika zresztą, że jest gorzej, niż nam się wydaje.

Premier dobrze wyczuł zapotrzebowanie społeczne na jakiś Wielki Projekt, na jakieś źródło nadziei. W swoim przemówieniu próbował zarysować taki właśnie plan. Dziesiątki miliardów na inwestycje, na rozruch kraju. Używał słów "narodowy", "bezpieczeństwo", "inwestycja".

Co ciekawe, pieniądze na wielkie projekty - trochę w stylu II RP - mają pochodzić z użycia "pasywnych" dziś udziałów państwa w spółkach skarbu państwa.  Pytanie - czy oznacza to ich sprzedaż i użycie pieniędzy do niewątpliwie podejrzanych (przy tej ekipie to aksjomat) inwestycji państwowo-prywatnych? Obawiam się, że tak.

Tusk zapowiedział bezpośrednie inwestycje państwowych koncernów, w tym Lotosu, w gaz łupkowy. Tak, chodzi o ten sam Lotos, który jeszcze paręnaście miesięcy premier chciał sprzedać za marne kilka miliardów, nie wykluczając nawet sprzedaży Rosjanom. Tylko dzięki społecznej presji, wspartej kryzysem na giełdach, udało się ten krok, wymierzony w polski interes narodowy, powstrzymać.

Tusk mówił o drogach, armii, infrastrukturze. Szkicował szeroki rozmach, odwagę wyobraźni, śmiałość ruchów.

I moglibyśmy się cieszyć, gdybyśmy nie wiedzieli, że to wszystko utonie w planach, stanowiskach dla swoich, małych dealach. O ile w ogóle ruszy. Bo przecież te wszystkie wielkie zamiary naszkicowano w ciągu kilku godzin luźnej debaty raczej w gronie PR-owców, niż specjalistów. Naszkicowano naprędce, w odpowiedzi na sondażowe klęski. Za nimi nie stoją ani determinacja, ani konsekwencja. Jeden zakręt i będzie nowy plan.

Ale trzeba pytać: skoro Tusk rozumie, co znaczą przemysł, inwestycje, bezpieczeństwo - dlaczego w ciągu ostatnich pięciu lat postępował tak skrajnie odmiennie? Dlaczego dopuścił choćby do tego, że w miejscu, gdzie była Stocznia Szczecińska stoi dziś jeden sklep Biedronki?

Tusk zapowiedział także "rewolucję w sprawie dzietności". Chce wydłużyć urlop macierzyński do roku. I znów pytanie: czemu tyle lat nic nie robił? Czemu szydził z problemu demograficznego? I ile razy można zapowiadać budowę żłóbków?

Co ciekawe, ekipa Tuska znów zwiodła media. Żadnego ozusowienia śmieciówek nie będzie, choć przecież medialne informacje w tej sprawie były oparte na przeciekach z rządu. Inna możliwość jest taka, że ekipa przygotowująca expose wycofała się z tego projektu w ostatniej chwili. W końcu to była narada, w której decyzje "historyczne" dyktowało bardzo bieżące wyczucie PR-owej potrzeby.

Znów dostaliśmy więc te słynne tuskowe raje za najbliższym zakrętem, te daty: "2014", "2015". Zawsze dość bliskie, ale zawsze z przyszłości. Jak budowa socjalizmu - im szybciej pędzimy, tym szybciej ucieka nam cel.

Tusk chce wywołać wrażenie ofensywy na wielu frontach, rozmachu. Ma słuszną intuicję, on może tylko uciekać do przodu. Kręci rozrusznikiem, dodaje gazu. Ale czy odpali? Wątpię.

Sam zastrzegł, że nie jest człowiekiem wielkich idei. W tej skórze naprawdę mu nie do twarzy.

Zabawnie brzmiały słowa o "szpetnej twarzy", którą historia znów pokaże kiedyś w naszej części świata. Mówi to premier, jeszcze niedawno głosił, że liczy się "tu i teraz"... Prawdziwy kameleon. Niestety, dużo prawdziwszy w skórze nihilistycznej.

Warto też zauważyć, że całe przemówienie Tuska - i w warstwie języka, i w warstwie rozwiązań - było przemówieniem prawicowca. Tusk wyczuł przesunięcie się nastrojów, wyczuł, że znów nadchodzi czas prawicy. Tym razem nie oblepił nas "Unią".

Premier niczym surfer próbuje wskoczyć na falę. Ale zbyt długo zwodził, zbyt często obiecywał. Efekt przemówienia - w postaci przejęcia inicjatywy - o ile w ogóle się pojawi, potrwa krótko.

Zwłaszcza, że ani jednego zdania premier nie poświęcił temu, co tak Polaków od niego odpycha - a więc tym wszystkim patologiom, które widzimy wokół.

"Z małych marzeń tworzy się wielka wizja" - mówi premier. Nieprawda. Z małych marzeń tworzy się mała wizja.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook