Jedynie prawda jest ciekawa


Znów promują zdrajcę Świerczewskiego

11.04.2012

W gminie Baligród odbędzie się kolejna odsłona promowania zdrajcy Polski gen. Karola Świerczewskiego. Władze samorządowe za publiczne pieniądze organizują konferencję poświęconą pamięci ‘Waltera”. Projekt "Walter - bohater czy ikona komunistycznej propagandy" nagłaśnia rzeszowska „Gazeta Wyborcza”.

Władze gminy Baligród przyznają, że konferencja ma służyć promowaniu wiedzy o Świerczewskim, a on sam ma być motorem napędowym okolicznej turystyki. Gmina Baligród chce stworzyć możliwość dotarcia do szerszej wiedzy o Świerczewskim głównie nauczycielom i przewodnikom - mówi „GW” Przemysław Ołdakowski, koordynator projektu.

Zaznacza, że pomnik ku czci gen. Świerczewskiego jest jedną z atrakcji turystycznych. Kontrowersyjną, ale przyciągającą turystów. To można wykorzystać na korzyść gminy i mieszkańców. Trzeba tylko przedstawić ludziom fakty historyczne, dostarczyć im wiedzę o tym , co się tu działo – dodaje Ołdakowski.

Projekt związany z promocją Świerczewskiego rozpocznie konferencja popularnonaukowa. Wśród panelistów wystąpią m.in. prof. Andrzej Olejko, dr Andrzej Zapałowski (UR), dr Zbigniew Palski (PAN) oraz dr Jerzy Grzybowski (UW). Konferencja ma się odbyć 20 kwietnia. Uczestnicy pierwszego spotkania będą mogli wysłuchać m.in. wykładów: Ocena umiejętności przywódczych gen. K. Świerczewskiego-Waltera; Okoliczności śmierci gen. K. Świerczewskiego; Operacja "Wisła" - represja komunistyczna czy konieczność państwowa.

Z kolej w maju gmina chce promować wiedzę o Świerczewskim wśród nauczycieli historii i przewodników turystycznych.

W terenie chcemy zaprezentować interpretację miejsca i zdarzenia historycznego, czyli zasadzkę UPA, w której zginął gen. Świerczewski. Chcielibyśmy przekazać metodologię oprowadzania grup turystycznych po tym miejscu i informacje przekazane przez historyków w czasie konferencji - wyjaśnia Ołdakowski.

Na stronie internetowej gminy Baligród można przeczytać, że projekt dot. Świerczewskiego, jak wszystkie inne, „służy rozwojowi gminy”. Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom gminy i pracownikom branży turystycznej wsparcia szkoleniowego poprzez dostęp do wiedzy historycznej, rozwój poczucia tożsamości lokalnej i więzi społecznej w oparciu o akceptowaną wiedzę historyczną oraz wykorzystanie zasobów historycznych do promocji gminy. (…) Wszelkie działania, które władze Gminy Baligród przyjęły aktualnie do realizacji oraz przedsięwzięcia zaplanowane na najbliższy okres czasu, służą rozwojowi gminy. Wpływają pozytywnie na opinie lokalnych mieszkańców i osób z zewnątrz. Dzięki tym wszystkim czynnościom zwiększa się atrakcyjność naszej "małej ojczyzny" – piszą władze samorządowe.

Projekt związany z promocją polskiego zdrajcy został sfinansowany za publiczne pieniądze. Budżet wyniósł około 35 tys. zł., 25 tys. zł wyniosło dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Patronat medialny nad całą akcją wzięło m.in. publiczne radio oraz telewizja: Polskie Radio Rzeszów oraz TVP Rzeszów.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook