Jedynie prawda jest ciekawa

Zniszczenie dziennika działań poważnym naruszeniem

08.02.2016

"Dziennik działań zawierał wszelkie informacje dotyczące meldunków, wykonywanych i odbieranych połączeń, ale także działalności służb wojskowych i wszelkich działań. Dlatego zniszczenie go w sytuacji kryzysowej, jaką była katastrofa smoleńska, to poważne naruszenie" – powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

Rzecznik MON w rozmowie z TVP Info przyznał, że w zniszczonym dokumencie były informacje o reakcji wojska na kryzys w obliczu śmierci szefa sztabu generalnego. "Dlatego wszystkie te materiały powinny się zachować." - podkreślił. 

Bartłomiej Misiewicz przyznał, iż zniszczenie dziennika w obliczu katastrofy smoleńskiej i wbrew obowiązującym przepisom jest poważnym naruszeniem. Ponadto rzecznik MON, poinformował, że wszczęto procedurę, mająca na celu próbę odtworzenia decyzji jakie zostały podjęte w resorcie 10 kwietnia.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ma dziś skierować do prokuratury zapytanie ws. "zniszczenia wszystkich meldunków dotyczących sprawy smoleńskiej, które napływały do Sztabu Generalnego w dniu 10 kwietnia 2010 roku".

W zeszłym tygodniu TVP Info opublikowało protokół zniszczenia „Dziennika Działania Dyżurnych Służb Operacyjnych z 10 kwietnia 2010 roku”. Ministerstwo potwierdziło autentyczność dokumentu, który jednak nie zawierał żadnych nazwisk.

Według zapewnień Misiewicza, resort posiada wiedzę o tym, kto odpowiada za zniszczenie ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia 2010 roku do sztabu generalnego Wojska Polskiego.

Telewizja Republika

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook