Jedynie prawda jest ciekawa


"Znalezienie wraku ORP Orzeł to sprawa prestiżowa"

07.06.2013

Rozmowa ze Zdzisławem Krygerem, wicedyrektorem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Stefczyk.info: Po raz kolejny prowadzone są próby odnalezienia wraku okrętu ORP "Orzeł", który zaginął w 1940 roku, w czasie II wojny światowej. Ostatnio pojawiają się informacje mówiące, że być może wrak udało się zlokalizować na dnie morza. Ta sprawa wywołuje coraz większe zainteresowanie. Dlaczego?

Zdzisław Kryger: W II wojnie światowej walczyło pięć polskich okrętów wojennych. Straciliśmy jeden, ORP "Orzeł". To była duma Narodu, okręt sfinansowany w dużej części ze składek prywatnych ludzi. I już z tego względu należy ustalić, co stało się z okrętem, gdzie on spoczywa. Szczególnie, że dokonania okrętu są ogromne. On uciekł z Tallina, przedarł się przez cieśninę do Wielkiej Brytanii. Również biorąc pod uwagę dokonania bojowe akcję poszukiwawczą trzeba doprowadzić do końca. Naszym kolegom coś się należy. To dla nas sprawa prestiżowa. Podobne poszukiwania prowadzą również inne kraje, np. Holendrzy. Oni szukają swojego okrętu ostatniego z tych, które stracili w wojnie. Znaleźli do tej pory cztery. My natomiast mamy tylko jeden okręt podwodny, który straciliśmy w czasie wojny. Wypadałoby przynajmniej ustalić miejsce spoczynku naszych kolegów. Bardzo nam na tym zależy.

Środowisko marynarzy żyje tą sprawą?

Oczywiście. Ta sprawa jest bardzo żywa. W Polsce prężnie działa Bractwo Okrętów Podwodnych, które skupia czynnych i emerytowanych "podwodniaków". Oni od wielu lat prowadzą działania zmierzające do ustalenia, co stało się z ORP "Orzeł". My wszyscy - ze względów prestiżowych, historycznych, koleżeńskich - chcielibyśmy wiedzieć, gdzie znajduje się wojenna mogiła, naszych kolegów.

Poszukiwanie "Orła" to trudna akcja? Obecne próby są już kolejnymi w tej sprawie.

Rzeczywiście obecne poszukiwania nie są pierwszymi. Wcześniej jeden z okrętów Marynarki Wojennej prowadził poszukiwania. Robiono wtedy badania, zakrojone na bardzo szeroką skalę. Jednak wyszukanie jednego okrętu na dnie morza to bardzo trudna sprawa. To jak szukanie igły w stogu siana, i to dosłownie. To jednak nie zmniejsza determinacji - to sprawa prestiżowa. Chcemy wiedzieć, chcemy znać miejsce spoczynku naszych kolegów.

Historia polskiej marynarki wojennej cieszy się zainteresowaniem w Polsce?

Wystarczy prześledzić to, co dzieje się w internecie, żeby zobaczyć, że fora związane z tą tematyką żyją i wręcz buzują. Mamy przecież tradycje morskie w naszym kraju, więc zainteresowanie jest zupełnie zrozumiałe. Oczywiście nie jest to sprawa masowa, tym żyją pasjonaci. Wśród nich jednak operuje się tak szczegółowymi informacjami, że często historycy mogą się uczyć z tych forów. Ludzie pozyskują dokumenty z archiwów, różnych innych źródeł itd., wymieniają się między sobą. Internet pokazuje, że zainteresowanie tematyką morską w Polsce jest bardzo intensywne. Historia opowiedziana przez Jerzego Pertka przynosi efekty po latach.

W Pana przypadku również przyniosła?

Tak, ja również jestem wychowany na literaturze Jerzego Pertka. Jako młody chłopak czytałem jego książki o marynarce wojennej. I to mnie ściągnęło nad morze. Zainteresowanie marynarką wojenną jest bardzo duże. Zainteresowanie okrętem ORP "Orzeł" jest perełką dla ludzi interesujących się marynarką. To wielka zagadka - do tej pory nikt nie wie, dlaczego okręt zaginął. Ta zagadka fascynuje i ciekawi, stanowi niezwykle ważny element, który trzeba odkryć. Chcemy wiedzieć, dlaczego okręt zaginął.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Wodowanie ORP "Orzeł", Fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook