Jedynie prawda jest ciekawa

Znak krzyża niewygodny na produktach? Europa chętnie się go pozbywa

06.09.2017
Lidlkrzyz
Znak krzyża niewygodny na produktach? Europa chętnie się go pozbywa

Na opakowaniu produktu Lidla pojawił się grecki klasztor w Santorini, jednak zniknął z niego.. krzyż. - To retuszuje rzeczywistość – komentują internauci.

Krzyże usunięto z opakowań produktów, które pojawiły się w sieci dyskontów z okazji tygodnia greckiego. Błyskawicznie zareagowali na to internauci i to nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Austrii i Słowenii. - Szanowałem tą sieć ale będę wszystkim odradzać zakupy w sklepie, który retuszuje rzeczywistość. - pisze jeden z nich. - Etykiety asortymentu Eridanous ulegały licznym zmianom w przeciągu ostatnich lat. - odpowiedziała sieć dodając, że opinie te zostaną wzięte pod uwagę podczas kolejnych projektów. Swoje oświadczenie przedstawił również austriacki Lidl. „Popełniliśmy błąd” - napisała sieć na swoim facebookowym profilu, przepraszając przy tym urażonych klientów.
To jednak nie pierwszy przypadek w którym symbole chrześcijańskie są celowo usuwane w reklamach. W 2014 roku dwukrotnie doszło przypadków usuwania krzyża z… Giewontu.. Za pierwszym razem dokonało tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim spocie, zaś za drugim krzyż został wymazany z okładki miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska”, promującego ten rejon Polski. O sprawie pisał wówczas portal wpolityce.pl

Symbol krzyża okazał się też zbyt niewygodny dla właścicieli Realu Madryt, którzy dwukrotnie usunęli go ze swojego herbu – za pierwszym razem zniknął on z kart kredytowych National Bank of Abu Dhabi, zaś za drugim z produktów klubu sprzedawanych w sześciu krajach arabskich. W tym drugim przypadku rezygnacja z własnych wartości okazała się warta 50 milionów euro.

Nie tylko znak krzyża, ale również samo przyznanie się do Jezusa okazuje się zbyt niewygodne dla europejskich elit. W styczniu 2016 roku doszło do skandalu, kiedy podczas uroczystej gali przyznania Złotej Piłki FIFA z ujęć filmu przedstawiających udział w wygraniu Ligi Mistrzów przez brazylijskiego piłkarza Neymara, wymazano napis „100% Jesus”.


Czy krzyż jest aż tak niewygodnym znakiem dla współczesnej Europy, że ta musi do wojny z nim angażować grafików?

KH

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook