Jedynie prawda jest ciekawa


Znak krzyża niewygodny na produktach? Europa chętnie się go pozbywa

06.09.2017

Na opakowaniu produktu Lidla pojawił się grecki klasztor w Santorini, jednak zniknął z niego.. krzyż. - To retuszuje rzeczywistość – komentują internauci.

Krzyże usunięto z opakowań produktów, które pojawiły się w sieci dyskontów z okazji tygodnia greckiego. Błyskawicznie zareagowali na to internauci i to nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Austrii i Słowenii. - Szanowałem tą sieć ale będę wszystkim odradzać zakupy w sklepie, który retuszuje rzeczywistość. - pisze jeden z nich. - Etykiety asortymentu Eridanous ulegały licznym zmianom w przeciągu ostatnich lat. - odpowiedziała sieć dodając, że opinie te zostaną wzięte pod uwagę podczas kolejnych projektów. Swoje oświadczenie przedstawił również austriacki Lidl. „Popełniliśmy błąd” - napisała sieć na swoim facebookowym profilu, przepraszając przy tym urażonych klientów.
To jednak nie pierwszy przypadek w którym symbole chrześcijańskie są celowo usuwane w reklamach. W 2014 roku dwukrotnie doszło przypadków usuwania krzyża z… Giewontu.. Za pierwszym razem dokonało tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim spocie, zaś za drugim krzyż został wymazany z okładki miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska”, promującego ten rejon Polski. O sprawie pisał wówczas portal wpolityce.pl

Symbol krzyża okazał się też zbyt niewygodny dla właścicieli Realu Madryt, którzy dwukrotnie usunęli go ze swojego herbu – za pierwszym razem zniknął on z kart kredytowych National Bank of Abu Dhabi, zaś za drugim z produktów klubu sprzedawanych w sześciu krajach arabskich. W tym drugim przypadku rezygnacja z własnych wartości okazała się warta 50 milionów euro.

Nie tylko znak krzyża, ale również samo przyznanie się do Jezusa okazuje się zbyt niewygodne dla europejskich elit. W styczniu 2016 roku doszło do skandalu, kiedy podczas uroczystej gali przyznania Złotej Piłki FIFA z ujęć filmu przedstawiających udział w wygraniu Ligi Mistrzów przez brazylijskiego piłkarza Neymara, wymazano napis „100% Jesus”.


Czy krzyż jest aż tak niewygodnym znakiem dla współczesnej Europy, że ta musi do wojny z nim angażować grafików?

KH

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 5. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 6. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 7. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook