Jedynie prawda jest ciekawa


Zmieni się układ sił w UE?

30.11.2012

Eurowróble ćwierkają, że układ sił w UE zmieni się w kolejnej kadencji parlamentu. Niestety - Polska nie ma widoków na większy wpływ na to, w którą stronę pójdzie Europa - pisze Ryszard Czarnecki.

W Polsce o tym się w ogóle nie mówi – a szkoda! – ale już za półtora roku nastąpi nowe rozdanie w polityce europejskiej: wybrana zostanie nowa Komisja Europejska wraz z przewodniczącym, nowy szef Rady UE czyli "unijny prezydent" oraz wiceszef Komisji Europejskiej będący jednocześnie wysokim komisarzem ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.Kto więc zastąpi Jose Manuel Durao Barroso, Hermana Van Rompuya oraz baronessę Cathrine Ashton.

W Brukseli i Strasburgu eurowróble ćwierkają wręcz sensacyjnie: ma zmienić się całkowicie układ sił polegający przez ostatnie dwie dekady – z przerwą na lata 2004-2009 dla tzw. wielkiej koalicji czyli porozumieniu Chadeków (Europejska Partia Ludowa) i Socjalistów. Bardzo poważnie rozważany jest nowy sojusz rosnącej skądinąd w siłę po wyborach w Danii i Francji  (ale także w USA) lewicy, liberałów i Zielonych. Oznaczać to może, że dla największej dotychczas frakcji w Parlamencie Europejskim czyli Chrześcijańskich Demokratów z EPL zabraknie miejsca w ramach "Wielkiej Czwórki" (do stanowisk szefa KE, szefa Rady oraz wiceszefa KE odpowiedzialnego za EEAS czyli unijny MSZ i jeszcze przewodniczącego Parlamentu). Co ciekawe wszystkie te cztery stanowiska mają przypaść "starej Unii" czyli żadnego nie otrzyma jakiekolwiek państwo z 12 nowych krajów członkowskich.

Gdy chodzi o kluczowe stanowisko następcy Barroso, wymienia się trzy nazwiska: samego J.M. Durao Barroso, który wysyła sygnały, że jak go poproszą to łaskawie się zgodzi na trzecią kadencję (ma jedną podstawową wadę: jest Chadekiem, choć w przeszłości był Maoistą, a więc jest przedstawicielem formacji, która nie ma mieć nic…), Andersa Fogh Rasmussena czyli byłego duńskiego premiera, a później sekretarza generalnego NATO oraz obecnego szefa Parlamentu Europejskiego Niemca Martina Schulza. Polski w tej układance nie ma. 

Ryszard Czarnecki

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook