Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany ministra Gowina są połowiczne

09.08.2012

Ta ustawa jest zła – tu się zgadzam z Gowinem, ale metoda rozwiązania tego problemu, zaproponowana przez Platformę, jest połowiczna i wywołuje niejasne mechanizmy decyzyjne - komentuje w wywiadzie z portalem Stefczyk.info były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Przewodniczący Solidarnej Polski i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info zmiany w prokuraturze, które zaproponował Jarosław Gowin. Do zmian niechętnie odnosi się prokurator generalny oraz Krajowa Rada Prokuratury. Oto komentarz Ziobry:

To nie są dobre zmiany, ponieważ nic, co jest połowiczne nie może być dobre. Po wielu miesiącach funkcjonowania prokuratury oddzielonej od ministra sprawiedliwości, widzimy efekty, które są, delikatnie mówiąc, dalekie od oczekiwań. Patrząc z perspektywy obywateli, prokuratura stała się maszynką do umarzania spraw. Bogiem stała się statystyka, a konkretnie to, ile spraw zostało zakończonych, a nie to jak są zakończone, czy prokuratura doprowadziła do wytropienia przestępcy i jego ukarania. To nie sprawiedliwość jest główną miarą efektywności, ale liczba spraw zakończonych.

Po drugie, prokuratura całkowicie zawiodła w obszarze spraw związanych z uwikłaniami ludzi z polityki, ludzi władzy. Przykłady można mnożyć: od afery hazardowej, przez sprawy oświadczeń majątkowych Palikota czy Grasia, po wydarzenia związane z Amber Gold. Widzimy jak na dłoni, że prokuratura działa źle, a w wielu wypadkach wcale nie działa. Dlatego ta zmiana okazała się bezsensowna. Próba przywrócenia wpływu polityków na prokuraturę trochę tylnimi drzwiami (na przykład pomysł nominowania zastępców prokuratura generalnego przez ludzi władzy) jest mruganiem okiem, że prokuratura pozostałaby nadal niezależna; to obłuda. W życiu trzeba być konsekwentnym – albo jest pełna odpowiedzialność polityków, z premierem na czele, za działania prokuratury, albo mamy sytuację, że niby prokurator generalny pozostaje niezależny, niby jest uwolniony od związków z rządem, ale w rzeczywistości jego zastępców mianują politycy, którzy poprzez nich i tak mają realny wpływ na działania prokuratury. To, co najgorsze w demokracji to stan udawania, najlepsze są modele czyste i klarowne, gdzie wiadomo, kto za co odpowiada. Rozwiązanie, które proponuje Gowin jest połowiczne, jest po prostu złe. My jako Solidarna Polska złożyliśmy projekt do Sejmu, który zakłada przywrócenie poprzedniego stanu – jasnej formuły, że prokurator generalny jest ministrem sprawiedliwości, ale zdajemy sobie sprawę z mankamentów tego modelu. Stąd propozycja powołania grupy niezależnych sędziów śledczych, których zadaniem byłoby prowadzić śledztwo, gdy jest podejrzenie, że prokurator generalny wykorzystuje swoją pozycję, by skręcać sprawę, mówiąc językiem kolokwialnym.

Taki sędzia śledczy mógłby być powołany na uzasadniony wniosek na przykład 75 posłów, tak, aby opozycja też miała realny wpływ na jego powołanie. Tacy sędziowie mieściliby się wokół utworzonego biura, które byłoby do dyspozycji pierwszego sędziego Sądu Najwyższego. Jeżeli wpływałby wniosek z podejrzeniem, że w danej sprawie prokurator generalny wywiera wpływ na prokuraturę, to wówczas taki sędzia śledczy byłby delegowany do przeprowadzenia postępowania. To jest mechanizm, który dawałby opozycji szansę na wywieranie realnego wpływu na prokuratora generalnego.

Spór między Seremetem, a Gowinem to takie wzajemne kopanie się pod stołem. Minister Gowin chce zapewne zrealizować jakieś ustalenia polityczne, jakie powziął wspólnie z premierem i prezydentem, bo jest zainteresowany większym wpływem obozu władzy na działania prokuratorów, natomiast uzasadnia to argumentami, które na pierwszy rzut oka są trafne, i z którymi się zgadzam – dzisiaj prokuratura całkowicie się wyalienowała spod kontroli mechanizmów demokratycznych. Prokuratura stała się państwem w państwie. Z tym, że trzeba pamiętać, że jest to grzech pierworodny tej decyzji, do której przyłożył się m.in. minister Gowin jeszcze jako szeregowy poseł Platformy Obywatelskiej. On za tę złą reformę współodpowiada. Szukanie rozwiązań połowicznych nie jest trafną drogą do naprawy tego problemu. Pomysł Gowina rozmywa odpowiedzialność i to de facto będzie upolitycznieniem prokuratury. Dlatego poniekąd rozumiem też Seremeta, który nie chce być malowanym prokuratorem, który na papierze będzie niezależny, ale który w zasadzie będzie całkowicie ubezwłasnowolniony. Każdy kto zna mechanizm działania prokuratury wie, że prokurator generalny wykonuje swoje obowiązki głównie przez swoich zastępców – stąd jeśli będą oni powoływani według klucza politycznego, to będzie to uderzeniem w niezależność prokuratura generalnego.

Ta ustawa jest zła – tu się zgadzam z Gowinem, ale metoda rozwiązania tego problemu, zaproponowana przez Platformę, jest połowiczna i wywołuje niejasne mechanizmy decyzyjne, rozmywa odpowiedzialność i może spowodować jeszcze większe patologie niż system, który obecnie działa. Należy więc wrócić do poprzedniego modelu, który był klarowny.

not. sv

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook