Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiana konstytucji finansów publicznych w 3 dni

22.07.2013

1. Premier Tusk i minister Rostowski tak kiwali w sprawie sytuacji w finansach publicznych w Polsce, że się zakiwali.

Ledwie w ostatni wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o finansach publicznych nazywanej często konstytucją finansów publicznych, a już jest ona drukiem sejmowym i na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu ma zostać uchwalona.

Bez tej nowelizacji tak naprawdę rząd nie może nawet rozpocząć procedury nowelizacji budżetu na 2013 rok, a przecież premier Tusk i minister Rostowski poinformowali już nie tylko, że taka nowelizacja się odbędzie ale nawet określili na czym ona będzie polegała.

Ponieważ zdaniem ministra finansów do końca tego roku ma zabraknąć około 24 mld zł wpływów podatkowych w stosunku do wielkości planowanych, to należy zmniejszyć wydatki na kwotę 8 mld zł , a także zwiększyć tegoroczny deficyt budżetowy o 16 mld zł (z 35 mld zł do 51 mld zł).

Ba ministrowie odpowiadający za poszczególne części budżetowe już otrzymali instrukcje od premiera i ministra finansów jakie oszczędności mają w swoich budżetach poczynić i jakie rodzaje wydatków i o jakie kwoty ograniczyć.

2. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych składa się zaledwie z dwóch artykułów ale obydwa mają ogromny ciężar gatunkowy.

Według pierwszego chodzi bowiem o zawieszenie na rok 2013 tzw. I progu ostrożnościowego czyli o zablokowanie konsekwencji wynikających z przekroczenia przez dług publiczny 50% PKB, co oznacza, że rozwiązanie to dotyczyłoby nowelizacji budżetu w 2013 roku i projektu budżetu na 2014 rok.

Drugi artykuł nowelizacji zakłada zawieszenie w latach 2013-2014 tzw. reguły wydatkowej według której wydatki elastyczne i nowe wydatki sztywne nie mogą być wyższe realnie niż 1% (czyli inflacja +1%) o tych z roku ubiegłego       .

3. Do tej mieszczącej się w jednym akapicie nowelizacji ustawy dołączone jest aż 5 stron uzasadnienia, którego myślą przewodnią są wywody według których należy zawiesić działanie I progu ostrożnościowego nie pozwalającego na nadmierny wzrost wydatków i w konsekwencji deficytu budżetowego, ponieważ minister finansów przygotowuje jeszcze ostrzejszą niż do tej pory regułę wydatkową, którą Sejm ma uchwalić do końca tego roku.

Ba w uzasadnieniu są stwierdzenia, że przyjęcie takich rozwiązań wynika z tzw. sześciopaku przyjętego w roku 2012 na forum UE, że takie rozwiązania zaleca Polsce Komisja Europejska, a nawet MFW, co jest nieudolną próbą podpierania się zresztą wątpliwym autorytetem tych instytucji.

Najbardziej kuriozalne zdanie znajduje się jednak w końcowej części tego uzasadnienia. Brzmi ono następująco „przyjęcie nowelizacji ustawy w tym terminie (w dniu następnym po dniu jej ogłoszenia, a więc bez żadnego vacatio legis), pozwoli na przyjęcie ewentualnego projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 rok”.

4. Ten skandaliczny sposób procedowania w sprawie zmiany ustawy o finansach publicznych, będącej jak już zaznaczyłem wyżej swoistą konstytucją tych finansów, pokazuje dobitnie jakich fachowców mamy u sterów rządu.

Dochody podatkowe przecież nie załamały się w ostatnich dniach, I próg ostrożnościowy został przecież przekroczony przez dług publiczny w roku 2011 więc minister finansów powinien pamiętać, że powiększanie deficytu budżetowego szczególnie w sytuacji kiedy spadają dochody nie jest w takiej sytuacji możliwe.

Minister Rostowski od kilkunastu miesięcy zapewnia opinię publiczną, że wszystko ma pod kontrolą aż tu nagle „trzask plask” okazuje się że w ciągu 3 dni trzeba zmienić ustawę o finansach publicznych.

Bez tej zmiany nie można powiem nawet rozpocząć nowelizacji budżetu na 2013 rok, a przecież premier z ministrem finansów już tę nowelizację ogłosili.

Tak ekipa Tuska traktuje prawo, nawet to, mające charakter fundamentalnych reguł, których zmiany powinny być przeprowadzane po szczególnie solidnych przemyśleniach.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook