Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiana czołówki w "Idzie"? Minik: To ośmieszające!

31.01.2015

"Z tym stereotypem, że antysemityzm trzeba walczyć, ale sformułowanie "polskie obozy" tego nie przesądza..."

Podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz przez media zagraniczne, w tym te najbardziej opiniotwórcze, roiły się od stwierdzenia o "polskich obozach koncentracyjnych". W związku z tym, że od kilku lat taka faza zalewa zagraniczne teksty, w MSZ powstała nawet specjalna komórka, która na każdy taki przypadek, reaguje wysłaniem pisma/sprostowania do danego tytułu. Reakcja słuszna, jednak nie powstrzymuje zagranicznych dziennikarzy przed zaprzestaniem używania takiego - kłamliwego - sformułowania. Mimo to, nawet takie niewielkie działanie w opinii Adama Michnika jest "historycznym":

"Z tym stereotypem, że antysemityzm trzeba walczyć, ale sformułowanie "polskie obozy" tego nie przesądza. Nie widzę nic złego w tym, że MSZ wysyła te sprostowania, ale nie trzeba przesadzać. Nie każdy kto używa takiego sformułowania mówi, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Na zachodzie wszyscy mowią, że holocaust zrobili naziści a nie Polacy. W żadnej szkole nie uczą, że Polska napadła na hitlerowskie Niemcy" - oburzał się na antenie TVP Info. Szkoda, że nie dostrzegł problemu. Morze "polskich obozów" w tekstach to właśnie doskonały początek to rozpoczęcia przekłamywania historii o holocauście. Poza tym, ciekawe dlaczego Michnik mówi o "nazistach". Taki naród nie istnieje. W przeciwieństwie do niemieckiego narodu.

Mimo, że naczelny "Wyborczej" chce walczyć ze stereotypem "Polak-antysemita" bardzo ostro i krytycznie ocenia inicjatywę Reduty Dobrego Imienia, aby przed filmem "Ida" pojawiły się napisy, że podczas II wojny światowej za holocaust na terenach polskich pod okupacją III Rzeszy odpowiedzialni byli Niemcy. Wśród sygnatariuszy jest m. in. prof. Andrzej Nowak:

"Najwyraźniej prof. Nowak chce Polskę ośmieszyć. Kraj, który daje przed filmem artystycznym, traktującym o czym innym, tego typu informacje... Film nie jest o tym, to jest epizod" - argumentuje Michnik. Dość lekka interpretacja filmu Pawlikowskiego, którego jednym z dwóch głównych tematów, a raczej tematem który współgra z głównym wątkiem jest sprawa polskiego antysemityzmu. "Trzeba zwalczać wizerunek polski antysemickiej, ale w inny sposób. Nie przyszłoby mi do głowy żeby domagać się od Jana Grossa czy twórcy Pokłosia takie informacje?" I może to jest błąd, bo już wtedy trzeba było. "To jest ośmieszanie Polski i pokazywanie, że to nie jest europejski, cywilizowany kraj. Są wstrząsające filmy o faszyzmie francuskie, gdzie się mówi o kolaboracji i nikomu nie przyszłoby do głowy dawać tego typu napisy. To jest infantylizacja opinii publicznej" - dodaje.

mc
[fot. TVP2]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook