Jedynie prawda jest ciekawa


Złudne nadzieje o strefie euro

22.02.2013

Strefa euro od paru lat porównywana jest do walącego się domu i w związku z tym każdy rozsądnie zarządzany kraj powinien być możliwie jak najdalej od tej „katastrofy budowlanej” - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się debata ekspercka organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach programu Alternatywa. Tym razem poświęcona jest przyszłości złotówki. Będę jej uczestnikiem.

Zdecydowaliśmy się ją zorganizować właśnie teraz w związku z bardzo pośpiesznym przyjęciem przez większość parlamentarną Platforma -PSL zarówno w Sejmie jak i w Senacie ustawy ratyfikującej traktat fiskalny, podpisany przez premiera Tuska w Brukseli w marcu 2012 roku.

O ile jeszcze w Sejmie I czytanie tej ustawy, odbyło się w grudniu poprzedniego roku, a później koalicja zrezygnowała z jej błyskawicznego uchwalenia pod osłoną Świat Bożego Narodzenia, II i III czytanie obyło się w ostatni wtorek i środę, to w Senacie jej uchwalenie zajęło zaledwie 24 godziny i wiązało się z ewidentnym złamaniem regulaminu obrad przez marszałka Borusewicza.

W debacie będą uczestniczyli eksperci z różnych szkół myśli ekonomicznej, zarówno zwolennicy trwania przy narodowej walucie jak i zwolennicy możliwie jak najszybszego wejścia do strefy euro.

Będą także brali udział przedstawiciele środowisk gospodarczych, przedsiębiorcy którzy sprzedają swoje produkty i usługi za granicą jak również i tacy, którzy do produkcji w kraju potrzebują znaczącego „wsadu” importowego. Mamy nadzieję, że rzetelnie przedstawią oczekiwania środowiska gospodarczego.

Będą także przedstawiciele największych organizacji związkowych, którzy zapewne popatrzą na problem utrzymania bądź rezygnacji z narodowej waluty głównie oczyma konsumentów.

W debacie wezmą udział także posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości członkowie komisji finansów publicznych i komisji ds. europejskich, którzy specjalizują się w tej problematyce.

Zabiorę w tej debacie głos i będę optował za bezwzględnym trzymaniem się przez Polskę własnej waluty. Twierdzę, że w dającej się przewidzieć perspektywie, tylko własna waluta, a także na ile się to da w ramach Unii Europejskiej, samodzielne polityki fiskalna i gospodarcza, dają Polsce szansę realizacji strategii doganiania najbardziej rozwiniętych krajów europejskich.

Jeżeli tej waluty się pozbędziemy, to skazujemy się na rolę kraju peryferyjnego na stałe, bez możliwości odrobienia dystansu jaki dzieli nas od najbardziej rozwiniętych krajów europejskich.

Strefa euro od paru lat porównywana jest do walącego się domu i w związku z tym każdy rozsądnie zarządzany kraj powinien być możliwie jak najdalej od tej „katastrofy budowlanej”.

Tak naprawdę gdyby nie polityczne decyzje Europejskiego Banku Centralnego podjęte w 2012 roku o dodatkowej emisji około 1 biliona euro i pożyczenia tych środków europejskim bankom komercyjnym, a także skup przez EBC obligacji hiszpańskich i włoskich na wtórnym rynku na kwotę około 0,5 biliona euro, to najprawdopodobniej już teraz mielibyśmy do czynienia z jej rozpadem.

Co więcej strefa ta jest nieoptymalnym obszarem walutowym, mówiąc w sporym uproszczonym polityka stóp procentowych prowadzona przez EBC jest dostosowana do potrzeb gospodarek północy tej strefy (głównie gospodarki niemieckiej).

W tej sytuacji to w tych krajach powstają ogromne nadwyżki konkurencyjnych dóbr i usług, które są nabywane przez kraje południa strefy najczęściej za pożyczone pieniądze co tworzy trwałe nierównowagi.

Próby ich ograniczenia trwające od kilku lat poprzez zaciskanie polityki fiskalnej krajów południa spowodowało ogromną zapaść i w ich gospodarkach, a w konsekwencji ogromne bezrobocie z czego nie ma dobrego wyjścia.         

Nadzieja, że strefa euro wyszła już z kryzysu albo że niedługo z niego wyjdzie przy pomocy kolejnych paktów i traktatów jest po prostu złudna.

Niektóre kraje przez kilka lat stosowania zacieśnienia fiskalnego (Grecja, Portugalia, Hiszpania), doprowadziły do zwijania swych gospodarek i rewolucyjnych nastrojów społecznych (w Grecji PKB przez 6 lat spadło o blisko 30% a więc o tyle o ile spada w przypadku przetoczenia się przez jakiś kraj wojny) i końca tych wyrzeczeń nie widać.

Polska nie może wejść na tą drogę.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook