Jedynie prawda jest ciekawa


Zła tendencja MEN ws. religii na maturze

23.06.2013

Na maturze można zdawać przedmioty uważane często za drugorzędne, chociaż wszystkie są ważne i wpływają na całościową ocenę uczniów. To dlaczego nie można zdawać religii? – pytał abp Józef Michalik.

Jednym z wątków poruszonych przez dziennikarzy na konferencji prasowej podsumowującej 362. zebranie plenarne KEP była kwestia religii na maturze. – Te rozmowy trwają już bardzo długo. Prosiliśmy o postawienie warunków, w oparciu o które można by dokonywać takiego wyboru. Na maturze można zdawać przedmioty uważane często za drugorzędne, chociaż wszystkie są ważne i wpływają na całościową ocenę uczniów. To dlaczego nie można zdawać religii? Rozmowy się toczą i nie wiadomo dokąd doprowadzą – mówił abp Józef Michalik, przewodniczący KEP.

Metropolita przemyski jest też rozczarowany faktem, że religia znalazła się poza ramowym planem nauczania. – Widać tu przeoczenie albo złą tendencję. To chęć przesunięcia religii albo traktowanie jej jako rzeczy do wyeliminowania. W moim przekonaniu byłoby to bardzo niewłaściwe – mówił abp Michalik.

Zdaniem abp. Michalika, trzeba kłaść większy wysiłek na wychowanie moralne i etyczne. – Jeśli cała atmosfera będzie atmosferą wrażliwości na dobro, a nie na zło, to wtedy innych – tzw. trudniejszych – problemów będzie mniej. Dziś obserwowany relatywizm moralny woła o ten większy wysiłek i piętnowanie zła – dodał przewodniczący KEP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podtrzymało 6 czerwca swoje stanowisko w sprawie obecności egzaminu z religii na maturze. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej (z 25 kwietnia 2013 r. dotyczącym m.in. przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych) od 2015 r. egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych będzie przeprowadzany tylko z przedmiotów mających podstawę programową w zakresie rozszerzonym określoną i zatwierdzoną przez ministra edukacji narodowej. Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i inne związki wyznaniowe przedstawianych do wiadomości ministrowi edukacji narodowej.

Zgodnie z innym rozporządzeniem ministra edukacji narodowej (z 7 lutego 2012 r.) w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych nie uwzględniono w nich lekcji religii. Przedmiot ten został wpisany w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy.

KAI, lz 

[fot: PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook