Jedynie prawda jest ciekawa


Zjednoczona Lewica umarła, komuna żyje

26.10.2015

Nie do końca pojmuję radości wielu komentatorów z symbolicznego wszak zejścia ugrupowań takich jak ZLew czy Razem, mających być jakimiś złogami postkomuny. Przecież postkomuna żyje, ma się dobrze i weszła do Sejmu.

Weszła - pod szyldem PO. Trzeba tutaj rozróżnić jedną sprawę, podzielić ją na trzy kwestie. Kwestia pierwsza - skończmy z identyfikacją komuny/postkomuny li tylko jako krwi dawnej SLD (obecnie ZLewu). Wszak to PO już w roku 2007 przejęła ludzi, interesy i ogólnie - pochodnię, sztandar obrony interesów dawnego "elektoratu partyjno-mundurowego", rozmaitych "działaczy" PZPRu i innych narośli. Zresztą - to właśnie ów zwrot z partii IV RP do partii obrony dawnych układów i ogólnego, wyrosłego z PRL neofeudalizmu zagwarantował wtedy Platformie sukces.

Kwestia druga - przyczyną klęski tak ZLewu jak i Razem nie jest podział tych ugrupowań, ale sam fakt tego o czym piszę powyżej - te ugrupowania już dawno utraciły zdolność (w porządku - Razem nawet nie zdołała jej uzyskać) do obrony interesów PeeReLczyków. Znów - PO okazało się być tym koniem, na którego stawiali i wciąż stawiają. Żadne nowe twarze po lewej stronie tego nie zmienią.

Kwestia trzecia - rozróżnijmy postkomunę, lewactwo i lewicą. Postkomuna z XIX-wiecznymi ideami lewicowymi nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego. To gang. Mafia, która przez 50 lat miała do dyspozycji aparat sporego kraju w Europie (naszego kraju) do realizacji swoich interesów i pomnażania bogactwa. Sytuacja o której Al Capone mógł pomarzyć, i aż dziwne, że Gomułka czy Jaruzelski nie przeszli do historii jako zmyślni gangsterzy zamiast śmiesznego grubaska z Chicago.

Lewactwo to pewna emanacja postkomuny, często powiązana z nią (w naszym kraju) biologicznie, będąca tatusiowymi synalkami i córeczkami dawnych PZPRowskich bonzów, korzystającą z obudowanego dla siebie systemu i walczących już nie o prawa robotników (umówmy się - tych z fałszywą, para-arystokratyczną wyższością ta "nowa klasa" ma gdzieś) tylko o prawa sami Państwo wiedzą kogo. Nie będę już tych tęczowych wybrańców wymieniał.

Prawdziwa lewica, taka ideowa, uczciwa, godna rozmowy, dyskusji, podawania ręki, często w tej chwili znajduje się albo w niszowych klubikach, niedużych forach internetowych, prowadzi biedujące czasopisma, mało tego - niejednokrotnie odkopuje PPSowskie korzenie i uznając je staje się światopoglądowymi prawicowcami, lewicowość rezerwując dla sfer ekonomicznych. Ta lewica, taka prawdziwa, godna szacunku, jestem gotów się zakładać - głosowała na PiS, bo to w partii Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego widzi ludzi na tyle ideowych i uczciwych, iż gotowa jest im zaufać.

Tak więc w sytuacji gdy ZLew czy Razem nie weszły do Sejmu, nie otwierałbym szampana ani nie ogłaszał jakiegoś ideowego przełomu. Postkomuna i jej neofeudalne wypustki do Sejmu weszły, weszły ich interesy, układy i desperacka obrona chorego systemu.

Weszły pod szyldem PO. Oto prawdziwa postkomuna, oto prawdziwi spadkobiercy PZPRu. Przepływ ich sympatii miał miejsce dawno - w 2007 roku. Wtedy też miał miejsce koniec jawnie postkomunistycznych formacji pokroju SLD - to co mamy teraz to tylko ostatni akt długiej agonii.

Dlatego przed PiS trudne zadanie, ale - z taką większością - jednak z czasem i sukces. Tymczasem jednak komuna wciąż żyje. Bo komuna to nie szyld. To, niestety, ludzie.

Arkady Saulski

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook