Jedynie prawda jest ciekawa


Zjednoczona Lewica umarła, komuna żyje

26.10.2015

Nie do końca pojmuję radości wielu komentatorów z symbolicznego wszak zejścia ugrupowań takich jak ZLew czy Razem, mających być jakimiś złogami postkomuny. Przecież postkomuna żyje, ma się dobrze i weszła do Sejmu.

Weszła - pod szyldem PO. Trzeba tutaj rozróżnić jedną sprawę, podzielić ją na trzy kwestie. Kwestia pierwsza - skończmy z identyfikacją komuny/postkomuny li tylko jako krwi dawnej SLD (obecnie ZLewu). Wszak to PO już w roku 2007 przejęła ludzi, interesy i ogólnie - pochodnię, sztandar obrony interesów dawnego "elektoratu partyjno-mundurowego", rozmaitych "działaczy" PZPRu i innych narośli. Zresztą - to właśnie ów zwrot z partii IV RP do partii obrony dawnych układów i ogólnego, wyrosłego z PRL neofeudalizmu zagwarantował wtedy Platformie sukces.

Kwestia druga - przyczyną klęski tak ZLewu jak i Razem nie jest podział tych ugrupowań, ale sam fakt tego o czym piszę powyżej - te ugrupowania już dawno utraciły zdolność (w porządku - Razem nawet nie zdołała jej uzyskać) do obrony interesów PeeReLczyków. Znów - PO okazało się być tym koniem, na którego stawiali i wciąż stawiają. Żadne nowe twarze po lewej stronie tego nie zmienią.

Kwestia trzecia - rozróżnijmy postkomunę, lewactwo i lewicą. Postkomuna z XIX-wiecznymi ideami lewicowymi nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego. To gang. Mafia, która przez 50 lat miała do dyspozycji aparat sporego kraju w Europie (naszego kraju) do realizacji swoich interesów i pomnażania bogactwa. Sytuacja o której Al Capone mógł pomarzyć, i aż dziwne, że Gomułka czy Jaruzelski nie przeszli do historii jako zmyślni gangsterzy zamiast śmiesznego grubaska z Chicago.

Lewactwo to pewna emanacja postkomuny, często powiązana z nią (w naszym kraju) biologicznie, będąca tatusiowymi synalkami i córeczkami dawnych PZPRowskich bonzów, korzystającą z obudowanego dla siebie systemu i walczących już nie o prawa robotników (umówmy się - tych z fałszywą, para-arystokratyczną wyższością ta "nowa klasa" ma gdzieś) tylko o prawa sami Państwo wiedzą kogo. Nie będę już tych tęczowych wybrańców wymieniał.

Prawdziwa lewica, taka ideowa, uczciwa, godna rozmowy, dyskusji, podawania ręki, często w tej chwili znajduje się albo w niszowych klubikach, niedużych forach internetowych, prowadzi biedujące czasopisma, mało tego - niejednokrotnie odkopuje PPSowskie korzenie i uznając je staje się światopoglądowymi prawicowcami, lewicowość rezerwując dla sfer ekonomicznych. Ta lewica, taka prawdziwa, godna szacunku, jestem gotów się zakładać - głosowała na PiS, bo to w partii Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego widzi ludzi na tyle ideowych i uczciwych, iż gotowa jest im zaufać.

Tak więc w sytuacji gdy ZLew czy Razem nie weszły do Sejmu, nie otwierałbym szampana ani nie ogłaszał jakiegoś ideowego przełomu. Postkomuna i jej neofeudalne wypustki do Sejmu weszły, weszły ich interesy, układy i desperacka obrona chorego systemu.

Weszły pod szyldem PO. Oto prawdziwa postkomuna, oto prawdziwi spadkobiercy PZPRu. Przepływ ich sympatii miał miejsce dawno - w 2007 roku. Wtedy też miał miejsce koniec jawnie postkomunistycznych formacji pokroju SLD - to co mamy teraz to tylko ostatni akt długiej agonii.

Dlatego przed PiS trudne zadanie, ale - z taką większością - jednak z czasem i sukces. Tymczasem jednak komuna wciąż żyje. Bo komuna to nie szyld. To, niestety, ludzie.

Arkady Saulski

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook