Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Zwiększamy niezawisłość sędziego

19.04.2017

„Zwiększamy niezawisłość i pozycję szeregowego sędziego w stosunku do prezesa sądu” - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że zarządzanie sądami powinno być wyraźnie oddzielone od spraw związanych z orzekaniem.

Minister był w w TVP1 pytany m.in. o zmiany dotyczące sądów. Niedawno ujawniono poselski projekt noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych i innych ustaw. Przewiduje on m.in. zmianę modelu powoływania i odwoływania prezesów sądów, przesłanek uprawniających do powołania na sędziego sądu apelacyjnego oraz poszerzenie zakresu sędziowskich i prokuratorskich oświadczeń majątkowych. 

Pytany o zawartą w projekcie możliwość odwoływania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości, Ziobro powiedział: "Już teraz - wbrew narracji naszych oponentów - minister sprawiedliwości odgrywał i odgrywa rolę przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów". Potwierdził, że uprawnienia ministra w tym zakresie będą zwiększone. "Chcemy uczynić sytuację jasną i klarowną" – powiedział, dodając że kwestie menadżerskie związane z zarządzaniem sądami powinny być oddzielone od kwestii związanych z "orzekaniem, sądzeniem i niezawisłością". "Między tymi dwiema strefami można powiedzieć musi być taki żelbetonowy mur, który nie będzie pozwalał tym sferom się przenikać" - powiedział. 

"Chcemy, aby była jasna odpowiedzialność za zarządzanie sądami, za organizowanie pracy sądu i żeby ta odpowiedzialność była związana z odpowiedzialnością ministra sprawiedliwości. Bo jest powszechne przekonanie, że to minister sprawiedliwości odpowiada za pracę sądów. A w rzeczywistości minister nie ma prawie żadnego wpływu na pracę sądów. Tę sytuację trzeba zmienić. Trzeba określić, kto za co odpowiada" - powiedział. Zaznaczył, że za zarządzanie powinno odpowiadać Ministerstwo Sprawiedliwości, a za orzekanie - niezawiśli sędziowie. 

Pytany o listę prezesów sądów, których trzeba wymienić, Ziobro odpowiedział, że nie ma jeszcze refleksji na temat zmian personalnych. "Dopiero jak wykonamy zmiany systemowe, będziemy przechodzili do oceny poszczególnych prezesów i będziemy podejmować decyzje" - powiedział. 

"Zwiększamy niezawisłość i pozycję szeregowego sędziego w stosunku do władzy sądu, do prezesa. W taki oto sposób, że chcemy, by komputer losował sędziów do poszczególnych spraw, a nie wyznaczał je przewodniczący czy prezes sądu" - oświadczył Ziobro. Dodał, że obecna sytuacja wywoływała często wątpliwości, czy skład sędziów nie był ustawiany pod określony wyrok. "My z tym kończymy" - dodał. 

"Dajemy gwarancję nieodwoływalności sędziów, którzy dostaną sprawę do prowadzenia" – oświadczył minister. Według niego, sędziowie mają też uzyskać większą gwarancję, że nie będą "dowolnie przenoszeni pomiędzy wydziałami przez prezesa sądu". "Dzisiaj mogło to się dziać. To mogło być też formą - i często było - szykany" - skomentował. Zapowiedział też, że ma być wprowadzona ewidencja elektroniczna obciążenia poszczególnych sędziów tak, by sprawy były rozkładane między sędziów równomiernie. 

Minister mówił też o ograniczaniu biurokratycznych obciążeń sędziów. "Dzisiaj jest 4 tys. sędziów funkcyjnych na 10 tys. sędziów w ogóle. I oni w dużym stopniu muszą się zajmować innymi sprawami niż orzekanie. To ich wyłącza często w znacznym stopniu z orzekania. I my chcemy, aby w większym stopniu robili to, co do sędziów należy, czyli koncentrowali się na orzekaniu. Chcemy ich odciągnąć od papierów i biurek na rzecz prowadzenia wokand" - skomentował. 

Ziobro - pytany o możliwe przesłuchania Donalda Tuska w takich sprawach jak np. Amber Gold, "zdrada dyplomatyczna" przy badaniu katastrofy smoleńskiej, czy prywatyzacja "Ciechu" - odpowiedział, że Donald Tusk był premierem niemal przez dwie kadencje. "To powoduje, że jest dysponentem bardzo cennej wiedzy w bardzo wielkich sprawach. Będąc premierem, odgrywał często w tych prawach kluczową rolę. Skoro w niektórych z nich jest podejrzenie, że mają charakter aferalny i mogą być związane z nieprawidłowościami, trudno się dziwić, że prokuratura w takim wypadku wzywa na przesłuchanie" - odpowiedział minister. 

ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook