Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Zastanawiające reinterpretacje prawa

28.04.2013

Wystąpię do aktualnego szefa CBA i innych organów o odtajnienie sprawy pani Sawickiej. Chodzi o to, by do świadomości ludzi dotarła wiedza jak było naprawdę - zapowiada były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Stefczyk. info: Wyrok ws. Beaty Sawickiej sprawił, że znów powraca dyskusja o kondycji polskiego wymiaru sprawiedliwości. To nie pierwsza decyzja, która budzi duże kontrowersje i każe się zastanawiać, czy sąd rzeczywiście kieruje się tylko literą prawa...


Zbigniew Ziobro: Nie ulega wątpliwości, że część establishmentu, którego elementem jest też wpływowe środowisko

sędziowskie od dawna kontestowało działania związane ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości i zdecydowaną walkę z przestępczością kryminalną, a zwłaszcza korupcją. Już jako minister sprawiedliwości bardzo często spotykałem się z brutalnymi atakami środowisk, które powinny być moim sojusznikiem w walce o uczciwą i bezpieczną Polskę. To były ataki Krajowej Rady Sądownictwa, stowarzyszenia Iusticia oraz tzw. autorytetów prawniczych, nagłaśniane przez mainstreamowe media.. I ta atmosfera nagonki, czy kontestowania zmian trwa dalej. Część osób w nią zaangażowanych pełni dziś ważne funkcje w wymiarze sprawiedliwości. A liczni sędziowie korzystając z okazji dokonują nadużycia swojej władzy sądowniczej, wprowadzając nadinterpretacje przepisów. W ten sposób wysadzają w powietrze legalne, zgodne z poczuciem sprawiedliwości i odpowiedzialności za państwo, działania poszczególnych służb.

Pojawia się też motyw ludzi, którzy czują się osobiście zagrożeni zdecydowanym działaniem organów ścigania, ludzi - stojących niegdyś ponad prawem.

Bo w naszych czasach po raz pierwszy działania operacyjne (oczywiście, gdy gdy pojawiły się podstawy)  zostały skierowane przeciw osobom takim jak Ryszard Krauze. Jemu pewnie nie mieściło się w głowie, że ktoś śmiałby miliardera z takimi koneksjami objąć podsłuchem. A my uznaliśmy, że nie ma równych i równiejszych. To wzbudziło ogromny sprzeciw i lęk w establishmencie. A w konsekwencji kontestację.

Ale wróćmy do samego  wymiaru sprawiedliwości...

To co mówię bezpośrednio dotyczy wymiaru sprawiedliwości. Podam przykłady. W sytuacji, gdy CBŚ, prowadziło operację, w której grupa sędziów została nagrana w kontekście korupcyjnym, nagle przypadkiem doszło do całkowitej zmiany orzecznictwa Sądu Najwyższego, jeśli chodzi o zakładanie podsłuchów. W rezultacie trzeba było umarzać sprawy, bo zdobyte dowody nie mogły być wykorzystane w procesie o korupcję. Doszło do nagłej zmiany interpretacji prawa, choć samo prawo się nie zmieniło.

Podobnego argumentu sąd użył w w sprawie Beaty Sawickiej.

Właśnie. Kolejny przykład zaskakującej zmiany w procesie orzecznictwa – to sprawa Kaczmarka i Krauzego. Tam nie tylko zmieniono kwestię interpretacji użycia podsłuchów, ale w dwa miesiące po zatrzymaniu wiceministra i biznesmena, kiedy cała Polska zobaczyła, że składali fałszywe zeznania, a Kaczmarek dodatkowo mataczył, Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że w takich wypadkach podejrzanym nie można stawiać zarzutów. Jednym słowem przez 50 lat - jeszcze w Polsce przedwojennej - obowiązywały przepisy, że jeżeli świadek uprzedzony o możliwości odmowy odpowiedzi na pytanie – złoży fałszywe zeznanie, to odpowiada karnie. Ale, gdy na takim zachowaniu przyłapano Krauzego i Kaczmarka (przy czym osoba miliardera jest tu chyba istotniejsza) nagle okazuje się, że linia orzecznictwa zmienia się o 180 stopni. Czyż nie jest to zastanawiające? Tu znów nie ma zmiany prawa, ale dochodzi do zmiany jego interpretacji.Co więcej w uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy powołuje się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którego nie ma. W efekcie - na dobrą sprawę – w Polsce można teraz składać do woli fałszywe zeznania, nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji.

W przypadku Beaty Sawickiej też mamy zmianę interpretacji prawa?

Tak. Przypomnę, że to śledztwo badała już na polecenie ministra PO, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, prokuratura w Lublinie. I musiano to sprawę umorzyć, gdyż okazało się, że było to postępowanie w pełni legalne. Po zaskarżeniu tej decyzji ównież sąd wydał orzeczenie, że działania CBA i prokuratury w stosunku do pani Sawickiej były w pełni zgodne z prawem, zasadne i służyły zebraniu materiału dowodowego.

Po drodze mamy też orzeczenie sądu skazujące panią Sawicką za korupcję. I nagle dochodzi do zwrotu o 180 stopni. Co się wiec dzieje? Znów mamy reinterpretację prawa z odwołaniem się do Konstytucji , a więc normy bardzo ogólnej, która pozwala na wywodzenie całkowicie dowolnych przepisów prawa. Jednym słowem sąd zamienia się w ustawodawcę i całkowicie wywraca porządek prawny, co służy do akcji politycznej i ataku na nasze działania w walce z korupcja. Ale to też poważnie ogranicza skuteczność służb specjalnych w podobnych działaniach w przyszłości.


Co musiałoby się stać, żeby do takich sytuacji nie dochodziło? Jakaś zmiana systemowa? Całkowita wymiana kadr?

Mamy do czynienia z cichą rewolucją systemową, która ma na celu zablokowanie skutecznej walki z przestępczością, w tym przestępczością korupcyjną. Taką, która może uderzyć we wpływowe elity. Oczywiście w wymiarze sprawiedliwości jest też wielu uczciwych i przyzwoitych sędziów i prokuratorów. Jednak oni też często maja pod górkę. I niestety często istotne sprawy trafiają do takich, którzy wydają kuriozalne wyroki. Jak to zmienić? Przede wszystkim wywołując debatę publiczną, presję. Dlatego jutro wystąpię do aktualnego szefa CBA, a potem do i innych organów, o odtajnienie sprawy pani Sawickiej. Chodzi o to, by do świadomości ludzi dotarła wiedza jak było naprawdę. By zadać kłam stwierdzeniom, że przed uruchomieniem operacji specjalnej służby nie miały wiarygodnych informacji o żądaniach korupcyjnych, że to agent Tomek wodził na pokuszenie panią Sawicką.  To są po prostu kłamstwa. Gdyby tak było nie byłoby zgody na taką akcję. Ale nie da się tego wykazać inaczej niż dając możliwość dostępu  do materiału dowodowego. Teraz ludzie są zdani na to, by dać wiarę jednemu, bądź drugiemu sędziemu, jednemu, bądź drugiemu politykowi. Trzeba pokazać fakty. Tak jak to się udało zrobić dzięki słynnej konferencji prokuratora Engelkinga. Wtedy wyszło szydło z worka. Wszyscy zobaczyli, że Kaczmarek jest oszustem, że oszukiwał dziennikarzy, premiera, mnie - zapewniając, że się nie spotykał z Krauzem., Pokazanie faktów – jest jedyną droga by zmienić rzeczywistość. Oczywiście drogą są też wybory i zmiana władzy. Jako Solidarna Polska przygotowaliśmy projekt zmiany Konstytucji, który powinien dac mozliwość przeprowadzenia istotnych zmian. Musimy kiedyś mieć taką większość, która pozwoli je wprowadzić. 

Jeśli mowa o wymiarze sprawiedliwości trudno nie wspomnieć tez o prokuraturze. Jak pan ocenia kwestię rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości? Czy ten krok wpływa pozytywnie na swobodę działań prokuratury, czy też powoduje poczucie braku odpowiedzialności?

Generalnie to zły kierunek zmian, bo ubezwłasnowalnia rząd w zakresie walki z przestępczością. Oczywiście wiele zależy od tego kto rządzi i kto jest prokuratorem generalnym. Za rządów PO uruchomiono dziesiątki śledztw politycznych, w których musiałem się tłumaczyć nie dlatego, że byłem podejrzany o korupcję jak pani Sawicka, ale ponieważ z nią walczyłem. Prokuratura w rekach rządu, który jest zdeprawowany bywa niebezpieczna. Ale w rekach rządzących – którzy chcą uczciwego państwa – może dobrze mu służyć.

Jednak w obecnej sytuacji prokurator generalny ma mniejsze możliwości oddziaływania na śledczych, by prowadzili określone postępowania, by żądali surowszych kar niż w okresie, kiedy ja byłem prokuratorem generalnym. Z tego punktu widzenia tę reformę oceniam negatywnie. Solidarna Polska ma tu dwa pomysły albo wrócić do stanu poprzedniego, wprowadzając dodatkowo instytucję prokuratora niezależnego (który mógłby prowadzić śledztwa gdy pojawia się podejrzenie, że prokuratura jest wykorzystywana do walki politycznej), albo wprowadzić ducha amerykańskiej demokracji, czyli stworzyć możliwość, by to Polacy w wyborach bezpośrednich wybierali prokuratora generalnego. Dziś to korporacja, czyli prokuratorzy,  wybierają swoich kandydatów. Ja bym wolał, żeby to robili wyborcy. To uczciwsze i bardziej demokratyczne. I takie zmiany proponujemy w naszym projekcie Konstytucji. To oczywiście temat na szerszą dyskusję. I jeszcze raz powtarzam – wiele zależy od wyniku wyborów.

not. Anna Sarzyńska

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook