Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Ten proces był wymuszony

20.06.2012

To za czasów Platformy mamy do czynienia z upolitycznieniem prokuratury – mówi portalowi Stefczyk.info europoseł, lider Solidarnej Polski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Stefczyk.info: Sąd umorzył proces przeciwko szefostwu CBA ws. afery gruntowej. Nie dopatrzono się działań niezgodnych z prawem. Jak Pan ocenia to orzeczenie?

Zbigniew Ziobro: Jako prokurator generalny nadzorowałem to śledztwo i tę akcję, zarówno  na poziomie działań operacyjnych, jak i na poziomie śledztwa prokuratorskiego. Brałem udział w przesłuchaniach w tej sprawie. Uważam, że ten proces był wymuszony na referencie, który prowadził postępowanie w tej sprawie. Kierownictwo prokuratury wymusiło na nim działanie. Decyzja sądu nie zaskakuje mnie. To orzeczenie jest wielką porażką prokuratury. Ono pokazuje, że to za czasów Platformy mamy do czynienia z upolitycznieniem prokuratury. W ostatnich latach mamy serię umorzeń w procesach, wytaczanych z pobudek politycznych.

Było ich dużo?

Ja byłem przesłuchiwany w kilkudziesięciu śledztwach. One wszystkie zostały umorzone. Te sprawy nie dotyczyły podejrzenia korupcji czy przestępstw. Wręcz odwrotnie, musiałem się tłumaczyć z walki z korupcją i przestępstwami. Tak samo było z Mariuszem Kamińskim. Przez narrację w głównych mediach Platformie i establishmentowi udało się wytworzyć powszechne przekonanie, że to PiS wykorzystywał prokuraturę do celów politycznych. Sprawa Sawickiej, czy obecne orzeczenie pokazują świetnie, że tak nie było. Działania CBA czy prokuratury ws. afery gruntowej były zasadne i legalne. Postępowania przeciwko ludziom walczącym z przestępstwami były sprawami politycznymi.

Pojawiają się pomysły, żeby przywrócić kontrolę nad prokuraturą. Nawet rząd uznał, że potrzebny jest większy wpływ parlamentu na prokuraturę. Jak Pan to ocenia?

Rząd przyznaje się do ciężkiej porażki, jaką było rozdzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury. Ta decyzja spowodowała, że prokuratura stała się maszynką do umarzania spraw, instytucją bierną, która nie walczy z przestępstwami, która nie prowadzi działań tam, gdzie można się narazić. To właśnie w tej rozdzielonej prokuraturze doszło do tak skandalicznego wydarzenia, jak postrzelenie się wojskowego śledczego skonfliktowanego z Andrzejem Seremetem w twarz. To rzecz niewyobrażalna. Solidarna Polska przedstawi propozycję zmian w prawie dotyczącym prokuratury, który zakłada połączenie prokuratury i ministerstwa sprawiedliwości. Chcemy powrócić do poprzedniego rozwiązania, choć z lekkimi modyfikacjami. Proponujemy lepszą kontrolę oraz wzmocnienie pierwszej linii frontu prokuratorów. Dzięki tym propozycjom nie będzie już możliwe prowadzenie politycznych procesów, jak w przypadku tego przeciwko szefostwu CBA. Opozycja musi mieć możliwość weryfikacji zarzutów o polityczne wykorzystywanie prokuratury. Mam nadzieję, że przyjdzie moment, w którym powrócą rozwiązania, które się sprawdzały.

Rozmawiał KL
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook