Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: RPO woli interweniować ws. Blidy niż katastrofy smoleńskiej

03.04.2013

Gdy zwróciliśmy się do pani Ireny Lipowicz, żeby zainteresowała się nieudolnością prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej, powiedziała, że jej to nie interesuje. A sprawa Barbary Blidy zbadana przez wszystkie możliwe sądy budzi jej wątpliwości. To dsaje do myślenia - zauważa przewodniczący SP Zbigniew Ziobro.

Stefczyk.info: Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zdecydowała się na interwencje w sprawie śmierci Barbary Blidy. Ta sprawa wraca jak bumerang. Czy pana zdaniem są ku temu podstawy?

Zbigniew Ziobro,SP, były minister sprawiedliwości:
Jest to dowód całkowitego upolitycznienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich przez panią Lipowicz. Przypomnę, że pani Lipowicz jest osobą wybraną przez środowisko Platformy Obywatelskiej i widać, że rzuca koło ratunkowe Platformie w momencie, kiedy wszystko jej się wali. Pani Lipowicz bierze duże pieniądze za sprawowanie swojej funkcji. A gdyby w tej sprawie postępowała rzetelnie, to dowiedziałaby się wcześniej, że w tej sprawie prokuratura prowadziła postępowanie pod rządami prokuratora generalnego wskazanego prze Platformę Obywatelską - Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Prokuratora, który zasłynął tym, że za jego czasów zainicjowano ponad 60 śledztw w stosunku do mnie. Prokuratura za jego czasów stawała na głowie, by dowieść nieprawidłowości w sprawie Barbary Blidy. Ale to nie wyszło i wyjść nie mogło, gdyż śledztwo było zasadne. Były twarde dowody wskazujące na korupcyjne uwikłania pani Barbary Blidy. Mało tego, kolejne sądy wydawały wyroki po myśli prokuratury prowadzącej śledztwo.

Ostatnio jednak sąd uniewinnił od wszystkich zrzutów Barbarę Kmiecik, której zeznania miały obciążyć Barbarę Blidę...

To jest zupełnie inna sprawa. Barbara Kmiecik została oskarżona zupełnie o co innego, w sprawie nie nie związanej z Barbarą Blida, w okresie rządów SLD. I w sprawie Barbary Blidy nie była oskarżoną. Była świadkiem Te dwie sprawy się ze sobą w żaden sposób nie łączą, poza tym, że w obu występuje pani Barbara Kmiecik. Ale w jednej jako oskarżona, a w drugiej jako świadek. To jest manipulacja mediów, które próbują stworzyć wrażenie,że uniewinnienie Barbary Kmiecik w jakikolwiek sposób podważa postępowanie wobec Barbary Blidy. Jest wręcz przeciwnie. To pokazuje, że zeznania pani Kmiecik są wiarygodne. Barbara Kmiecik złożyła jako świadek wiarygodne zeznania obciążając swą przyjaciółkę Barbarę Blidę. Dodam, że sądy wydały prawomocne wyroki skazujące wobec dwóch zatrzymanych w tej sprawie razem z Barbarą Blidą uznając, że zeznania pani Kmiecik i inne dowody, które zostały zebrane w tym śledztwie były wiarygodne. A były to te same zeznania, które posłużyły prokuraturze do postawienia zarzutów pani Barbarze Blidzie.
Dodam, że decyzję prokuratury o niewykryciu jakichkolwiek nacisków w postępowaniu wobec Barbary Blidy za czasów PO zaskarżyła pełnomocnik rodziny Blidów. A sąd stwierdził, że działania prokuratury były zasadne, legalne i miały mocne oparcie w materiale dowodowym, wskazującym na poważne uwikłanie korupcyjne pani Barbary Blidy.
Jeśli ktoś ponosi moralną odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy, to jest to środowisko polityczne. To są ludzie, którzy wiedzieli jej uwikłaniach, którzy tolerowali jej co najmniej dwuznaczny stosunek do prawa. Za naszych rządów, gdy byłem ministrem sprawiedliwości , wzięliśmy się za walkę z korupcją. A ze przy tej okazji wychodziły uwikłania polityków, w tym Barbary Blidy, która była silną postacią w SLD na Śląsku, no to my za to nie możemy odpowiadać. Za to odpowiada jej środowisko polityczne, które nie reagowano na jej uwikłania, których efektem był zarzut prokuratorski. Bo albo są wszyscy równi wobec prawa albo są święte krowy. Barbara Blida niestety targnęła się na swoje życie ale to był wynik jej desperacji, chęci ucieczki przed odpowiedzialnością karną. Można współczuć jej rodzinie. Ale w żaden sposób nie można obwiniać prokuratorów, którzy rzetelnie wywiązali się ze swoich zadań prowadząc śledztwo.

Czyli pana zdaniem, nie ma nowych okoliczności, które usprawiedliwiałyby powrót do tej sprawy?

Ta sprawa była badana pod wszelkimi możliwymi nadzorami i stwierdzono: a ), że nie było żadnych działań niezgodnych z prawem; b) niezawisły sąd też uznał, że działania prokuratury były zasadne, c) inne sądy w tej sprawie wydawały wyroki skazujące wobec osób zatrzymanych tego samego dnia co Barbara Blida. W oparciu o ten sam materiał dowodowy.

Co więc mogło kierować panią Lipowicz?

Pani Lipowicz ewidentnie angażuje się w partyjną działalność polityczną. Jeśli tak dalej ma funkcjonować RPO, to lepiej zlikwidować ten urząd i w to miejsce powołać Rzecznika Praw Rodziny.
Nawiasem mówiąc kiedy Arkadiusz Mularczyk, zwrócił się do pani Ireny Lipowicz, żeby ta zainteresowała się nierzetelnością i nieudolnością prokuratury ws. prowadzenia katastrofy smoleńskiej , pani Lipowicz powiedziała, że jej to nie interesuje. A sprawa Blidy zbadana przez wszystkie możliwe sądy budzi jej wątpliwości. To daje do myślenia.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. AS]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook