Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Równość wobec prawa

03.01.2013

Przejawem dojrzałości wymiaru sprawiedliwości jest pewność, że wszyscy są traktowani jednakowo - mówi portalowi Stefczyk.info Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, obecny lider Solidarnej Polski.

Stefczyk.info: W sądzie zapadł w czwartek wyrok ws. znanego dziennikarza Macieja Z. Został on uznany za winnego spowodowania wypadku samochodowego. Czy procesy związane z ludźmi z pierwszych stron gazet są ważne i mają rolę edukacyjną?

Zbigniew Ziobro: System praworządny jest dojrzały tylko wtedy, gdy tzw. ludzie ze świecznika są mierzeni tą samą miarą, jak przysłowiowy Kowalski. Niestety w Polsce mamy z tym pewien problem. Wymiar sprawiedliwości w przypadku maluczkich jest bezwzględny, a w przypadku ludzi wielkich i wpływowych jest niezwykle łagodny. W tym sensie robi wrażenie wymiar sprawiedliwości w USA. Tam zawsze traktuje się jednakowo zwykłych obywateli oraz celebrytów. Wystarczy wspomnieć przykład Romana Polańskiego, który za przestępstwo sprzed wielu lat nadal jest w Stanach ścigany. I nie może liczyć na łagodną taryfę, mimo swojej marki, czy dorobku. To powinien być standard. Przejawem dojrzałości wymiaru sprawiedliwości jest pewność obywateli, że każdy jest traktowany tak samo. To budzi szacunek dla państwa oraz sprzyja przyjmowaniu z pokorą orzeczeń wymiaru sprawiedliwości.

Co jeśli tak się nie dzieje?

Jeśli podejście do różnych osób jest inne, to nie jest to dobra sytuacja. To jak w powiedzeniu: "bąk się przebije, wpadnie muszyna". Marzę o Polsce, w której ludzie będą mieli przekonanie, że każdy obywatel jest traktowany jednakowo przez wymiar sprawiedliwości.

Dlaczego w Polsce jest inaczej?

Wystarczy wspomnieć o tym, co działo się w sprawie akcji "Mariott". Udowodniliśmy, że Kaczmarek kłamał, mataczył i spotykał się z Krazue. Krauze kłamał i mataczył i spotykał się z Kaczmarkiem. I mimo tego obaj panowie nie ponieśli odpowiedzialności, medialny salon stanął w ich obronie. Co więcej, po tej sprawie Sąd Najwyższy zmienił swoją linię, przyjmując, że świadkowie mogą kłamać w swoich zeznaniach, choć przedtem przez lata stosowano inne zasady. Jesteśmy krajem, w którym różne siły potrafią wypaczyć sens sprawiedliwości i wymiaru sprawiedliwości. Jako prokurator generalny skierowałem do prokuratorów pismo przypominając, że prawo jest równe dla każdego. To wynikało z mojego przekonania, że wiele patologii i afer wynika z poczucia bezkarności ludzi władzy. Państwo traci wiele na aferach, nielegalnych prywatyzacjach itd. Stosowanie różnych miar było sygnałem, że państwo jest słabe. To się odbija na wiarygodności wymiaru sprawiedliwości. Polacy mu nie ufają. To przyczynia się do erozji państwa, do jego rozpadu. Każdemu obywatelowi powinno zależeć na tym, by państwo miało wiarygodność, by było silne. I dlatego Polska musi przejść odbudowę. Wymiar sprawiedliwości musi się zmienić. To jeden z naszych postulatów.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook