Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Porozumienie z PiS - tak, ale na papierze i na jasnych zasadach

14.07.2014

„Jarosław Kaczyński powinien zastanowić się, czy chce być liderem wielkiego prawicowego porozumienia, czy tylko największej partii opozycyjnej. Ja wciąż twierdzę, że może przewodniczyć temu wielkiemu porozumieniu” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Stefczyk.info: Skąd u pana poczucie, że jest pan przeszkodą w zjednoczeniu prawicy? Skąd ta deklaracja, że jest pan gotów wycofać się z polityki?

Zbigniew Ziobro:
Słyszę ze strony pierwszego garnituru polityków PiS, od pana Błaszczaka, od pana Czarneckiego takie argumenty, że problemem w realnym zjednoczeniu prawicy są osobiste ambicje Ziobry i Gowina. Minister Gowin uczynił piękny gest i powiedział, że może startować z ostatniego miejsca na liście. Jeśli tak, no to ja mogę całkiem odejść z polityki, ale wymagam poważnej umowy, która zagwarantuje realizację celów politycznych ważnych dla mojego politycznego środowiska. Chciałbym także ustalenia, że nasi kandydaci mogliby się znaleźć na wspólnych listach wyborczych czy to do samorządu, czy do parlamentu. Myślę, że to jest uczciwe postawienie sprawy. Jeżeli Jarosław Kaczyński chce się pozbyć Zbigniewa Ziobry z polityki to oto zrobi, ale jeżeli chce zawrzeć poważne porozumienie na prawicy, to nich doprowadzi najpierw do rozmów, bo bez tego nie da się zawrzeć porozumienia.

Przedstawiciele PiS twierdzą, że nie chodzi konkretnie o pana, ale o pańskie wygórowane żądania, podobno żądał pan możliwości panowania nad sporą częścią list wyborczych?

W czwartek wieczorem wysłałem do pana prezesa Kaczyńskiego dokument, w którym ściśle określiłem, jakie są nasze cele negocjacyjne. Zaznaczyłem też są to warunki wstępne i otrzymałem zapewnienie, że pan prezes skontaktuje się ze mną telefonicznie i wyznaczy osobę, która poprowadzi dalej negocjacje. Ani kontakt telefoniczny, ani wyznaczenie osoby nie nastąpiło. Nie można mówić o zaporowych warunkach, kiedy ja chcę moje wstępne warunki negocjować, a do żadnych negocjacji nie dochodzi. Jak można nie podejmować negocjacji, a publicznie rozdzierać szaty, że nie da się porozumieć? Nie mogłem wobec tego pojawić się na kongresie i obwieszczać porozumienia, którego nie ma. Byłbym nieuczciwy wobec swoich wyborców.

Mnie bardzo zależy na tym porozumieniu. Dałem temu dowód choćby deklarując odejście z polityki, choć dobrze się w niej czuję i mam jakieś plany. Ale zrobię to, żeby nie być ewentualną przeszkodą. Jeśli chodzi o mój ewentualny start do Senatu, to dla mnie trudny warunek do spełnienia, ale zgodziłem się na niego. Dementuję informację, że to ja zażądałem miejsca na liście do Senatu. Taki warunek został mnie przedstawiony. TO Sejm jest dla mnie naturalnym środowiskiem, to tutaj dzieje się polityka, ale widocznie dla pana prezesa Kaczyńskiego jestem jakimś problemem skoro takie warunki stawia. Ale ja jestem, powtórzę to, dla dobra sprawy gotów na gest najdalej idący, na odejście z polityki. Ale chce zapewnić polityczną przyszłość takim posłom, jak Andrzej Dera, Beata Kempa, Patryk Jaki, nie pozwolę ich postawić przed plutonem egzekucyjnym.

A jak pan ocenia zachowanie posłów Solidarnej Polski, Arkadiusza Mularczyka albo Jacka Kurskiego, którzy na kongresie jedności prawicy się pojawili, a poseł Kurski nawet wystąpił i powiedział: „popełniliśmy błąd, wracam”?

Po pierwsze, Arek Mularczyk zachował się lojalnie bo spytał o zgodę zarządu Solidarnej Polski i uzyskał odpowiedź, że jeżeli chce się tam pojawić to tylko i wyłącznie jako osoba prywatna. I tak zrobił, w wywiadach podkreślał, że nie przychodzi jako polityk SP, ale reprezentuje wyłącznie siebie. A jeśli chodzi o pana Jacka Kurskiego, no cóż… Jacek Kurski jest znany nie od dziś i wiemy, że Solidarna Polska nie jest jego pierwsza partią polityczna i na pewno nie ostatnią. Z pewnym uśmiechem przyglądam się tej drodze, szczególnie kiedy słyszę, że Jacek Kurski jest najbardziej wartościowym członkiem Solidarnej Polski, no, ale to juz jest wybór pana prezesa Kaczyńskiego. Natomiast jest nielojalny wobec naszych wyborców, bo nie daje im gwarancji, że nasze punkty programowe będą realizowane przez przyszły rząd.

Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że negocjacje z PiS idą opornie, ale nie z powodu prezesa Kaczyńskiego, a raczej opór czuć z jego otoczenia partyjnego. Czy pan czuje podobnie?

Nie wykluczam tego, że Jarosław Gowin ma właściwą percepcję. Chociaż przykład pana Gowina pokazuje, że ja właściwie podchodzę do sprawy żądając umowy i gwarancji dla swoich ludzi. Jemu prezes Kaczyński obiecał wiele rzeczy po czym wycofał z nich mówiąc, że zmieniły się okoliczności. Dlatego ja chce mieć tę umowę na piśmie, żeby nie było, że za miesiąc usłyszę, że warunki się zmieniły i wszystkie ustalenia są nieaktualne.

Jak pan ocenia szanse na wasze porozumienie?

Nie chcemy więcej niż Marek Jurek, a przypomnę, że partia Marka Jurka uzyskała wtedy, gdy podpisywała porozumienie z PiS jeden procent. Więc nie chcemy naprawdę wiele. Ale na papierze i na jasnych zasadach. To jest według mnie uczciwe. Natomiast Jarosław Kaczyński powinien zastanowić się, czy chce być liderem wielkiego prawicowego porozumienia, czy tylko największej partii opozycyjnej. Ja wciąż twierdzę, że może przewodniczyć temu wielkiemu porozumieniu.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook