Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Gowin zmarnował 10 miesięcy

12.02.2014

Gdyby ustawa została uchwalona gdy Solidarna Polska o to prosiła, to sąd miałby wystarczająco dużo czasu, aby podjąć decyzję o umieszczeniu T. w ośrodku odosobnienia – mówi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w rozmowie z portalem Stefczyk.info

Stefczyk.info: Co zawiodło ws. Mariusza T.? Państwo, system, czy może to wina obecnego rządu, który na początku zbagatelizował istniejące zagrożenie?

Zbigniew Ziobro: W mojej ocenie najbardziej zawiódł rząd oraz politycy Platformy Obywatelskiej, którzy mieli praktycznie na tacy przedłożone materiały dotyczące Mariusza T., a jednak nie kiwnęli palcem w tej sprawie.

Szybko pan zrzuca winę na rząd Tuska. A co pan zrobił w czasie swojego urzędowania w resorcie sprawiedliwości?

W czasie gdy byłym ministrem powołałem kilkadziesiąt zespołów pracujących nad podobnymi sprawami i przygotowujących projekty ustaw. Z uwagi, że kadencja Sejmu została przerwana, pozostawiłem blisko 60 gotowych projektów ustaw moim następcom. Jednym z nich było rozwiązanie uniemożliwiające wyjście na wolność ludziom typu Mariusz T., jednak Platforma Obywatelska zbagatelizowała ten temat, nie rozpoczynając praktycznie żadnego procesu legislacyjnego.

Ale wiedział pan, że problem istnieje. Od końca 2007r., minęło trochę czasu, co się z tymi projektami działo?

Dokładnie 9 października 2012r. klub Solidarnej Polski przesłał gotowy projekt na biurko ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Niestety minister zmarnował blisko 10 miesięcy na jałowe dyskusje, zapowiedzi i filozofowanie. W rezultacie zabrakło czasu. Podkreślę, że nie chodzi tu o ostatnie 3 tygodnie, gdzie Kancelaria Premiera nie opublikowała ustawy – co oczywiście również jest skandalem. W sprawie Mariusza T. zabrakło kilku miesięcy. Gdyby ustawa została uchwalona gdy Solidarna Polska o to prosiła, to sąd miałby wystarczająco dużo czasu, aby podjąć decyzję o umieszczeniu T. w ośrodku odosobnienia.

Taki ośrodek powstał i być może T. do niego trafi.

Jednak utrzymanie ośrodka będzie kosztowało polskiego podatnika 60 tys. zł miesięcznie. W przypadku rozwiązania proponowanego przez Solidarną Polskę ten koszt zmalałby do 2,5 tys. zł, bo więźniowie nie zostawaliby przeniesieni do specjalnie wybudowanego ośrodka. Proszę sobie podliczyć wszystkie koszty utrzymania T. w tym tej placówce i wyjdzie panu koszt 700 tys. zł rocznego wydatku pieniędzy publicznych na utrzymanie zwyrodnialca w luksusowym ośrodku.

Czy Donald Tusk ponosi polityczną odpowiedzialność za tę sprawę?

Odpowiedzialność premiera w tym przypadku jest oczywista. To on powoływał ministrów, którzy nie mieli wiedzy i kompetencji jak z tą sprawą się uporać. To Donald Tusk jako pierwszy dokonał eksperymentu na ministerstwie sprawiedliwości powołując na urząd ministra Jarosława Gowina, który z wykształcenia jest filozofem. Najsmutniejsza jest kompromitacja państwa polskiego, którą musimy z tej okazji obserwować.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[Fot: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook