Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Dlaczego miano by wrabiać Edwarda M.?

09.12.2013

Prokuratura Apelacyjna w Łodzi poinformowała, że uchyliła postanowienie o tymczasowym aresztowaniu polonijnego biznesmena Edwarda M., podejrzanego o podżeganie do zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały. Jednocześnie łódzka prokuratura zdecydowała o odwołaniu poszukiwania podejrzanego listem gończym, międzynarodowym listem gończym, jak i Europejskim Nakazem Aresztowania. Co to oznacza, mówi portalowi Stefczyk.info Zbigniew Ziobro, b. minister sprawiedliwości, dziś eurodeputowany Solidarnej Polski.

Stefczyk.info: - Jak Pan skomentuje decyzje łódzkiej prokuratury?

Zbigniew Ziobro: - Żeby to skomentować w rzetelny sposób, musiałbym mieć wgląd do akt postępowania gdzie są dowody, analiza śledztwa. Natomiast teraz mogę powiedzieć, że zarzuty panu M. zostały postawione jeszcze w okresie rządów SLD i wtedy też został wysłany do Stanów Zjednoczonych wniosek o jego ekstradycję. Na przestrzeni tego czasu prokuratorzy generalni z różnych opcji wspierali ten kierunek śledztwa przyjęty przez prokuraturę.

Co więcej ta dzisiejsza decyzja prokuratury pokazuje, że prokuratorzy nadal biorą pod uwagę, że Edward M. mógł się dopuścić przestępstwa. W przeciwnym razie musieliby sprawę umorzyć. Jeżeli nie byłoby dowodów wskazujących na to, że Edward M. mógł dopuścić się zlecenia zabójstwa gen. Papały, to prokurator ma obowiązek umorzyć to postępowanie. Jeżeli więc nie umorzył, a zdecydował się jedynie uchylić postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, to oznacza, że sprawa jest mocno skomplikowana z jego punktu widzenia.Czyli Edward M. jest w dalszym ciągu podejrzanym?

- Tak, samo uchylenie listu gończego, Europejskiego Nakazu Aresztowania może być też rezultatem takiego procesu myślowego, że Edward M. przebywając na terenie Stanów Zjednoczonych skutecznie i trwale uniemożliwia zrealizowanie tych dyspozycji prokuratury. W związku z tym, bezprzedmiotowe jest ich utrzymywanie. Lepiej jest, z taktycznych względów skłonić go do przyjazdu do Polski, by odniósł się do zarzutów i pomógł prokuraturze ustalić fakty, wyjaśnić sprawę. Wiemy jednak, że Edward M. mimo takiej dogodnej dla niego możliwości - składania wyjaśnień z wolnej stopy - oświadczył, że korzystać z tego nie zamierza i do Polski przyjeżdżać nie będzie.

Dlatego oczekiwałbym, żeby prokuratura w sposób rzetelny i wiarygodny przedstawiła argumenty, które skłoniły ją do podjęcia tej decyzji - czy to były względy taktyczne wynikając właśnie z oceny, że tymczasowe aresztowanie i list gończy nie mają sensu, skoro M. skutecznie uniemożliwia ich wykonanie będąc na terenie Stanów Zjednoczonych, czy też ta decyzja związana była z kierunkiem postępowania, jakie przyjęła w ostatnim czasie i wątpliwościami co do roli w sprawie zabójstwa gen. Papały mógł odegrać Edward M.

Wyprzedzając tu bieg wydarzeń powiem, że jeśli prokurator uznałby, że dowody, które przecież są w tych aktach sprawy - to nie ulega wątpliwości, w materiale są dowody, że to Edward N. zlecił zabójstwo gen. Papały - dokona innej oceny tych dowodów, niż to było robione przez całe lata i dojdzie do wniosku, że są one niewiarygodne, to powinien to tak precyzyjnie uzasadnić. Powinien też wyjaśnić, jaki motywami kierowały się osoby, żeby wplątać w najpoważniejsze z możliwych zarzutów jednego z tysięcy biznesmenów i akurat tak się składa, człowieka, który pozostawał, jak potwierdziło śledztwo, w bardzo bliskich relacjach z panem Papałą i jednocześnie był człowiekiem, który poruszał się na styku polityki i wątpliwej reputacji biznesu. Przypomnę, że nazwisko pana M. pojawia się również w śledztwie w sprawie FOZZ, ale oczywiście sam ten fakt, nie przesądza o jego roli w zabójstwie gen. Papały. To tylko pokazuje, że to był człowiek, który poruszał się na styku biznesu, polityki, a też musiał siłą rzeczy mieć kontakt z ludźmi z dawnych służb specjalnych i aparatu władzy, którzy przenikali do świata biznesu.

Podsumowując, jeśliby prokurator odrzucił tę wersję - która przez lata była popierana przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, przez różnych szefów tej Prokuratury, wspierana była przez prokuratorów generalnych począwszy od tego z SLD przez czasy rządów PiS-u, kiedy ja byłem prokuratorem generalnym i później, kiedy tym prokuratorem generalnym był Ćwiąkalski i Kwiatkowski - przecież i wtedy były ponawiane próby ponowienia wniosku o ekstradycję - to musiałby precyzyjnie wyjaśnić dlaczego w takim razie ktoś mia ten kierunek w taki sposób wrabiać pana Edwarda M. w tę sprawę i czym się kierował, że akurat jego. Podkreślam, jeśli prokurator zakwestionowałby ten kierunek postępowania, który wynikał z dowodów znajdujących się w materiale dowodowym tej sprawy, ale nie wiem, czy tak się stanie.Czy ta decyzja zaskoczyła rónież Pana? To nie pierwszy zadziwiający zwrot - pamiętamy o zwrocie w śledztwie zabójstwa gen. Papały związany jakoby z  kradzieżą jego samochodu...

- Jedno jest pewne i mówiłem to, kiedy byłem już prokuratorem generalnym, że w sprawie Marka Papały, podobnie jak w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów zostały popełnione makabryczne błędy na samym wstępie tego śledztwa. Wynikały one z nieudolności prowadzących sprawę - braku profesjonalnego przygotowania polskiej prokuratury do prowadzenia tego typu spraw. Symbolem tego były chociażby oględziny i zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzeń - najważniejsze czynności w każdym śledztwie. Na miejsce zdarzenia wpuszczono osoby trzecie, w tym ważnych polityków, którzy chodząc po miejscu zdarzenia - absolutnie nie twierdzę, że celowo, ale nawet w sposób niechcący musieli zadeptywać i zacierać w sposób nieodwracalny ślady, tam, gdzie poruszali się wcześniej zabójcy.

Te błędy znajdowały potwierdzenie w jakości pierwszych przesłuchań, które miałem okazję osobiście czytać. Ich poziom był makabrycznie żenujący - bardziej bystry dziennikarz byłby w stanie więcej uzyskać przeprowadzając wywiad z przesłuchiwanymi osobami niż pewien prokurator przesłuchujący świadków.

Takie błędy się mszczą, bo najważniejsze są pierwsze godziny i dni po zdarzeniu. Później to już są szachy i nie zawsze w takich szachach prawda wychodzi na jaw i wygrywa wymiar sprawiedliwości. Dlatego ta sprawa byłą tak trudna. Niemniej jednak, po kilku latach od zabójstwa pojawił się wątek pruszkowski, pojawił sie też wątek Edwarda M., który zyskał potwierdzenie w różnych dowodach. Jeśli dziś prokuratura zamierza to zakwestionować, to musi odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań, np. skąd gdański zabójca Zirajewski wiedział o bliskich związkach M. z gen. Papałą. Ale nie tylko, bo przecież nie tylko w oparciu o zeznania Zirajewskiego ten materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie bardzo prawdopodobnej hipotezy, że właśnie Edward M. mógł być zleceniodawcą zabójstwa gen. Papały.M. nie zamierza przyjechać do Polski, ale dlaczego polscy prokuratorzy, nie odwiedzą go w USA?


M. znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych i skoro amerykański wymiar sprawiedliwości odmówił współpracy, to jeśli sam M. nie będzie miał woli spotkania z polskimi prokuratorami, to te czynności nie będą mogły być skutecznie przeprowadzone również tam, na miejscu.


Czy wierzy Pan, że kiedykolwiek zostanie wyjaśnione zabójstwo gen. Papały?

W tej sprawie było mnóstwo matactw, ze strony różnych ludzi, w tym przedstawicieli peerelowskich służb specjalnych i aktualnych, którzy mieszali swoimi chochlami. Dlatego jest to sprawa niebywale trudna, zwłaszcza, że jak mówiłem, na początku tej sprawy popełniono gigantyczne błędy, podobnie jak w przypadku śledztwa ws. zabójstwa Jaroszewiczów czy porwania Krzysztofa Olewnika. To wnioski wynikające z tych śledztw skłoniły mnie do przeprowadzenia reformy prokuratury i wymiaru sprawiedliwości - wprowadzenia specjalizacji, podniesienia jakości szkolenia. Niestety te działania zostały zaniechane przez moich następców. Natomiast nic nie jest przesądzone.Mam nadzieję, że może M. zmieni zdanie i zechce przyjechać do Polski wykazać, że nie ma z tą sprawą nic wspólnego.not. zrk
[fot. PAP/Paweł Supernak]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook