Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Ceny prądu wzrosną

30.10.2014

Rozmowa z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.

Stefczyk.info: Rządzący, ostatnio ustami ministra Trzaskowskiego, uspokajają Polaków, zapewniając, że ceny prądu po unijnym szczycie klimatycznym nie wzrosną. Pan też jest tego pewien?

Zbigniew Ziobro: To są kłamstwa w najczystszej postaci. Minister Trzaskowski wprowadza Polaków w błąd, jeśli mówi, że gwarantuje, że ceny nie wzrosną w związku z zapisami porozumienia klimatycznego. Jest oczywiste, że Polska będzie musiała wydać ogromne kwoty i to pomimo uzyskania darmowych pozwoleń energetycznych, które tak chętnie przywołują władzę. Minister Trzaskowski musi mieć świadomość, że mówi nieprawdę. Dlatego tak wił się odpowiadając na pytanie red. Rymanowskiego.

Na jakich podstawach Pan twierdzi, że Polska zapłaci więcej? Z czego te podwyżki wynikają?

Polskie elektrownie muszą kupować uprawnienia do emisji CO2. To jest pewien rodzaj „kary” za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W 2013 roku polskie elektrownie musiały wykupić 150 mln tych uprawnień. Tyle wyniosły dodatkowe koszty produkcji prądu w Polsce. Zapewne w latach 2020-30, których dotyczą unijne zobowiązania, będziemy produkowali znacznie więcej prądu. Jeśli jednak przyjąć nawet, że Polska będzie produkowała tyle samo prądu co w 2013 roku, to oznaczało będzie, że liczba uprawnień, do których Polska będzie miała prawo, jest znacząco niewystarczająca. 150 mln uprawnień rocznie daje 1,5 mld uprawień w okresie 2020-30. Tyle potrzebnych będzie uprawnień dla polskich elektrowni.

Ile Polska otrzymała w związku z ustaleniami UE?

Ewa Kopacz dała zgodę, by polskie elektrownie płaciły za uprawnienia. Co więcej, premier zgodziła się na znaczącą podwyżkę ceny tych uprawień. One obecnie kosztują 6 euro, a będą minimum 25 euro. Z kolei w latach 2020-30 Polska ma otrzymać zaledwie 280 mln darmowych uprawnień. Jeśli odejmiemy od 1,5 mld 250 mln uprawień, będziemy wiedzieć, ile uprawnień będą musiały dokupić polskie elektrownie. Będą musiały skupić je z rynku. Należy pomnożyć tę ogromną liczbę razy minimum 110 złotych za każde uprawnienie. I wtedy będzie wiadomo, jak dużo będzie musiała zapłacić Polska. To kwota ponad pół miliarda złotych. Tyle będziemy musieli dopłacić w rachunkach za prąd. To jest skomplikowane, jednak widać wyraźnie mechanizm oszukiwania opinii publicznej, który stosują władze w Polsce.

Może wyjdzie to Polsce i Polakom na zdrowie? Musimy na tym ucierpieć?

Ewa Kopacz zgadza się na pakt klimatyczno-energetyczny, który zakłada wyeliminowanie węgla z gospodarki. Polska natomiast jest krajem, w którym większość prądu pochodzi z węgla. Wiadomo jest zatem, że zgoda na pakt oznacza, że trzeba znaleźć środki na modernizację energetyki. Trzeba budować nowe instalacje produkujące prąd. To pokazuje skalę kosztów, jakie muszą ponieść Polacy. Celem pakietu jest likwidacja węgla, jako surowca energetycznego. Bowiem z węgla pochodzi najwięcej CO2. Ograniczeniem jego emisji są motywowane zmiany w zapisach pakietu klimatycznego. Węgiel ma zostać wyparty przez inne surowce, w tym gaz.

Czyje interesy to wzmacnia?

Dochodzimy właśnie do kolejnego wymiaru tej sprawy. Wiadomo, skąd w Europie jest gaz. Można stawiać pytania. Jaki dostawca gazu zarobi na tych zapisach zatem? Czyja siła polityczna wzmocni się w Europie w związku z polityką klimatyczną? Zgadzanie się na ten kierunek dla bezpieczeństwa Polski jest działaniem nieodpowiedzialnym i szkodliwym dla bezpieczeństwa Polski.

Może są jakieś korzyści płynące z pakietu klimatycznego, które sprawiają, że warto zapłacić?

Energia z węgla jest znacznie tańsza niż z gazu, a trzy razy tańsza niż ta produkowana przez wiatraki. Dodajmy do tego, że w Wielkiej Brytanii okazało się, że koszt budowy elektrowni atomowej o podobnej sile, co ta planowana w Polsce, ma wynieść około 160 mld złotych. Natomiast prąd przez nią produkowany ma być trzy razy droższy niż polski prąd z węgla. Rodzi się pytanie, czy nas stać na takie zmiany. Być może pakiet klimatyczny daje jakieś korzyści... Jednak czy stać nas na to, żeby zdegradować naszą gospodarkę i polski przemysł? Te zmiany odczują i Polacy i firmy, przemysł. Dla zakładów chemicznych, czy huty podwyżki mogą okazać się niszczące. One mogą stracić ekonomiczne podstawy funkcjonowania. Pytanie, czy nam się to opłaca. Ja nie widzę żadnych korzyści, które miałyby przeważać nad kosztami związanymi z tym pakietem. Najwięcej zapłaci za niego Polska. Sens ekonomiczny Nord Streamu jest obecnie uzasadniony przez decyzje Pani Ewy Kopacz.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. ansa/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook