Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: źle się stało, że proces utajniono

24.11.2011

Ryszard C. w październiku ub. roku zastrzelił w łódzkiej siedzibie PiS Marka Rosiaka. Ranił też nożem asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego - Pawła Kowalskiego. Dziś stanął przez Sądem, który zdecydował o wyłączeniu jawności procesu. Sprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

O komentarz dla portalu Stefczyk.info poprosiliśmy Rafała Ziemkiewicza:

- Bardzo źle się stało, że sprawa została utajniona. W ten sposób z oczu społeczeństwa umyka to, że zbrodnia była być może ubocznym, niezaplanowanym skutkiem, ale jednak skutkiem świadomie, perfidnie przeprowadzonej kampanii propagandowej, kampanii nienawiści, która miała cofnąć przemiany społeczne zapoczątkowane szokiem po tragedii smoleńskiej. Niestety okazała się skuteczna.

Zdaniem Ziemkiewicza powinniśmy na ten temat jak najwięcej mówić. Tylko w ten sposób mamy szansę wyciągnąć z politycznej zbrodni wnioski, które dotychczas wyciągnięte nie zostały.

- Obserwowaliśmy silną chęć, żeby nikt nie wyciągnął z tego żadnych wniosków. Mógłby on uświadomić Polakom, że nienawiści nie można rozkręcać bezkarnie. Osobiście uważam, że ta zbrodnia była skutkiem akcji wykonanej przez polityków i przez media. Obawiam się, że to taka sama sytuacja jak z katastrofą CASY, która była dzwonkiem ostrzegawczym. Gdyby wyciągnięto z niej wnioski, być może nie doszłoby do tragedii w Smoleńsku.

Dlaczego nie udało się wyciągnąć wniosków z mordu Łódzkiego? Zdaniem Rafała Ziemkiewicza zabrakło świadomości tego, jak to jest ważne.

- Zabrakło też możliwości technicznych. Żyjemy w państwie jednego wodza, jednej partii, jednej gazety i jednej telewizji. Nie było też wystarczająco silnej woli, być może towarzyszyło temu zbyt wiele skrupułów przed wykorzystaniem tej sprawy. Obóz władzy za to nie ma żadnych skrupułów, jeśli chodzi na nakręcanie masowych emocji. Opozycja niestety nie zrobiła chyba w tej sprawie wszystkiego, co zrobić należało – mówi Ziemkiewicz dla portalu Stefczyk.info.

[fot. PAP/ Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook