Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Władza prowokuje

10.08.2012

O pomyśle, by Bronisław Komorowski objął patronatem Marsz Niepodległości oraz manifestacjach politycznych w czasie świąt państwowych portal Stefczyk.info oraz wPolityce.pl rozmawia z publicystą Rafałem Ziemkiewiczem.

Stefczyk.info wPolityce.pl: W wypowiedziach urzędników Pałacu Prezydenckiego oraz samego prezydenta pojawiają się pomysły, by Prezydent RP objął patronatem wszystkie uroczystości Święta Niepodległości, w tym Marsz Niepodległości. Podoba się Panu ten pomysł?

Rafał Ziemkiewicz: Prezydent Polski, bez względu na to kto nim jest, z urzędu obejmuje patronat nad oficjalnymi obchodami. Natomiast Marsz Niepodległości jest inicjatywą społeczną. Jest inicjatywą ludzi, którzy uważają, że ta władza nie reprezentuje interesów Narodu polskiego w sposób godny. W związku z tym, podłączanie się czynników oficjalnych do inicjatywy, która z natury swojej jest manifestacją protestu przeciw władzy, jest kompletnym absurdem. To próba pacyfikowania opozycji, likwidowania oburzenia społeczeństwa. Ci, którzy 11 listopada przychodzą nie na oficjalne obchody z udziałem Prezydenta RP i premiera, tylko na Marsz Niepodległości, który jest potępiany przez czynniki oficjalne, na który prorządowe media szczują dziarskich chłopców z Antify i sprowadzają na jego uczestników bandytów z Niemiec, dokonują pewnego wyboru. Oni przychodzą na Marsz właśnie dlatego, że tam nie ma pana Tuska i pana Komorowskiego. Jeśli oni przyjdą na Marsz Niepodległości, to ja z tymi ludźmi idziemy gdzie indziej.

Dlaczego?

Nie chcę 11 listopada świętować z ludźmi, który w mojej ocenie hańbią swoją osobą najwyższe urzędy w państwie, które powierzyła im otumaniona większość społeczeństwa.

Łatwo z Pana zrobić człowieka jątrzącego. Prezydent zaprasza pod swoje skrzydła, proponuje jedność, a Pan odrzuca taką propozycję...

Jedność jest dobra, gdy wyznajemy wspólne wartości. W moim przekonaniu ludzie, którzy obecnie rządzą, są tak daleko od tych wartości, z którymi się identyfikują twórczy Marszu Niepodległości, że próby tworzenia jedności na siłę są absolutnie bezsensowne. Jeśli czynniki oficjalne chcą przekonać do siebie ludzi, którzy myślą tak, to władza powinna zrobić coś dobrego dla Polski i starać się prowadzić dialog z ludźmi takimi, jak ja. Być może wtedy okaże się, że za jakiś czas ocenię, że pan Komorowski dobrze sprawuje urząd. Wtedy być może będę miał ochotę z nich świętować 11 listopada. Teraz nie wyobrażam sobie wspólnych obchodów. Jeśli prezydent chce przyjść na Marsz, mnie tam nie będzie.

Czy święta państwowe to w ogóle dobre miejsce na manifestacje polityczne? Debata w mediach związana z buczeniem w czasie obchodów 1 sierpnia wciąż trwa

Gdy władza zawłaszczyła wszystkie media masowe, gdy zniszczono wszelkie kanały komunikacji, gdy demonstruje się lekceważenie ogromnej części polskiego społeczeństwa, ludzie nie mają innego sposobu zamanifestowania swojej niezgody na to, co się dzieje. Ta władza jest silnie dotknięta arogancją. Dowodem tego jest choćby ustawa o zgromadzeniach publicznych czy lekceważenie głosu społeczeństwa ws. zmian wieku emerytalnego. W obu wypadkach doszło do zlekceważenia konsultacji społecznych, do bojkotu wszelkich głosów przeciwnych. Działano na zasadzie: mamy większość w parlamencie, mamy prezydenta, więc mniejszość może nas pocałować w d... Władza prowokuje. Ludzie, którzy przychodzą czcić patriotyczne rocznice, nie mają innej możliwości pokazania co myślą o tej władzy. Taki sam mechanizm zachodził w PRL. Wtedy władza była równie arogancka.

Rozmawiał saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook