Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: władza czuje, że jest na wylocie

24.07.2015

„Tylko stosunkowo dobry wynik PO i PSL może ocalić władzę przed wyrokami skazującymi”.

Rafał Ziemkiewicz w swoim felietonie na interia.pl kpi z oficjalnej narracji, która obarcza winą za wszystko partię Jarosława Kaczyńskiego. „Śpieszę donieść, że PiS opanowało już nie tylko polskie służby specjalne, za pomocą których prowadzi "pełzający zamach stanu", nie tylko prokuraturę, podgryzającą na jego zlecenie fundamenty polskiej wolności, i nie tylko media, które "stworzyły modę na krytykowanie Platformy Obywatelskiej". Opanował także unijny urząd statystyczny Eurostat” - pisze Ziemkiewicz. I informuje o danych Eurostat, który wskazał, że „zadłużenie w Polsce ruszyło jak z kopyta i w maju (ostatnim miesiącu, którego te dane dotyczą) rosło w tempie 273 miliony złotych dziennie”.

Publicysta wskazuje, że to nie koniec zadłużania Polski. „Władza wykorzystuje zdjęcie z Polski 'procedury nadmiernego deficytu' - można się wreszcie zadłużać w większym niż dotąd tempie. Bank Światowy ogłosił właśnie wczoraj zgodę na udzielenie Polsce kolejnej pożyczki - 913 milionów euro. Na 'poprawę warunków dla przedsiębiorczości i promowanie innowacyjności' – przypomina Ziemkiewicz.

Dodaje, że „władza czuje, że jest na wylocie. Jej głównym problemem jest zapewnienie sobie miękkiego lądowania”. „Przy czym jest to problem niejako dwupłaszczyznowy: po pierwsze, zapewnić sobie razem, jako formacji, dość mandatów, aby w następnym Sejmie mogła blokować zmiany i rozliczenia oraz zapewniać swym prominentnym działaczom ochronę. Po drugie - nachapać się jeszcze każdy z osobna ile wlezie prywatnie. Te dwie potrzeby bywają sprzeczne, trzeba między nimi wybierać - a zwykle w takich wyborach obowiązuje zasada: 'bliższa koszula ciału'” - pisze Ziemkiewicz.

Opisuje kilka ostatnich skandalicznych decyzji z ostatniego czasu, m.in. kontrowersje dotyczące przetargu na śmigłowce, sprzedaż PKP Energetyka. „Przewałów szykuje się więcej, bo każdy z jako tako ustawionych na rządowej łajbie kleci jak może swoją tratwę. Podczas uchwalania powszechnie oczekiwanej ustawy "antylichwiarskiej" ktoś metodą "lub czasopisma" wetknął w nią zapis, że obostrzenia nie dotyczą firm udzielających pożyczek w domu klienta - ponieważ jest na rynku tylko jedna taka firma, nazwano tę ustawę złośliwie "lex Provident", ale ponieważ tak ją nazwano, to sprawa zaczęła być zbyt głośna i zapis usunięto. Ale to dobry przykład tego, co się dzieje. Oczywiście im więcej takich spraw wychodzi na jaw, tym mniejsze szanse PO na zrealizowanie celu wspólnego, czyli ogłupienie wystarczającej liczby naiwnych, by mieć w Sejmie możliwość zablokowania zmian” - dodaje Ziemkiewicz.

Publicysta uważa, że „nie przypadkiem pani premier mówi tak często i tak głośno, że tylko PO może obronić wolność”. „Wbrew Państwa przekonaniu, nie do was to mówi i nie chodzi jej o wolność od nakazów religijnych czy moralnych. Mówi to do swojej ekipy by jej przypomnieć, że tylko stosunkowo dobry wynik PO i PSL w wyborach może ich ocalić przed wyrokami skazującymi na pozbawienie wolności” - zaznacza Ziemkiewicz.

Cały tekst na Interia.pl

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook