Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ziemkiewicz: władza czuje, że jest na wylocie

24.07.2015

„Tylko stosunkowo dobry wynik PO i PSL może ocalić władzę przed wyrokami skazującymi”.

Rafał Ziemkiewicz w swoim felietonie na interia.pl kpi z oficjalnej narracji, która obarcza winą za wszystko partię Jarosława Kaczyńskiego. „Śpieszę donieść, że PiS opanowało już nie tylko polskie służby specjalne, za pomocą których prowadzi "pełzający zamach stanu", nie tylko prokuraturę, podgryzającą na jego zlecenie fundamenty polskiej wolności, i nie tylko media, które "stworzyły modę na krytykowanie Platformy Obywatelskiej". Opanował także unijny urząd statystyczny Eurostat” - pisze Ziemkiewicz. I informuje o danych Eurostat, który wskazał, że „zadłużenie w Polsce ruszyło jak z kopyta i w maju (ostatnim miesiącu, którego te dane dotyczą) rosło w tempie 273 miliony złotych dziennie”.

Publicysta wskazuje, że to nie koniec zadłużania Polski. „Władza wykorzystuje zdjęcie z Polski 'procedury nadmiernego deficytu' - można się wreszcie zadłużać w większym niż dotąd tempie. Bank Światowy ogłosił właśnie wczoraj zgodę na udzielenie Polsce kolejnej pożyczki - 913 milionów euro. Na 'poprawę warunków dla przedsiębiorczości i promowanie innowacyjności' – przypomina Ziemkiewicz.

Dodaje, że „władza czuje, że jest na wylocie. Jej głównym problemem jest zapewnienie sobie miękkiego lądowania”. „Przy czym jest to problem niejako dwupłaszczyznowy: po pierwsze, zapewnić sobie razem, jako formacji, dość mandatów, aby w następnym Sejmie mogła blokować zmiany i rozliczenia oraz zapewniać swym prominentnym działaczom ochronę. Po drugie - nachapać się jeszcze każdy z osobna ile wlezie prywatnie. Te dwie potrzeby bywają sprzeczne, trzeba między nimi wybierać - a zwykle w takich wyborach obowiązuje zasada: 'bliższa koszula ciału'” - pisze Ziemkiewicz.

Opisuje kilka ostatnich skandalicznych decyzji z ostatniego czasu, m.in. kontrowersje dotyczące przetargu na śmigłowce, sprzedaż PKP Energetyka. „Przewałów szykuje się więcej, bo każdy z jako tako ustawionych na rządowej łajbie kleci jak może swoją tratwę. Podczas uchwalania powszechnie oczekiwanej ustawy "antylichwiarskiej" ktoś metodą "lub czasopisma" wetknął w nią zapis, że obostrzenia nie dotyczą firm udzielających pożyczek w domu klienta - ponieważ jest na rynku tylko jedna taka firma, nazwano tę ustawę złośliwie "lex Provident", ale ponieważ tak ją nazwano, to sprawa zaczęła być zbyt głośna i zapis usunięto. Ale to dobry przykład tego, co się dzieje. Oczywiście im więcej takich spraw wychodzi na jaw, tym mniejsze szanse PO na zrealizowanie celu wspólnego, czyli ogłupienie wystarczającej liczby naiwnych, by mieć w Sejmie możliwość zablokowania zmian” - dodaje Ziemkiewicz.

Publicysta uważa, że „nie przypadkiem pani premier mówi tak często i tak głośno, że tylko PO może obronić wolność”. „Wbrew Państwa przekonaniu, nie do was to mówi i nie chodzi jej o wolność od nakazów religijnych czy moralnych. Mówi to do swojej ekipy by jej przypomnieć, że tylko stosunkowo dobry wynik PO i PSL w wyborach może ich ocalić przed wyrokami skazującymi na pozbawienie wolności” - zaznacza Ziemkiewicz.

Cały tekst na Interia.pl

TK
[Fot. Youtube.pl]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook