Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: unijne instytucje próbują deptać mniejsze kraje

21.05.2016

To jest teatr cieni na wielu poziomach. Uważam, że w postępowaniu KE wcale nie chodzi o polską demokrację czy o Polskę. Niestety, staliśmy się bardzo dogodnym narzędziem do gry w dużo większej, europejskiej rozgrywce, której stawką jest członkostwo Wielkiej Brytanii w UE – mówi publicysta, felietonista i pisarz Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z „Super Expressem”.

Według niego od pewnego czasu KE stara się zrobić wszystko, żeby wzmocnić frakcję eurosceptyczną w Wielkiej Brytanii. „UE pewnie chciałaby się pozbyć Wielkiej Brytanii, która jest wiecznym malkontentem i przeciwstawia się biurokracji w Unii. Teraz unijne instytucje próbują deptać mniejsze kraje. Do tej grupy poza Polską i Węgrami zalicza się Austria” - przekonuje publicysta.

Jego zdaniem centrala unijna uzurpuje sobie prawa, które jej nie przysługują. „Przykładem mogą być kary finansowe dla krajów, które nie będą przyjmowały imigrantów. Forsowanie pomysłu, żeby lokować na siłę imigrantów do krajów, do których nie chcą oni przyjeżdżać, nie ma żadnego sensu. Akcja przeciwko Polsce jest grą pozorów. KE może sobie zgłaszać ultimatum przeciwko Polsce, ale żeby miało to praktyczne znaczenie, muszą uzyskać jednomyślność w głosowaniu” - dodaje Ziemkiewicz.

Publicysta przypomina, że Węgry zapowiedziały, że nie zagłosują przeciwko Polsce. „Wtedy cała procedura kontroli demokracji w Polsce jest bezprzedmiotowa” - przekonuje. Według niego Bruksela traktuje Polaków obraźliwie i czyni to z pełną premedytacją. „Robi to w pełni świadomie. Chociaż działania eurokratów są demonstracją, a nie praktycznym narzucaniem swojej woli. W obecnym układzie KE nie ma na to siły. Zmiana reakcji premier Szydło może być wynikiem zwodzenia przez KE, w której dodatkowo mogło nie być jednomyślności” - uważa Ziemkiewicz.

Jak podkreśla 7 maja mieliśmy cyrk na ulicach w wykonaniu PO, która broniła nas przed wyprowadzeniem z UE. Chociaż nikt nie próbuje nas z UE wyprowadzić.

„Jesteśmy świadkami swoistego spektaklu. Ta szopka może się zakończyć tylko w jeden sposób – poprzez doprecyzowanie ustawy. To wymaga większości konstytucyjnej. Za stosowną poprawką muszą zagłosować posłowie PiS i PO. PO przejęło formułę totalnej opozycji i prędzej wysadzi się w powietrze – jak Pan Wołodyjowski w Kamieńcu Podolskim – niż pójdzie na kompromis. Jeżeli wstępnym warunkiem kompromisu jest bezwarunkowa kapitulacja ze strony PiS, oznacza to, że jesteśmy w sytuacji beznadziejnej. Nie rysuje się żadna możliwość porozumienia” - zaznacza publicysta.

Według niego Europa wraca do logiki kongresu wiedeńskiego, bez niepodległej Polski. Izolacja USA jest przesądzona, nieważne, czy prezydentem zostanie Clinton czy Trump.

Ryb, se.pl

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook