Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: unijne instytucje próbują deptać mniejsze kraje

21.05.2016

To jest teatr cieni na wielu poziomach. Uważam, że w postępowaniu KE wcale nie chodzi o polską demokrację czy o Polskę. Niestety, staliśmy się bardzo dogodnym narzędziem do gry w dużo większej, europejskiej rozgrywce, której stawką jest członkostwo Wielkiej Brytanii w UE – mówi publicysta, felietonista i pisarz Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z „Super Expressem”.

Według niego od pewnego czasu KE stara się zrobić wszystko, żeby wzmocnić frakcję eurosceptyczną w Wielkiej Brytanii. „UE pewnie chciałaby się pozbyć Wielkiej Brytanii, która jest wiecznym malkontentem i przeciwstawia się biurokracji w Unii. Teraz unijne instytucje próbują deptać mniejsze kraje. Do tej grupy poza Polską i Węgrami zalicza się Austria” - przekonuje publicysta.

Jego zdaniem centrala unijna uzurpuje sobie prawa, które jej nie przysługują. „Przykładem mogą być kary finansowe dla krajów, które nie będą przyjmowały imigrantów. Forsowanie pomysłu, żeby lokować na siłę imigrantów do krajów, do których nie chcą oni przyjeżdżać, nie ma żadnego sensu. Akcja przeciwko Polsce jest grą pozorów. KE może sobie zgłaszać ultimatum przeciwko Polsce, ale żeby miało to praktyczne znaczenie, muszą uzyskać jednomyślność w głosowaniu” - dodaje Ziemkiewicz.

Publicysta przypomina, że Węgry zapowiedziały, że nie zagłosują przeciwko Polsce. „Wtedy cała procedura kontroli demokracji w Polsce jest bezprzedmiotowa” - przekonuje. Według niego Bruksela traktuje Polaków obraźliwie i czyni to z pełną premedytacją. „Robi to w pełni świadomie. Chociaż działania eurokratów są demonstracją, a nie praktycznym narzucaniem swojej woli. W obecnym układzie KE nie ma na to siły. Zmiana reakcji premier Szydło może być wynikiem zwodzenia przez KE, w której dodatkowo mogło nie być jednomyślności” - uważa Ziemkiewicz.

Jak podkreśla 7 maja mieliśmy cyrk na ulicach w wykonaniu PO, która broniła nas przed wyprowadzeniem z UE. Chociaż nikt nie próbuje nas z UE wyprowadzić.

„Jesteśmy świadkami swoistego spektaklu. Ta szopka może się zakończyć tylko w jeden sposób – poprzez doprecyzowanie ustawy. To wymaga większości konstytucyjnej. Za stosowną poprawką muszą zagłosować posłowie PiS i PO. PO przejęło formułę totalnej opozycji i prędzej wysadzi się w powietrze – jak Pan Wołodyjowski w Kamieńcu Podolskim – niż pójdzie na kompromis. Jeżeli wstępnym warunkiem kompromisu jest bezwarunkowa kapitulacja ze strony PiS, oznacza to, że jesteśmy w sytuacji beznadziejnej. Nie rysuje się żadna możliwość porozumienia” - zaznacza publicysta.

Według niego Europa wraca do logiki kongresu wiedeńskiego, bez niepodległej Polski. Izolacja USA jest przesądzona, nieważne, czy prezydentem zostanie Clinton czy Trump.

Ryb, se.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook