Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Tusk chce zastąpić Barroso

16.12.2011

Wczoraj premier Donald Tusk oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawili w Sejmie swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej oraz jakie widzą w niej miejsce i rolę dla Polski. Super Express poprosił o komentarz m.in. Rafała Ziemkiewicza, publicystę "Uważam Rze" i "Rzeczpospolitej".

Ziemkiewicz zgadza się z premierem, że rozwój kryzysu w UE stwarza ryzyko wrzucenia Polski do drugiego lub trzeciego kręgu Unii.

To zagrożenie malowane przez Tuska to nie tylko całkiem realny, ale wręcz bardzo prawdopodobny scenariusz dla Polski. Natomiast to, gdzie my się tak naprawdę znajdziemy, w znacznie mniejszym stopniu zależy od naszej polityki zagranicznej. Prawdziwym wyznacznikiem pozycji Polski w UE będzie siła naszej gospodarki. Przy czym nie chodzi tu o to, jak będziemy postrzegani przez międzynarodowych lichwiarzy, czyli tzw. rynki finansowe i agencje raitingowe. Te mogą uznać za dobrą gospodarkę również taką, która zagwarantuje im zwrot długów, będąc jednocześnie obiektywnie słaba - uważa Ziemkiewicz.

Jego zdaniem absolutnym frazesem propagandowym jest twierdzenie, że pozycja Polski w Unii będzie silniejsza, jeśli będziemy w centrum podejmowania decyzji. Bo powiedzmy nawet, że tam jesteśmy. Ale jesteśmy tam już dziś, tyle że w roli co najwyżej służącego trzymającego świecznik. Usta pełne frazesów o głębszej integracji, owszem, wzbudzą sympatie u eurokratów z Brukseli. Nijak nie wzmocnią jednak naszej pozycji. Polityka trzymania świecznika jest nieskuteczna. A właśnie taką uprawia dziś rząd Tuska, jednocześnie przekonując Polaków, że skoro stoimy obok stołu Merkel i Sarkozy'ego ze świecą w dłoni, to jesteśmy bardzo ważni. Otóż nie jesteśmy.

Ziemkiewicz uważa, że Polska, chcą przypodobać się wielkim w UE, straciła okazję, żeby przewodzić mniejszym państwom, zwłaszcza z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. To niewybaczalny błąd, który już wykorzystali Czesi, powoli wyrastający na lidera regionu - zauważa publicysta.

Ziemkiewicz, nie wyklucza, że wytłumaczeniem takiej polityki Polski mogą być prywatne ambicje Tuska, o których coraz głośniej słychać w kuluarach Unii i prasie. Tusk zaczyna grać na siebie i specjalnie wchodzi w ton europatrioty i eurokraty. Jego plan jest prosty - zastąpić Jose Barroso na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Wygląda na to, że temu celowi poświęci wszystko, nawet ewidentny interes narodowy państwa polskiego - konkluduje.

Greg/Super Express
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook