Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Ten pogrzeb był konduktem przebierańców

04.06.2014

„Czesław Kiszczak, który był obłożnie chory i nie może uczestniczyć w procesach ozdrowiał i bez wózka przeszedł całąšdroga na piechotę. Z kolei Aleksander Kwaśniewski był trzeźwy po 13. (...) Ten pogrzeb był konduktem, śmiem powiedzieć przebierańców” – mówi Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z „Super Expressem”, komentując pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Podkreśla, że wystąpienie Kwaśniewskiego, który nad grobem generała wygłosił przemówienie o patriotyzmie, jest „elementem tej przebieranki”. „Gdyby Aleksander Kwaśniewski nad urną powiedział, że żegnamy wielkiego komunistę i internacjonalistę, który ma zasługi dla utrwalenia władzy ludowej i krzewił przyjaźń z narodem radzieckim, to wszystko byłoby w porządku” – mówi Ziemkiewicz. 

Publicysta nie dowierza też w autentyczność nawrócenia Jaruzelskiego, wskazując że „jeśli nawrócenie ma być skuteczne, to wymaga spełnienia pewnych warunków”. - Takimi warunkami są wyznanie prawdy i zadośćuczynienie. Na zadośćuczynienie w swojej sytuacji zdrowotnej generał nie miał czasu, ale moim zdaniem największąšwiną  Jaruzelskiego jest to, że do końca życia chronił ludzi od mokrej roboty, za których odpowiadał” - podkreśla.

Przyznaje też, że jest szkolnym kolegą Moniki Jaruzelskiej, którą bardzo wysoko ceni. „Nie za to jednak, że jest córką Jaruzelskiego, ale mimo to” – twierdzi, podkreślając że nigdy nie była wyniosłą czerwoną księżniczką?- Zachowywała się bardzo przyzwoicie i to budzi mój szacunek. Nigdy nie czerpała żadnych korzyści z tego, że jest córką Jaruzelskiego. Spotykało ją z tego powodu więcej przykrości. Chodziłem do takiej szkoły, w której było wiele innych dzieci pomniejszych dygnitarzy. Miała większe uprawnienia do grania czerwonej księżniczki niż dziecko jakiegoś wiceministra. A ci starali się pokazać, że ich tata wiele może” – wspomina Ziemkiewicz.


kop / Super Express
[Fot. TVP Info/wPolityce.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook