Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Sukces Tuska jak lot Hermaszewskiego

03.12.2014

Pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz podchodzi z dystansem do rzekomego sukcesu Donalda Tuska na arenie Unii Europejskiej i nie wyraża zachwytu nad dalszymi rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.

Najwyraźniej Ziemkiewicz nie zgadza się ze słowami premier Ewy Kopacz, która stwierdziła, że mieszkańcy Warszawy będą teraz szczęśliwsi.

„Jestem generalnie człowiekiem szczęśliwym i obyłbym się bez pani Gronkiewicz-Waltz na kolejną kadencję. Natomiast byłbym zdecydowanie bardziej zadowolony ze swojego otoczenia, gdyby Hanna Gronkiewicz-Waltz zniknęła z tymi donicami, palmami, tęczą i wszelkim innym paskudztwem, zaśmiecającym Warszawę” - mówi RAZ w wywiadzie dla „Super Expressu”.


Publicysta nie podziela też entuzjazmu wokół powołania Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Sukces Donalda Tuska można porównać do lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos. Polak poleciał, bo Związek Radziecki łaskawie udzielił mu w programie Inter Kosmos swojego miejsca. Tak samo ocenić można powołanie Polaka na jakieś unijne stanowisko” - komentuje Ziemkiewicz.

Autor „Michnikowszczyzny” i „Polactwa” nie jest zaskoczony słowami Tuska, który zapowiedział, że Polska będzie musiała wyrzec się części swoich interesów na rzecz wspólnego dobra Europy.

„Unia Europejska Donaldowi Tuskowi jako przewodniczącemu rady wypłaca pensję mniej więcej 20 razy większą niż Rzeczpospolita Polska jako premierowi. Lojalność Tuska do UE i Polski jest wprost proporcjonalna” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Z podobnym dystansem publicysta ocenia umiejętności językowe Tuska, którego angielskim zachwycają się polscy dziennikarze.

„Fakt, że nie spotkał się z dziennikarzami, świadczy, że faktycznie nie czuje się pewny swojego angielskiego. Przecież trudnych pytań raczej nie mógł się spodziewać” - puentuje Ziemkiewicz.

gah/Super Express

[fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook