Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Sukces Tuska jak lot Hermaszewskiego

03.12.2014

Pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz podchodzi z dystansem do rzekomego sukcesu Donalda Tuska na arenie Unii Europejskiej i nie wyraża zachwytu nad dalszymi rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.

Najwyraźniej Ziemkiewicz nie zgadza się ze słowami premier Ewy Kopacz, która stwierdziła, że mieszkańcy Warszawy będą teraz szczęśliwsi.

„Jestem generalnie człowiekiem szczęśliwym i obyłbym się bez pani Gronkiewicz-Waltz na kolejną kadencję. Natomiast byłbym zdecydowanie bardziej zadowolony ze swojego otoczenia, gdyby Hanna Gronkiewicz-Waltz zniknęła z tymi donicami, palmami, tęczą i wszelkim innym paskudztwem, zaśmiecającym Warszawę” - mówi RAZ w wywiadzie dla „Super Expressu”.


Publicysta nie podziela też entuzjazmu wokół powołania Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Sukces Donalda Tuska można porównać do lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos. Polak poleciał, bo Związek Radziecki łaskawie udzielił mu w programie Inter Kosmos swojego miejsca. Tak samo ocenić można powołanie Polaka na jakieś unijne stanowisko” - komentuje Ziemkiewicz.

Autor „Michnikowszczyzny” i „Polactwa” nie jest zaskoczony słowami Tuska, który zapowiedział, że Polska będzie musiała wyrzec się części swoich interesów na rzecz wspólnego dobra Europy.

„Unia Europejska Donaldowi Tuskowi jako przewodniczącemu rady wypłaca pensję mniej więcej 20 razy większą niż Rzeczpospolita Polska jako premierowi. Lojalność Tuska do UE i Polski jest wprost proporcjonalna” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Z podobnym dystansem publicysta ocenia umiejętności językowe Tuska, którego angielskim zachwycają się polscy dziennikarze.

„Fakt, że nie spotkał się z dziennikarzami, świadczy, że faktycznie nie czuje się pewny swojego angielskiego. Przecież trudnych pytań raczej nie mógł się spodziewać” - puentuje Ziemkiewicz.

gah/Super Express

[fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook