Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ziemkiewicz prorokuje nowy "okrągły stół"

30.12.2011

Rafał Ziemkiewicz ocenia w rozmowie z dziennikiem "Fakt" sytuację polityczną pod koniec roku 2011-go. Publicysta odpowiada m. in. na pytanie o to, jaką rolę będzie odgrywał w przyszłym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Taką samą, jaką pełni od 20 lat – człowieka, wokół którego ogniskuje się cała debata publiczna. I będzie ją pełnił coraz bardziej. Mechanizm jest bowiem taki – tego samego dnia, kiedy Jacek Rostowski wykonał niewiarygodną operację księgową, skłaniając samorząd warszawski do odkupienia na krótki termin obligacji skarbowych, kiedy w jednym z resortów odbyła się ważna kontrola NIK dowodząca daleko idących nieprawidłowości, to w telewizji w wieczornych wiadomościach oglądam felieton jak zły jest Jarosław Kaczyński. Życie polityczne w Polsce jest kompletnie zafiksowane na demaskowaniu Kaczyńskiego, czy jak to nazwał pan Lis – zdzieraniu maski prezesa PiS.

Zdaniem Ziemkiewicza, Polacy mają świadomość, że "gdyby chcieli Tuska za coś ukarać, muszą to zrobić z pomocą Kaczyńskiego" - i nie ma innej możliwości.  Także dlatego, że przeciętni obywatele widzą jasny podział na władzę i na PiS. I ta IV RP - twierdzi Ziemkiewicz - może w pewnych okolicznościach zatryumfować:

Jeśli benzyna ma być po 7 złotych, jeśli ma się okazać, że po 10 latach spłacania kredytu, jest go wciąż więcej niż było na początku, jeśli nie ma pewności pracy, a w perspektywie jest wizyta komornika, wściekłość może wynieść PiS do władzy. (...)

Jarosław Kaczyński to taki strateg, który przypomina gracza obstawiającego w ruletce ciągle zero. I czeka aż ono wypadnie. Ponieważ mu się to już raz w życiu zdarzyło, jest przekonany, że to się powtórzy.

Oceniając obóz władzy, Ziemkiewicz stwierdza, że sytuacja jest analogiczna z drugą połowią lat 80., gdy władza zepchnęła Solidarność do narożnika, ale jednocześnie nie była w stanie spełnić żadnego oczekiwania społeczeństwa. I tak jest dzisiaj:

Platforma okazała się kompletnie zbiurokratyzowaną zbieraniną ludzi, których łączy tylko chęć bycia przy władzy i czerpania z niej korzyści, jest niezdolna do jakiegokolwiek realnego rządzenia. Jest sklecona z poparcia rozmaitych sitw oraz grup interesu i nie może zrobić niczego wbrew siłom, których poparcie wykorzystała. A nie da się zrobić niczego, co nie uderzyłoby w jakąś grupę interesu.

Premier Tusk - zdaniem publicysty - uprawia więc strategię polegającą na "przeczekaniu, prześlizganiu i ucieczce do jakichś struktur europejskich". Bo gdyby premier rzeczywiście planował odważniejsze reformy, to już by reformował.

Ziemkiewicz ocenia, że "cierpliwość do premiera Tuska powoli się kończy". Co jednak nie zmienia taktyki szefa rządu, opartej na manewrowaniu i kombinowaniu.  Otoczona przez problemy Platforma zacznie jednak w końcu - prorokuje Ziemkiewicz - "myśleć o czymś na wzór okrągłego stołu".

Maz

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook