Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz prorokuje nowy "okrągły stół"

30.12.2011

Rafał Ziemkiewicz ocenia w rozmowie z dziennikiem "Fakt" sytuację polityczną pod koniec roku 2011-go. Publicysta odpowiada m. in. na pytanie o to, jaką rolę będzie odgrywał w przyszłym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Taką samą, jaką pełni od 20 lat – człowieka, wokół którego ogniskuje się cała debata publiczna. I będzie ją pełnił coraz bardziej. Mechanizm jest bowiem taki – tego samego dnia, kiedy Jacek Rostowski wykonał niewiarygodną operację księgową, skłaniając samorząd warszawski do odkupienia na krótki termin obligacji skarbowych, kiedy w jednym z resortów odbyła się ważna kontrola NIK dowodząca daleko idących nieprawidłowości, to w telewizji w wieczornych wiadomościach oglądam felieton jak zły jest Jarosław Kaczyński. Życie polityczne w Polsce jest kompletnie zafiksowane na demaskowaniu Kaczyńskiego, czy jak to nazwał pan Lis – zdzieraniu maski prezesa PiS.

Zdaniem Ziemkiewicza, Polacy mają świadomość, że "gdyby chcieli Tuska za coś ukarać, muszą to zrobić z pomocą Kaczyńskiego" - i nie ma innej możliwości.  Także dlatego, że przeciętni obywatele widzą jasny podział na władzę i na PiS. I ta IV RP - twierdzi Ziemkiewicz - może w pewnych okolicznościach zatryumfować:

Jeśli benzyna ma być po 7 złotych, jeśli ma się okazać, że po 10 latach spłacania kredytu, jest go wciąż więcej niż było na początku, jeśli nie ma pewności pracy, a w perspektywie jest wizyta komornika, wściekłość może wynieść PiS do władzy. (...)

Jarosław Kaczyński to taki strateg, który przypomina gracza obstawiającego w ruletce ciągle zero. I czeka aż ono wypadnie. Ponieważ mu się to już raz w życiu zdarzyło, jest przekonany, że to się powtórzy.

Oceniając obóz władzy, Ziemkiewicz stwierdza, że sytuacja jest analogiczna z drugą połowią lat 80., gdy władza zepchnęła Solidarność do narożnika, ale jednocześnie nie była w stanie spełnić żadnego oczekiwania społeczeństwa. I tak jest dzisiaj:

Platforma okazała się kompletnie zbiurokratyzowaną zbieraniną ludzi, których łączy tylko chęć bycia przy władzy i czerpania z niej korzyści, jest niezdolna do jakiegokolwiek realnego rządzenia. Jest sklecona z poparcia rozmaitych sitw oraz grup interesu i nie może zrobić niczego wbrew siłom, których poparcie wykorzystała. A nie da się zrobić niczego, co nie uderzyłoby w jakąś grupę interesu.

Premier Tusk - zdaniem publicysty - uprawia więc strategię polegającą na "przeczekaniu, prześlizganiu i ucieczce do jakichś struktur europejskich". Bo gdyby premier rzeczywiście planował odważniejsze reformy, to już by reformował.

Ziemkiewicz ocenia, że "cierpliwość do premiera Tuska powoli się kończy". Co jednak nie zmienia taktyki szefa rządu, opartej na manewrowaniu i kombinowaniu.  Otoczona przez problemy Platforma zacznie jednak w końcu - prorokuje Ziemkiewicz - "myśleć o czymś na wzór okrągłego stołu".

Maz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook