Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz prorokuje nowy "okrągły stół"

30.12.2011

Rafał Ziemkiewicz ocenia w rozmowie z dziennikiem "Fakt" sytuację polityczną pod koniec roku 2011-go. Publicysta odpowiada m. in. na pytanie o to, jaką rolę będzie odgrywał w przyszłym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Taką samą, jaką pełni od 20 lat – człowieka, wokół którego ogniskuje się cała debata publiczna. I będzie ją pełnił coraz bardziej. Mechanizm jest bowiem taki – tego samego dnia, kiedy Jacek Rostowski wykonał niewiarygodną operację księgową, skłaniając samorząd warszawski do odkupienia na krótki termin obligacji skarbowych, kiedy w jednym z resortów odbyła się ważna kontrola NIK dowodząca daleko idących nieprawidłowości, to w telewizji w wieczornych wiadomościach oglądam felieton jak zły jest Jarosław Kaczyński. Życie polityczne w Polsce jest kompletnie zafiksowane na demaskowaniu Kaczyńskiego, czy jak to nazwał pan Lis – zdzieraniu maski prezesa PiS.

Zdaniem Ziemkiewicza, Polacy mają świadomość, że "gdyby chcieli Tuska za coś ukarać, muszą to zrobić z pomocą Kaczyńskiego" - i nie ma innej możliwości.  Także dlatego, że przeciętni obywatele widzą jasny podział na władzę i na PiS. I ta IV RP - twierdzi Ziemkiewicz - może w pewnych okolicznościach zatryumfować:

Jeśli benzyna ma być po 7 złotych, jeśli ma się okazać, że po 10 latach spłacania kredytu, jest go wciąż więcej niż było na początku, jeśli nie ma pewności pracy, a w perspektywie jest wizyta komornika, wściekłość może wynieść PiS do władzy. (...)

Jarosław Kaczyński to taki strateg, który przypomina gracza obstawiającego w ruletce ciągle zero. I czeka aż ono wypadnie. Ponieważ mu się to już raz w życiu zdarzyło, jest przekonany, że to się powtórzy.

Oceniając obóz władzy, Ziemkiewicz stwierdza, że sytuacja jest analogiczna z drugą połowią lat 80., gdy władza zepchnęła Solidarność do narożnika, ale jednocześnie nie była w stanie spełnić żadnego oczekiwania społeczeństwa. I tak jest dzisiaj:

Platforma okazała się kompletnie zbiurokratyzowaną zbieraniną ludzi, których łączy tylko chęć bycia przy władzy i czerpania z niej korzyści, jest niezdolna do jakiegokolwiek realnego rządzenia. Jest sklecona z poparcia rozmaitych sitw oraz grup interesu i nie może zrobić niczego wbrew siłom, których poparcie wykorzystała. A nie da się zrobić niczego, co nie uderzyłoby w jakąś grupę interesu.

Premier Tusk - zdaniem publicysty - uprawia więc strategię polegającą na "przeczekaniu, prześlizganiu i ucieczce do jakichś struktur europejskich". Bo gdyby premier rzeczywiście planował odważniejsze reformy, to już by reformował.

Ziemkiewicz ocenia, że "cierpliwość do premiera Tuska powoli się kończy". Co jednak nie zmienia taktyki szefa rządu, opartej na manewrowaniu i kombinowaniu.  Otoczona przez problemy Platforma zacznie jednak w końcu - prorokuje Ziemkiewicz - "myśleć o czymś na wzór okrągłego stołu".

Maz

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook