Jedynie prawda jest ciekawa


Znów to samo... Ziemkiewicz: Powstanie to beznadziejna inicjatywa

17.09.2014

„Człowiek ma ograniczone miejsce w pamięci i nie można kultywować całej historii” - mówi Najwyższemu Czasowi Rafał Ziemkiewicz. Kolejny raz uderza w Powstanie Warszawskie, zaznaczając, że „nie można go obronić żadnymi racjonalnymi argumentami”.

Ziemkiewicz wskazuje, że „celebrowanie klęsk to, delikatnie mówiąc, jakieś nieporozumienie”. „Celebrowanie klęsk ma swój sens, ale raczej w warunkach niewoli, gdy trzeba przetrwać” - twierdzi pisarz. Zaznacza, że polska polityka historyczna powinna się opierać na czym innym.

„Mamy w polskiej historii mnóstwo wspaniałych zwycięstw. Powinniśmy naszą narrację historyczną zbudować na tych zdarzeniach. Nie na przegranych, zupełnie beznadziejnych inicjatywach, jak Powstanie Warszawskie” - bije mocno Ziemkiewicz. W jego ocenie Powstania można bronić jedynie na bazie emocji, co „prowadzi do dziwnych nawyków myślowych”.

Co ciekawe, te same „dziwne nawyki” Ziemkiewicz widzi dziś w sprawie debaty o tragedii smoleńskiej. „Te nawyki ucieleśniają się dziś we wschodzącej mitologii smoleńskiej. Domaganie się wyjaśnienia przyczyn katastrofy – a może nie katastrofy, bo przecież tego nikt na pewno nie może powiedzieć – jest dążeniem racjonalnym. Podobnie wskazywanie haniebnych zaniedbań i tchórzostwa rządu polskiego w stosunku do absolutnie skandalicznych poczynań rosyjskich, które tej tragedii towarzyszyły” - wskazuje Ziemkiewicz. Dodaje jednak zaraz, że „próbuje się jednak zbudować nowy mit założycielski IV Rzeczpospolitej”.

„Z męczeństwa zamordowanego prezydenta i towarzyszących mu osób ma wyrosnąć jakaś nowa polskość. Przepraszam, ale powtórzę coś, za co już oberwałem: kochani PiS-owcy, walnijcie się w łeb!” - mówi Ziemkiewicz.

Pytany, czemu tak ostro pisarz wskazuje, że „kult tragedii w smoleńsku” będzie dotyczył „polskiej głupoty”. „Tego, że Polacy swojego prezydenta razem ze wszystkimi generałami i z szefami instytucji centralnych, wpakowali do jednego ruskiego gruchota. Posłali bez żadnej ochrony, żadnego zabezpieczenia lądowania na zamknięte zapyziałe lotnisko. Tam w budce przypominającej starą altankę działkową siedział jakiś facet z zepsutym radarem i być może przez omyłkę, a być może celowo naprowadził samolot na kursie i na ścieżce tak, że wszyscy Polacy zginęli. Gdy opowiemy taką historię następnym pokoleniom, albo albo nie będą chciały uwierzyć, albo będą się czerwienić ze wstydu, że są naszymi potomkami” - przekonuje Ziemkiewicz. Szkoda, że nie wskazuje, że to nie Polacy odpowiadają za te haniebne decyzje, ale konkretne środowisko polityczne, rządzącej Polską. Próba obarczenia odpowiedzialnością za tragedię smoleńską wszystkich Polaków musi budzić sprzeciw.

Widząc tezy Rafała Ziemkiewicz dotyczące Powstania Warszawskiego i tragedii smoleńskiej nie sposób uciec od wrażenie, że emocje, które teoretycznie zwalcza, przesłaniają mu zdrowy osąd. Pamięć o Powstaniu Warszawskim i tragedii smoleńskiej, dowodzące, że o polskie państwo i duch narodowy trzeba dbać są dla niego przejawem głupoty. Zaskakująca to postawa, szczególnie w wypowiedziach zdeklarowanego endeka...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook