Jedynie prawda jest ciekawa


Znów to samo... Ziemkiewicz: Powstanie to beznadziejna inicjatywa

17.09.2014

„Człowiek ma ograniczone miejsce w pamięci i nie można kultywować całej historii” - mówi Najwyższemu Czasowi Rafał Ziemkiewicz. Kolejny raz uderza w Powstanie Warszawskie, zaznaczając, że „nie można go obronić żadnymi racjonalnymi argumentami”.

Ziemkiewicz wskazuje, że „celebrowanie klęsk to, delikatnie mówiąc, jakieś nieporozumienie”. „Celebrowanie klęsk ma swój sens, ale raczej w warunkach niewoli, gdy trzeba przetrwać” - twierdzi pisarz. Zaznacza, że polska polityka historyczna powinna się opierać na czym innym.

„Mamy w polskiej historii mnóstwo wspaniałych zwycięstw. Powinniśmy naszą narrację historyczną zbudować na tych zdarzeniach. Nie na przegranych, zupełnie beznadziejnych inicjatywach, jak Powstanie Warszawskie” - bije mocno Ziemkiewicz. W jego ocenie Powstania można bronić jedynie na bazie emocji, co „prowadzi do dziwnych nawyków myślowych”.

Co ciekawe, te same „dziwne nawyki” Ziemkiewicz widzi dziś w sprawie debaty o tragedii smoleńskiej. „Te nawyki ucieleśniają się dziś we wschodzącej mitologii smoleńskiej. Domaganie się wyjaśnienia przyczyn katastrofy – a może nie katastrofy, bo przecież tego nikt na pewno nie może powiedzieć – jest dążeniem racjonalnym. Podobnie wskazywanie haniebnych zaniedbań i tchórzostwa rządu polskiego w stosunku do absolutnie skandalicznych poczynań rosyjskich, które tej tragedii towarzyszyły” - wskazuje Ziemkiewicz. Dodaje jednak zaraz, że „próbuje się jednak zbudować nowy mit założycielski IV Rzeczpospolitej”.

„Z męczeństwa zamordowanego prezydenta i towarzyszących mu osób ma wyrosnąć jakaś nowa polskość. Przepraszam, ale powtórzę coś, za co już oberwałem: kochani PiS-owcy, walnijcie się w łeb!” - mówi Ziemkiewicz.

Pytany, czemu tak ostro pisarz wskazuje, że „kult tragedii w smoleńsku” będzie dotyczył „polskiej głupoty”. „Tego, że Polacy swojego prezydenta razem ze wszystkimi generałami i z szefami instytucji centralnych, wpakowali do jednego ruskiego gruchota. Posłali bez żadnej ochrony, żadnego zabezpieczenia lądowania na zamknięte zapyziałe lotnisko. Tam w budce przypominającej starą altankę działkową siedział jakiś facet z zepsutym radarem i być może przez omyłkę, a być może celowo naprowadził samolot na kursie i na ścieżce tak, że wszyscy Polacy zginęli. Gdy opowiemy taką historię następnym pokoleniom, albo albo nie będą chciały uwierzyć, albo będą się czerwienić ze wstydu, że są naszymi potomkami” - przekonuje Ziemkiewicz. Szkoda, że nie wskazuje, że to nie Polacy odpowiadają za te haniebne decyzje, ale konkretne środowisko polityczne, rządzącej Polską. Próba obarczenia odpowiedzialnością za tragedię smoleńską wszystkich Polaków musi budzić sprzeciw.

Widząc tezy Rafała Ziemkiewicz dotyczące Powstania Warszawskiego i tragedii smoleńskiej nie sposób uciec od wrażenie, że emocje, które teoretycznie zwalcza, przesłaniają mu zdrowy osąd. Pamięć o Powstaniu Warszawskim i tragedii smoleńskiej, dowodzące, że o polskie państwo i duch narodowy trzeba dbać są dla niego przejawem głupoty. Zaskakująca to postawa, szczególnie w wypowiedziach zdeklarowanego endeka...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook