Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: pogarda „słoików” dla gorzej ustawionych

11.06.2016

„Rządowe programy, na czele z 500+ i mieszkanie+ wyzwoliły na salonach III RP, a jeszcze bardziej wśród aspirujących do nich ‘słoików’, falę tak intensywnej pogardy dla gorzej ustawionych, że trudno tego publicystycznie nie skonsumować. W ludziach, którym nigdy by w mózgu nie błysnęła tak świętokradcza myśl, jak, na przykład, powiedzieć o Jacku Kuroniu, że rozdając te swoje legendarne już kuroniówki i polewając zupki bezrobotnym rozleniwiał ich, demotywował do szukania pracy i na dodatek psuł interes barom mlecznym – PiS obudził swym rozdawnictwem megakorwinistów z turbodoładowaniem” – pisze publicysta Rafał Ziemkiewicz na łamach tygodnika „Do Rzeczy”.

Według niego „nagle całe to towarzystwo odkryło, że zasiłki psują rynek pracy, że zaczyna brakować ludzi do najpodlejszej i najgorzej płatnej roboty, że matki, które dostaną pieniądze na dzieci wolą z tymi dziećmi „siedzieć w domu i nic nie robić”, zamiast „tyrać w pampersach na kasie w dyskoncie”.

„Nie dawać hołocie żadnych pieniędzy, bo przepije! Nie ułatwiać zdobycia mieszkań, bo je zamieni w meliny! W ogóle – zasiłki (trudno orzec, tylko te pisowskie, czy jednak wszystkie w ogóle) i pomoc mieszkaniowa uwłaczają elementarnej sprawiedliwości, bo krzywdzą tych, którzy sami uczciwie zarabiają i którzy wzięli na mieszkanie kredyt i go spłacają! […] Gdzież się podziała tradycyjna lewicowość salonów? Została z niej tylko kuriozalna troska o zawodową samorealizację tych biednych, skrzywdzonych pisowskim zasiłkiem kobiet, które 500+ „zamyka w domach z dziećmi, pozbawiając szans na zawodową samorealizację” – zauważa Ziemkiewicz. 

Zdaniem publicysty „to wszystko jest tak żałosne i odrażające, że trudno nie śmiać”. „I trudno nie być po stronie znieważanych ludzi, którym pisowskie zasiłki przywracają elementarne poczucie godności, bronić ich przed tą pogardą ledwie wzbogaconych chamów, dla których każdy, kto nie był dość sprytny alby nie miał dość szczęścia by wyrwać się z kręgu niemożności to degenerat, menel i w ogóle coś, co powinno jak najszybciej zdechnąć, bo im robi obciach przed Europą”- dodaje Ziemkiewicz i zauważa, że „nie dodaje to niczego poza nową egzemplifikacją do mojego opisu postkomunistycznej Polski jako folwarku i pańszczyźnianej mentalności przez ten folwark ukształtowanej, ale wciąż mnie to wkurza”.

Według niego zbudowano w Polsce państwo bliższe latynoskim, niż europejskim, z wąską grupą uprzywilejowaną, konsumującą – także dzięki wykorzystaniu państwa i prawa do ordynarnego „dojenia” pozostałych – nieproporcjonalnie wielką część tortu, podczas gdy większość pozostaje w stałym zagrożeniu ubóstwem. „Jest zupełnie osobna sprawą, w jaki sposób udało się tę większość utrzymać tak długo w posłuszeństwie, umiejętnie dozując strach i nadzieję oraz wykorzystując jej kompleksy. W każdym razie, to, że PiS próbuje trwale zmienić zastaną sytuację dokonując na dużą skalę transferu dostatku jest zrozumiałe i dla przyszłości Polski dobre” – przekonuje publicysta. 

W jego opinii „to, że chce to zrobić szybko, a więc zamiast kompleksowej zmiany systemu sięga po metodę prostą jak cios cepem, zasiłek – to też jest zrozumiałe”. „Sytuacja tego rządu jest taka, że jeśli szybko nie zbuduje sobie trwałego poparcia społecznego, to mając przeciwko sobie i rodzimą oligarchię, i interesy kapitału zagranicznego, na skolonizowanej prowincji zawsze znacznie silniej reprezentowane, niż w krajach metropolii, i na dodatek struktury unijne, a wszyscy oni bardzo zdeterminowani – to przy pierwszym potknięciu albo przychodzącym z zewnątrz załamaniu koniunktury może zostać zaorany jak we Włoszech czy Grecji” – podkreśla Ziemkiewicz.

Ale to nie znaczy jego zdaniem, że rozdawanie ubogim pieniędzy z budżetu jest na dłuższą metę dobre. „Nie jest. Doraźnie może pomóc, ale długofalowo rodzi patologie, no i prędzej czy później – stanie się dla państwa nie do udźwignięcia. Bogatsze państwa już to przećwiczyły i albo, jak Niemcy, musiały się w tej polityce mocno ograniczyć, albo jak Francja, osuwają się po równi pochyłej w chaos i kryzys” – pisze publicysta. 

Socjal jest według niego długofalowo szkodliwy nie tylko dla gospodarki. Także dla społeczeństwa. „Konserwuje tę chorą, latynoską strukturę społeczeństwa bez klasy średniej, o której pisałem powyżej. A tym, czego Polska potrzebuje, nie jest zadowolenie, umownie mówiąc, plebsu, z rozdającej mu chleb i igrzyska kasty urzędniczej – tylko budowa klasy średniej. Bez niej nie ma skutecznej republiki, a Polska może być tylko republiką, albo rojeniem powstańców” – twierdzi Ziemkiewicz. 

Na 500+ i inne pomysły PiS, służącego dowartościowaniu „człowieka prostego” i umocnieniu go przeciwko postkomunistycznym elitom patrzy – jak zaznacza- „jak na pewnego rodzaju protezę”. „Społeczeństwu z niedowładem kończyn PiS daje kule, i to jest bez wątpienia radość, bo z tymi kulami będzie w stanie jako tako pokuśtykać do przodu. […] Ale trzeba wyraźnie, jasno powtarzać: te kule to tylko na teraz, na początek, one nie mogą zastąpić kuracji. Trzeba wyleczyć ten niedowład, bo inaczej zawsze będziemy chromać” – przekonuje.
Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook