Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz o KRRiT: Ktoś chce ściemniać?

20.12.2011

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygląda się sposobowi, w jaki telewizje relacjonowały obchody 11 listopada w Warszawie. KRRiT dopiero zapozna się z wyemitowanymi materiałami, ale jej szef Jan Dworak stwierdził w czasie posiedzenia sejmowej komisji kultury, że „rynek medialny w Polsce zapewnia podstawowy pluralizm”. Marsz Niepodległości został karykaturalnie przedstawiony – komentuje dla Stefczyk.info Rafał Ziemkiewicz.

Dziwi mnie, że KRRiT potrzebuje, aż tyle czasu, żeby wydać orzeczenie dotyczące relacjonowania przez media obchodów święta niepodległości. Chyba, że ktoś chce coś kręcić, ściemniać. Może uznano, że trzeba będzie wydać taki werdykt, który będzie bardzo trudno uzasadnić. A autorzy tego uzasadnienia dają sobie czas, żeby coś wykombinować. Albo chodzi o to, żeby sprawa przestała być gorąca, żeby najmniej osób pamiętało, kiedy to orzeczenie zostanie wydane i o co w ogóle chodziło. Żeby gdzieś tam zniknęło, umknęło, rozpłynęło się między pilniejszymi sprawami. Przecież, żeby w prosty sposób powiedzieć jak sprawa wyglądała, wystarczy na podstawie materiałów dostępnych w internecie zobaczyć, co się działo naprawdę i porównać z tym, co było pokazywane w telewizjach. A w mediach obraz został karykaturalnie przedstawiony.

Pozwoliłem sobie użyć takiego dosadnego porównania, że było tak jakby doroczny bal wiedeński w operze uchodzący za najbardziej elegancki w Europie relacjonować w telewizji w ten sposób, że przez godzinę pokazujemy, że gdzieś na parkingu obok pobiły się dwie dziwki, a przez następną godzinę pokazujemy pijaka, który zwymiotował w ubikacji.

Nie mogę udzielić odpowiedzi na pytanie, jak wydarzenia 11 listopada relacjonowały wszystkie media, bo byłem wtedy na marszu. Nie oglądałem tego na żywo w telewizji. Widziałem za to jak później były dobierane zdjęcia i jak kompletnie pominięto całą istotę sprawy. Generalnie wrażenie jest jak najgorsze.

Tymczasem podczas Marszu Niepodległości szła około 30 tys. ogromna manifestacja, która gdyby chciała być w jakikolwiek sposób agresywna, to mogłaby spalić całą dzielnicę rządową. Pod wszystkimi gmachami rządowymi, poza ambasadą rosyjską nie było nie tylko ani śladu kamer, ani też policji. Mimo tego, że jak twierdzili organizatorzy ta trasa przemarszu była zgłoszona w urzędzie miasta. To jakaś przedziwna sytuacja. Tak jakby z góry założono, że jedynym co będzie interesujące tego dnia i jedynym do czego siły porządkowe i telewizja były przygotowane będzie relacjonowanie ewentualnego starcia na placu Konstytucji.

Natomiast nie słyszałem, żeby lewa strona protestowała, że pokazano nie to, co się działo rzeczywiście. Ale też ich mało pokazywano, ponieważ cała uwaga skupiła się tylko i wyłącznie na tych żulach. W dodatku za pomocą komentarzy uparcie wmawiano widzom, że to są uczestnicy marszu niepodległości, narodowcy. Kiedy po paru tygodniach policja rozpoznała i namierzyła owych ludzi, to okazało się, że żaden z nich nie był narodowcem, ani członkiem jakiejkolwiek organizacji, ani nawet kibicem. To byli zwykli żule z wyrokami za pobicie, za robienie awantur w knajpach. Tego rodzaju towarzystwo. Żadna telewizja nie uznała za stosowne potem odnotować błędu i przeprosić za dezinformację.

not. jom

[fot. Jan Nowak]

 

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook