Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz o KRRiT: Ktoś chce ściemniać?

20.12.2011

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygląda się sposobowi, w jaki telewizje relacjonowały obchody 11 listopada w Warszawie. KRRiT dopiero zapozna się z wyemitowanymi materiałami, ale jej szef Jan Dworak stwierdził w czasie posiedzenia sejmowej komisji kultury, że „rynek medialny w Polsce zapewnia podstawowy pluralizm”. Marsz Niepodległości został karykaturalnie przedstawiony – komentuje dla Stefczyk.info Rafał Ziemkiewicz.

Dziwi mnie, że KRRiT potrzebuje, aż tyle czasu, żeby wydać orzeczenie dotyczące relacjonowania przez media obchodów święta niepodległości. Chyba, że ktoś chce coś kręcić, ściemniać. Może uznano, że trzeba będzie wydać taki werdykt, który będzie bardzo trudno uzasadnić. A autorzy tego uzasadnienia dają sobie czas, żeby coś wykombinować. Albo chodzi o to, żeby sprawa przestała być gorąca, żeby najmniej osób pamiętało, kiedy to orzeczenie zostanie wydane i o co w ogóle chodziło. Żeby gdzieś tam zniknęło, umknęło, rozpłynęło się między pilniejszymi sprawami. Przecież, żeby w prosty sposób powiedzieć jak sprawa wyglądała, wystarczy na podstawie materiałów dostępnych w internecie zobaczyć, co się działo naprawdę i porównać z tym, co było pokazywane w telewizjach. A w mediach obraz został karykaturalnie przedstawiony.

Pozwoliłem sobie użyć takiego dosadnego porównania, że było tak jakby doroczny bal wiedeński w operze uchodzący za najbardziej elegancki w Europie relacjonować w telewizji w ten sposób, że przez godzinę pokazujemy, że gdzieś na parkingu obok pobiły się dwie dziwki, a przez następną godzinę pokazujemy pijaka, który zwymiotował w ubikacji.

Nie mogę udzielić odpowiedzi na pytanie, jak wydarzenia 11 listopada relacjonowały wszystkie media, bo byłem wtedy na marszu. Nie oglądałem tego na żywo w telewizji. Widziałem za to jak później były dobierane zdjęcia i jak kompletnie pominięto całą istotę sprawy. Generalnie wrażenie jest jak najgorsze.

Tymczasem podczas Marszu Niepodległości szła około 30 tys. ogromna manifestacja, która gdyby chciała być w jakikolwiek sposób agresywna, to mogłaby spalić całą dzielnicę rządową. Pod wszystkimi gmachami rządowymi, poza ambasadą rosyjską nie było nie tylko ani śladu kamer, ani też policji. Mimo tego, że jak twierdzili organizatorzy ta trasa przemarszu była zgłoszona w urzędzie miasta. To jakaś przedziwna sytuacja. Tak jakby z góry założono, że jedynym co będzie interesujące tego dnia i jedynym do czego siły porządkowe i telewizja były przygotowane będzie relacjonowanie ewentualnego starcia na placu Konstytucji.

Natomiast nie słyszałem, żeby lewa strona protestowała, że pokazano nie to, co się działo rzeczywiście. Ale też ich mało pokazywano, ponieważ cała uwaga skupiła się tylko i wyłącznie na tych żulach. W dodatku za pomocą komentarzy uparcie wmawiano widzom, że to są uczestnicy marszu niepodległości, narodowcy. Kiedy po paru tygodniach policja rozpoznała i namierzyła owych ludzi, to okazało się, że żaden z nich nie był narodowcem, ani członkiem jakiejkolwiek organizacji, ani nawet kibicem. To byli zwykli żule z wyrokami za pobicie, za robienie awantur w knajpach. Tego rodzaju towarzystwo. Żadna telewizja nie uznała za stosowne potem odnotować błędu i przeprosić za dezinformację.

not. jom

[fot. Jan Nowak]

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook