Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Nasz wódz jest naszym wodzem

28.01.2017

Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z "Super Expressem" pytany o to, czy Jarosława Kaczyńskiego otacza kult jednostki stwierdził, że "kult jednostki kultowi jednostki nierówny, gdyż są bardzo różne modele wodzostwa".


-W wypadku Jarosława Kaczyńskiego mamy do czynienia z wodzostwem opartym z jednej strony na modelu piłsudczykowskim. Nasz wódz jest naszym wodzem, bo stoi moralnie wyżej od innych. To bardzo charakterystyczne dla polskiej polityki, którą od zawsze tworzyli inteligenci- stwierdził publicysta. Ziemkiewicz zauważył, że "w krajach, w których tworzyli ją kupcy, celem polityki jest to, żeby się opłacało". U nas -jego zdaniem- celem polityki jest to, "żeby było słusznie".

Publicysta stwierdził, że jest też w kulcie Jarosława Kaczyńskiego coś, co jest mało piłsudczykowskie: -W oczach jego wyznawców czymś, co go szczególnie legitymizuje, jest fakt, że jest celem nieustannych ataków. A ponieważ jest atakowany przez tych, których tradycjonaliści katoliccy i patrioci starego typu uważają za niesłusznych, to jest to najlepszy dowód, że jest człowiekiem w porządku. A jeśli tak, to szczegóły się nie liczą. Nie jest ważne to, co myśli o podatkach, bo cokolwiek by myślał, i tak ma rację- mówił Ziemkiewicz. Według niego wbrew zewnętrznym podobieństwom ten kult jednostki nie ma nic wspólnego z modelem północnokoreańskim. -Żaden tam Kim Jar Kacz, jak z memów KOD, ale nasz kult inteligenta, który uosabia dobro- skwitował.

Publicysta stwierdził, że choć Jarosław Kaczyński w sensie formalnym wojskowym nie jest, to u nas ten model przywództwa niepodległościowego jest mocno oparty na tradycjach kolejnych naczelników wojskowych. -W tym nie mieści się przesadne lizusostwo i trzeba przyznać, że Jarosław Kaczyński nie za bardzo takie rzeczy inspiruje. Zresztą kiedy już odbiera hołdy, to nie jako on, Jarosław, ale jako symbol, uosobienie pewnych ideałów. Tak było z Piłsudskim, który uosabiał niezłomną walkę o niepodległość i oddanie Polsce- podkreślił.

Ziemkiewicz dodał, że nigdy nie zdołaliśmy wyjść z modelu wodzowskiego, a jak próbowaliśmy, to udaremnił to zamach majowy. -W gorszych czasach tych wodzów jest więcej i żrą się między sobą nieustannie, tak jak było w latach 90. na prawicy, a teraz w antyPiS-ie. W lepszych z kolei jest jeden wódz, tak jak Jarosław Kaczyński, który zdoła resztę zniszczyć lub włączyć do swojej watahy. To niestety pokazuje, że nadal jesteśmy społeczeństwem prymitywnym. Kudy nam do krajów o dużej kulturze demokratycznej jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy nawet Francja, czy Niemcy- stwierdził.

fot.[Fratria]

pc/"SE"

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook