Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Mit założycielski w końcu upadnie

12.12.2011

Wraz z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego media opisują sondaże, z których wynika, że Polacy wciąż uznają, że decyzja ogłoszona w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku była uzasadniona. Portal Stefczyk.info zapytał Rafała Ziemkiewicza, kiedy do Polaków dotrze prawdziwy obraz okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jak na ocenę tego wydarzenia wpłynie śmierć Jaruzelskiego:

Ewentualna śmierć generała Jaruzelskiego i innych bohaterów tamtych wydarzeń niczego nie zmieni. Stosunek do decyzji o wprowadzenie stanu wojennego jest bowiem powiązany z wiarą w mit założycielski III RP. To jest element tej samej narracji. Stan wojenny jest w niej początkiem niezbędnym do porozumienia stron historycznego podziału. Wojciech Jaruzelski staje się ojcem założycielem III RP, która ma być największym historycznym sukcesem osiągniętym w dziejach Polaków.

Ci, którzy wierzą w mit założycielski III RP, muszą wierzyć również w narrację dotyczącą stanu wojennego. To jest dziś nie tylko narracja Jaruzelskiego i Kiszczaka, ale również Wałęsy, Michnika, Tuska i wszystkich wiodących mediów.

W momencie, gdy Polacy dojdą do wniosku, że Polska opiera się na jednym wielkim kłamstwie, odrzucą początek tej narracji, czyli tezy o stanie wojennym. Wtedy zaczną widzieć, że wydarzenia z sierpnia'80 były wielką nadzieją dla Polski, a potem mieliśmy do czynienia z powolną zdradą solidarnościowych przywódców, z Wałęsą na czele. Oni weszli w układ z Jaruzelskim i innymi elitami PRLowskimi.

Kiedy może dojść do zmiany podejścia do wydarzeń sprzed 30 lat? Sądzę, że dojdzie do tego, gdy tzw. przeciętny Polak wsadzi kartę do bankomatu, a on - jak kiedyś w Argentynie - napisze, że nie ma pieniędzy. I wtedy społeczeństwo zobaczy fałsz propagandy, jaka je otacza. Myślę, że to nastąpi w przeciągu kilkunastu miesięcy.

Choć brzmi to marksistowsko, dziś kluczem do przewartościowania mentalności i poglądów Polaków są sprawy ekonomiczne. Póki Polacy są najedzeni i zadowoleni z poziomu swojego życia, nie czują potrzeby, żeby coś zmieniać. W ostatnich latach oni otrzymali ogromną liczbę pieniędzy z kredytów i innych źródeł. Jednak dziś widać wyraźnie, że środki się kończą. Więc i nastroje są coraz gorsze.

not saż
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook