Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Mit założycielski w końcu upadnie

12.12.2011

Wraz z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego media opisują sondaże, z których wynika, że Polacy wciąż uznają, że decyzja ogłoszona w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku była uzasadniona. Portal Stefczyk.info zapytał Rafała Ziemkiewicza, kiedy do Polaków dotrze prawdziwy obraz okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jak na ocenę tego wydarzenia wpłynie śmierć Jaruzelskiego:

Ewentualna śmierć generała Jaruzelskiego i innych bohaterów tamtych wydarzeń niczego nie zmieni. Stosunek do decyzji o wprowadzenie stanu wojennego jest bowiem powiązany z wiarą w mit założycielski III RP. To jest element tej samej narracji. Stan wojenny jest w niej początkiem niezbędnym do porozumienia stron historycznego podziału. Wojciech Jaruzelski staje się ojcem założycielem III RP, która ma być największym historycznym sukcesem osiągniętym w dziejach Polaków.

Ci, którzy wierzą w mit założycielski III RP, muszą wierzyć również w narrację dotyczącą stanu wojennego. To jest dziś nie tylko narracja Jaruzelskiego i Kiszczaka, ale również Wałęsy, Michnika, Tuska i wszystkich wiodących mediów.

W momencie, gdy Polacy dojdą do wniosku, że Polska opiera się na jednym wielkim kłamstwie, odrzucą początek tej narracji, czyli tezy o stanie wojennym. Wtedy zaczną widzieć, że wydarzenia z sierpnia'80 były wielką nadzieją dla Polski, a potem mieliśmy do czynienia z powolną zdradą solidarnościowych przywódców, z Wałęsą na czele. Oni weszli w układ z Jaruzelskim i innymi elitami PRLowskimi.

Kiedy może dojść do zmiany podejścia do wydarzeń sprzed 30 lat? Sądzę, że dojdzie do tego, gdy tzw. przeciętny Polak wsadzi kartę do bankomatu, a on - jak kiedyś w Argentynie - napisze, że nie ma pieniędzy. I wtedy społeczeństwo zobaczy fałsz propagandy, jaka je otacza. Myślę, że to nastąpi w przeciągu kilkunastu miesięcy.

Choć brzmi to marksistowsko, dziś kluczem do przewartościowania mentalności i poglądów Polaków są sprawy ekonomiczne. Póki Polacy są najedzeni i zadowoleni z poziomu swojego życia, nie czują potrzeby, żeby coś zmieniać. W ostatnich latach oni otrzymali ogromną liczbę pieniędzy z kredytów i innych źródeł. Jednak dziś widać wyraźnie, że środki się kończą. Więc i nastroje są coraz gorsze.

not saż
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook