Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Michnik jak Saruman z Tolkiena

02.01.2015

„Problem Michnika wynikał z faktu, że jest to człowiek, który nie kieruje się racjonalnością”.

Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z „Super Expressem” pytany był o pozycję Adama Michnika. Publicysta wygrał ostatnio proces, jaki wytoczył mu Michnik. Czy to oznacza utratę dotychczasowej pozycji Michnika?

Odnosząc się do naczelnego „GW” Ziemkiewicz stosuje zaskakujące porównanie. „Nie sądzę, żeby miało to związek z wyrokami sądu. Ale faktycznie, pozycja Wyborczej osłabła. Adam Michnik przypomina postać czarodzieja Sarumana z trylogii Tolkiena. Saruman najpierw był najpotężniejszym z białej rady magów, która walczyła z Sauronem. Potem wszedł w sojusz z Sauronem, myśląc, że będzie wszechpotężny jak zły duch i rządzić będą razem, natomiast ostatecznie sprowadzony został do roli złośliwego starca, który może robić złośliwości małym hobbitom. Wydaje się, że Adam Michnik przeszedł właśnie taka drogę” - tłumaczy pisarz „SE”.

Wskazuje, że obecnie Michnik „jest postacią marginalną na polskiej scenie politycznej”. „Myślę, że jego upadek zaczął się po aferze Rywina. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” dał wtedy dowód tego, że nie rozumie na jakich zasadach jest przez okragłostołowy układ tolerowany. Najwyraźniej uważał, że jest takim oligarchą ducha, a jego pozycja jest nadrzędną wobec tych, którzy dysponują dużymi pieniędzmi. Został przywołany do porządku bardzo boleśnie” - tłumaczy Ziemkiewicz.

Ziemkiewicz pytany, „kto w tym układzie jest dziś Sauronem”, tłumaczy: „Myślę, że Donald Tusk był znakiem pewnej istotnej zmiany. Jego dojście do władzy w 2007 roku było końcem układu postkomunistycznego w takim sensie personalnym. Platforma Obywatelska nie była siłą postkomunistyczną, jak SLD, ale siłą nową. Partią drobnych cwaniaczków, postaciami symbolicznymi są Zbigniew Chlebowski, czy Mirosław Drzewiecki. Ludzie ci wyrośli z prowincjonalnych, nie specjalnie ładnych układów. Na takich ludziach oparł się Donald Tusk. Faktycznie odsunął od władzy mafię postkomunistyczną. Która musiała się z nim dogadać, ale jednocześnie odsunąć w cień. Bynajmniej nie twierdzę, że nowy układ jest czymś lepszym. Jest natomiast czymś innym. Adam Michnik i bohaterowie dawnej Solidarności do niczego nie są potrzebni” - wskazuje pisarz.

Wracając do Michnika Ziemkiewicz wskazuje, że „problem Michnika wynikał z faktu, że jest to człowiek, który nie kieruje się racjonalnością, ale emocjami, najczęściej negatywnymi”. „Wszystko, co złego zrobił wynikało ze strachu. Widać to wyraźnie w jego publicystyce. Michnik bał się, że jak ułomną demokrację, ze zgniłym kompromisem z komunistami zastąpimy prawdziwą demokracją, to jacyś radykalni katolicy, oenerowcy z mieczykami zrobią tu dyktaturę, będą wieszać Żydów, dojdzie do rzeczy strasznych” - tłumaczy Ziemkiewicz.

Porównanie Michnika do historii Sarumana wydaje się więcej niż ciekawe...

ez,SE.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook