Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: KRRiT powinna zostać rozwiązana

09.05.2012

Decyzje dotyczące Telewizji Trwam zostały podjęte na szczeblu wyższym niż Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji. Takie jest powszechne domniemanie. W tej sytuacji odrzucenie sprawozdania KRRiT będzie odczytane jako przyznanie się do błędu – mówi portalom Stefczyk.info i wPolityce.pl Rafał Ziemkiewicz.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Platforma Obywatelska tym razem ma się opowiedzieć za przyjęciem przez Sejm sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – pisze „Rzeczpospolita”. Pana zdaniem PO rzeczywiście będzie głosowała za przyjęciem dokumentu?

Rafał Ziemkiewicz: "Od dawna nie spodziewam się niczego dobrego po obecnych władzach. Rządzący od jakiegoś czasu kierują się logiką: nie przyznawać się do błędów, nie cofać się, ponieważ opozycja nas wtedy złapie za słowo, albo będzie nam coś wytykać i stracimy na tym wizerunkowo. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że KRRiT w obecnym składzie powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Ona nie poradziła sobie z zadaniami, jakie na nią nałożono. Nie mam jednak również żadnych wątpliwości, że Platforma nie pozwoli na to, właśnie ze względów propagandowych."

„Rzeczpospolita” pisze, że gwarancje Krajowej Radzie daje dziś decyzja o nie przyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. To dziś wystarczy, by ocaleć?

"Sądzę, że decyzja dotycząca Telewizji Trwam została podjęta na szczeblu wyższym niż Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Takie jest powszechne domniemanie. W tej sytuacji odrzucenie sprawozdania Rady będzie odczytane jako przyznanie się do błędu. Jednak, co ważniejsze, będzie to wysłanie sygnału, na który Donald Tusk nie może sobie pozwolić."

Jaki to sygnał?

"To byłby sygnał, że można zostać ukaranym za spełnianie oczekiwań premiera. Gdyby przewodniczący Dworak, który zrobił to, czego po nim oczekiwano, został za tę decyzje ukarany, to rzesze rozmaitych podwykonawców i totumfackich obecnej władzy zastanowiłoby się, czy nie ustawiać się pod kogoś innego niż Tusk. To jest w mojej ocenie główny powód, dla którego PO nie odrzuci sprawozdania."

A co z PSL?

"On myśli chłopską filozofią. Jeśli udało mu się ucapić w odpowiednim rozmiarze interesujące go obszary telewizji, nie ma najmniejszego powodu, by uczestniczyć w zmianie porządku. On więc również zagłosuje za przyjęciem tego dokumentu. Wygląda na to, że Rada, która doprowadziła do upadku telewizji, się utrzyma."

Tygodnik „Uważam Rze” opisuje w ostatnim numerze właśnie problemy finansowe TVP. Czy one obciążają Krajową Radę?

"Krajowa Rada wybrała na prezesa człowieka, który nadawałby się na wzorzec salonowego „Udeka”. To totalnie bezradny facet, który nadaje się do dyskusji w kawiarniach, ale na stanowisku zarządzającego telewizją się zupełnie nie sprawdził. Decyzje prezesa TVP to seria nieporozumień. Rada nadzorcza odpowiada za działania zarządu. Tymczasem w Polsce to KRRiT de facto pełni taką rolę wobec mediów publicznych. Duża część kłopotów Telewizji wynika również z niepłacenia abonamentu przez Polaków. Oni natomiast przestali płacić, ponieważ zostali z niego prawem kaduka zwolnieni publicznie przez Donalda Tuska. Premier wypowiadał się w duchu takim, że abonament to głupia danina i płacą go tylko idioci i pisowcy. Odwołanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z powodów złego zarządzania Telewizją jest więc również mało możliwe, ponieważ wiązało by się z koniecznością tłumaczenia się ze złej sytuacji finansowej TVP. Słowa Tuska na pewno zostały by przypomniane. One stoją za problemami Telewizji. Na to władza się nie zgodzi."

Rzecznik rządu Paweł Graś mówił niedawno, że Platforma jest gwarantem wolności słowa i pluralizmu mediów. Jak Pan ocenia ten głos?

"To dla mnie głos porównywalny z głosem Jerzego Urbana z lat 80. On równie bezczelnie wypowiadał zdania, że władza ludowa jest władzą wolną, a w PRLu panuje wolność słowa, z której każdy może korzystać. Tylko Urban był inteligentniejszy od ministra Grasia."

Rozmawiał saż
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook