Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Kra, na której stoi Platforma jest coraz mniejsza

29.07.2015

"Nie potrafimy nawet ubrać premier Kopacz tak, by nie narobiła obciachu".

"Wydaje się, że Prawo i Sprawiedliwość wygra te wybory dość zdecydowanie. PO ulokuje się raczej gdzieś poniżej 20 procent. (...) Jeśli PiS nie wygra tych wyborów miażdżąco, to będzie rządził samodzielną większością i dobierze sobie, w zależności od potrzeb, do rozmaitych zmian wymagających progu konstytucyjnego" - mówi w rozmowie z "Najwyższym Czasem" Rafał Ziemkiewicz.

Publicysta ocenia w wywiadzie to, co dzieje się na scenie politycznej oraz przewiduje co do jesiennych scenariuszy. I tak zdaniem Ziemkiewicza mozolnie swoją pozycję buduje Paweł Kukiz, który - choć sam nie unika błędów - to ma szansę na sukces w polskiej polityce.

"Okazał się nadspodziewanie zręczny w tym, o co go nikt nie podejrzewał, czyli w grze politycznej. Wyszło jednak, że jest mniej zręczny w tworzeniu wizerunku, a tego można było się spodziewać po człowieku obytym na estradzie. Dopuścił do tego, że to inni przedstawiają jego poczynania - i to z takim przesłaniem, że są chaotyczne. Zwolennicy Kukiza nie widzą konsekwencji w jego działaniach, a konsekwencja jest dla polityka bardzo ważna. Ja ją u niego widzę, ale Kukiz nie potrafi jej sprzedać" - czytamy.

Autor "Polactwa" przekonuje przy tym, że Polskę oplótł nie jeden układ, ale specyficzna sieć dużych i małych układów lokalnych. "Kra, na której stoi Platforma Obywatelska, w oczywisty sposób maleje. Trudno powiedzieć, że Platforma Obywatelska jest własną partią Sikorskiego, bo było wielu po drodze. Platformie zaufał i został wykiwany przez mafię, po której się spodziewał, że będzie go promować, uważać za swojego człowieka. (...) Ma jednak o sobie większe mniemanie niż Platforma, dlatego się obraził" - zaznaczył Ziemkiewicz.

W rozmowie pojawił się też wątek... stylu premier Ewy Kopacz. "Premier Polski, która na poważną ceremonię na Westerplatte przychodzu zakutana w jakieś dwie kapy w kratkę, przy czym jedna kratka do drugiej nie pasuje, to jest coś porównywanego do pani Millerowej, która japońską parę cesarską witała w sukience plażowej. Coś to mówi o państwie. Nie potrafimy nawet ubrać pani premier tak, by nie robiła obciachu" - ocenia w swoim stylu publicysta.

LL, Najwyższy Czas


Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook