Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Hiobowe wieści dla prezydenta

17.05.2015

Kolejne sondaże pokazują brak efektu szarpaniny prezydenta z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań – pisze Rafał Ziemkiewicz.

„Pierwszy, firmy Millward-Brown dla »Faktów« TVN, podobno zrobiony tuż po pierwszej turze, przetrzymany przez kilka dni, bo w szoku ogarniającym Lemingrad nikt nie wiedział, co z tym fantem zrobić, i wreszcie ogłoszony w nietypowy sposób, by ten szok nieco złagodzić. (…) Duda 44 do 40 Komorowskiego i 16 proc. niezdecydowanych – przypomina Ziemkiewicz w komentarzu „Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 8). Hiobowe wieści dla prezydenta” na portalu Interia.

Następny sondaż zamówiony przez „Newsweek” w pracowni Estymator, dał Dudzie jeszcze większą przewagę - 54 do 46 proc. Kolejny sondaż TVN pokazał: 48 na Dudę, 43,2 na Komorowskiego, reszta niezdecydowana.

„I ten ostatni jest naprawdę poważnym sygnałem, bo pokazuje już efekt szarpaniny z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań. A ściślej - brak ich efektu” - zaznacza publicysta.

Jednocześnie Rafał Ziemkiewicz podkreślił, że zaproszenie przez Pawła Kukiza Dudy i Komorowskiego do debaty prowadzonej przez siebie było „przebiegłym ruchem”.

„Słowem, antysystemowi wyborcy Kukiza dostali sygnał bardzo wyraźny: ja wam nie mówię, na kogo macie głosować, ale Duda ze mną chce współpracować, a Komorowski ma was gdzieś” – ocenia Ziemkiewicz.

Nie tylko wyborcy Kukiza zapowiadają oddanie głosu na kandydata PiS, ale – jak wylicza publicysta – także połowa wyborców Korwina, połowa wyborców Magdaleny Ogórek, ż 67 proc. wyborców kandydata PSL oraz jedna trzecia mikroskopijnego elektoratu Palikota.

„Powstaje oczywiście kwestia, czy można sondażom wierzyć? Te sprzed I tury zgodnie dawały prezydentowi przewagę 8-10 procent nad głównym rywalem, a wyszło wiadomo jak. Czy teraz należy czytać sondaże z odpowiednią poprawką, to znaczy, że czteroprocentowa przewaga Dudy w istocie oznacza przewagę czternastoprocentową? Czy uznać, że teraz, prawem wahadła, sondaże fałszują rzeczywistość w przeciwną stronę i PO nie ma co wpadać w panikę, a PiS w euforię? A może po prostu sondaże są u nas guzik warte i równie dobrze można czerpać wiedzę z horoskopów?” – pyta ironicznie Ziemkiewicz.

Jednak – jak dodaje publicysta – nie same sondaże powinny spędzać establishmentowi sen z powiek. „Deklaracja Krystiana Legierskiego, że jakoś przełknie Macierewicza, ale zagłosuje przeciwko Komorowskiemu, to nowa jakość w debacie publicznej” – wyjaśnia Ziemkiewicz, dodając, że także nic nie dało poparcie jakiego udzielił Donald Tusk.

„Wymęczone poparcie Donalda Tuska wyszło tak, że lepiej nie gadać. Niewiele przejaskrawiając: no, Bronek, jak tak na niego patrzycie teraz, wydaje się wam fujarą, i ja nie mówię, że nią nie jest, mówię tylko, popatrzcie, co robił przez pięć lat jako prezydent” – dodał.

Z kolei odnosząc się do wypowiedzi Anny Komorowskiej, że „emigracja to nie żadna tragedia, tylko szansa”, podkreślił że to „kolejny strzał w kręgosłup”.

mmil/fakty.interia.pl

[Fot. Telewizja Republika]


Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook