Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Hiobowe wieści dla prezydenta

17.05.2015

Kolejne sondaże pokazują brak efektu szarpaniny prezydenta z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań – pisze Rafał Ziemkiewicz.

„Pierwszy, firmy Millward-Brown dla »Faktów« TVN, podobno zrobiony tuż po pierwszej turze, przetrzymany przez kilka dni, bo w szoku ogarniającym Lemingrad nikt nie wiedział, co z tym fantem zrobić, i wreszcie ogłoszony w nietypowy sposób, by ten szok nieco złagodzić. (…) Duda 44 do 40 Komorowskiego i 16 proc. niezdecydowanych – przypomina Ziemkiewicz w komentarzu „Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 8). Hiobowe wieści dla prezydenta” na portalu Interia.

Następny sondaż zamówiony przez „Newsweek” w pracowni Estymator, dał Dudzie jeszcze większą przewagę - 54 do 46 proc. Kolejny sondaż TVN pokazał: 48 na Dudę, 43,2 na Komorowskiego, reszta niezdecydowana.

„I ten ostatni jest naprawdę poważnym sygnałem, bo pokazuje już efekt szarpaniny z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań. A ściślej - brak ich efektu” - zaznacza publicysta.

Jednocześnie Rafał Ziemkiewicz podkreślił, że zaproszenie przez Pawła Kukiza Dudy i Komorowskiego do debaty prowadzonej przez siebie było „przebiegłym ruchem”.

„Słowem, antysystemowi wyborcy Kukiza dostali sygnał bardzo wyraźny: ja wam nie mówię, na kogo macie głosować, ale Duda ze mną chce współpracować, a Komorowski ma was gdzieś” – ocenia Ziemkiewicz.

Nie tylko wyborcy Kukiza zapowiadają oddanie głosu na kandydata PiS, ale – jak wylicza publicysta – także połowa wyborców Korwina, połowa wyborców Magdaleny Ogórek, ż 67 proc. wyborców kandydata PSL oraz jedna trzecia mikroskopijnego elektoratu Palikota.

„Powstaje oczywiście kwestia, czy można sondażom wierzyć? Te sprzed I tury zgodnie dawały prezydentowi przewagę 8-10 procent nad głównym rywalem, a wyszło wiadomo jak. Czy teraz należy czytać sondaże z odpowiednią poprawką, to znaczy, że czteroprocentowa przewaga Dudy w istocie oznacza przewagę czternastoprocentową? Czy uznać, że teraz, prawem wahadła, sondaże fałszują rzeczywistość w przeciwną stronę i PO nie ma co wpadać w panikę, a PiS w euforię? A może po prostu sondaże są u nas guzik warte i równie dobrze można czerpać wiedzę z horoskopów?” – pyta ironicznie Ziemkiewicz.

Jednak – jak dodaje publicysta – nie same sondaże powinny spędzać establishmentowi sen z powiek. „Deklaracja Krystiana Legierskiego, że jakoś przełknie Macierewicza, ale zagłosuje przeciwko Komorowskiemu, to nowa jakość w debacie publicznej” – wyjaśnia Ziemkiewicz, dodając, że także nic nie dało poparcie jakiego udzielił Donald Tusk.

„Wymęczone poparcie Donalda Tuska wyszło tak, że lepiej nie gadać. Niewiele przejaskrawiając: no, Bronek, jak tak na niego patrzycie teraz, wydaje się wam fujarą, i ja nie mówię, że nią nie jest, mówię tylko, popatrzcie, co robił przez pięć lat jako prezydent” – dodał.

Z kolei odnosząc się do wypowiedzi Anny Komorowskiej, że „emigracja to nie żadna tragedia, tylko szansa”, podkreślił że to „kolejny strzał w kręgosłup”.

mmil/fakty.interia.pl

[Fot. Telewizja Republika]


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook