Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ziemkiewicz: Hiobowe wieści dla prezydenta

17.05.2015

Kolejne sondaże pokazują brak efektu szarpaniny prezydenta z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań – pisze Rafał Ziemkiewicz.

„Pierwszy, firmy Millward-Brown dla »Faktów« TVN, podobno zrobiony tuż po pierwszej turze, przetrzymany przez kilka dni, bo w szoku ogarniającym Lemingrad nikt nie wiedział, co z tym fantem zrobić, i wreszcie ogłoszony w nietypowy sposób, by ten szok nieco złagodzić. (…) Duda 44 do 40 Komorowskiego i 16 proc. niezdecydowanych – przypomina Ziemkiewicz w komentarzu „Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 8). Hiobowe wieści dla prezydenta” na portalu Interia.

Następny sondaż zamówiony przez „Newsweek” w pracowni Estymator, dał Dudzie jeszcze większą przewagę - 54 do 46 proc. Kolejny sondaż TVN pokazał: 48 na Dudę, 43,2 na Komorowskiego, reszta niezdecydowana.

„I ten ostatni jest naprawdę poważnym sygnałem, bo pokazuje już efekt szarpaniny z referendum o JOW i interpretacji podatkowej oraz innych przedsięwziętych przez prezydenta działań. A ściślej - brak ich efektu” - zaznacza publicysta.

Jednocześnie Rafał Ziemkiewicz podkreślił, że zaproszenie przez Pawła Kukiza Dudy i Komorowskiego do debaty prowadzonej przez siebie było „przebiegłym ruchem”.

„Słowem, antysystemowi wyborcy Kukiza dostali sygnał bardzo wyraźny: ja wam nie mówię, na kogo macie głosować, ale Duda ze mną chce współpracować, a Komorowski ma was gdzieś” – ocenia Ziemkiewicz.

Nie tylko wyborcy Kukiza zapowiadają oddanie głosu na kandydata PiS, ale – jak wylicza publicysta – także połowa wyborców Korwina, połowa wyborców Magdaleny Ogórek, ż 67 proc. wyborców kandydata PSL oraz jedna trzecia mikroskopijnego elektoratu Palikota.

„Powstaje oczywiście kwestia, czy można sondażom wierzyć? Te sprzed I tury zgodnie dawały prezydentowi przewagę 8-10 procent nad głównym rywalem, a wyszło wiadomo jak. Czy teraz należy czytać sondaże z odpowiednią poprawką, to znaczy, że czteroprocentowa przewaga Dudy w istocie oznacza przewagę czternastoprocentową? Czy uznać, że teraz, prawem wahadła, sondaże fałszują rzeczywistość w przeciwną stronę i PO nie ma co wpadać w panikę, a PiS w euforię? A może po prostu sondaże są u nas guzik warte i równie dobrze można czerpać wiedzę z horoskopów?” – pyta ironicznie Ziemkiewicz.

Jednak – jak dodaje publicysta – nie same sondaże powinny spędzać establishmentowi sen z powiek. „Deklaracja Krystiana Legierskiego, że jakoś przełknie Macierewicza, ale zagłosuje przeciwko Komorowskiemu, to nowa jakość w debacie publicznej” – wyjaśnia Ziemkiewicz, dodając, że także nic nie dało poparcie jakiego udzielił Donald Tusk.

„Wymęczone poparcie Donalda Tuska wyszło tak, że lepiej nie gadać. Niewiele przejaskrawiając: no, Bronek, jak tak na niego patrzycie teraz, wydaje się wam fujarą, i ja nie mówię, że nią nie jest, mówię tylko, popatrzcie, co robił przez pięć lat jako prezydent” – dodał.

Z kolei odnosząc się do wypowiedzi Anny Komorowskiej, że „emigracja to nie żadna tragedia, tylko szansa”, podkreślił że to „kolejny strzał w kręgosłup”.

mmil/fakty.interia.pl

[Fot. Telewizja Republika]


Warto poczytać

 1. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 2. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 3. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 4. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 5. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 6. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 7. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook