Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Duda zyskuje na sporze z szefem MON

24.04.2017

„To pozytywne, że coraz więcej Polaków nie chce polityki plemiennej i wybiera coś innego niż PiS bądź PO” - ocenił Rafał Ziemkiewicz, komentując najnowsze sondaż polityczne.

Publicysta na wstępie podkreślił, że należy podchodzić do sondaży z dużą ostrożnością, tym bardziej, że porównuje się „rzeczy nieporównywalne”. 

„Donald Tusk nie funkcjonuje w polskiej polityce. Aby zawalczyć o prezydenturę, musiałby tu przyjechać, zmierzyć się z sytuacją na miejscu. Teraz chodzi w nimbie faceta na wysokim stanowisku w Europie, nie musi się odnosić do 500 plus, bezrobocia itd.” - wyjaśnia Ziemkiewicz. 

Publicysta ocenił również, że w przeciwieństwie do partii, prezydent musi zadbać o jak najmniejszy elektorat negatywny. 

„W tym kontekście upublicznienie sporu z Macierewiczem, który jest popularny jedynie w najtwardszym elektoracie PiS, Andrzejowi Dudzie buduje wizerunek. Owszem, może tracić na tym, że jest nieskuteczny, że szef MON go poniża. Ale dodaje to też sympatii prezydentowi, jako temu, który się szalonemu Macierewiczowi przeciwstawia” - stwierdził Ziemkiewicz.  

I jak przypomniał publicysta na przykładzie Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego, wyborcy oczekują od głowy państwa wcale nie polityki aktywnej, ale tego, by „był celebrytą, umiał ładnie przemówić, nie przynosił obciachu”, a także nie wchodził w konflikty.  

Rafał Ziemkiewicz odniósł się także do zaskakującego wyniku SLD w sondażu dla „SE”. Formacja postkomunistyczna uzyskała aż 11 proc. głosów ankietowanych. 

„To pozytywne, że coraz więcej Polaków nie chce polityki plemiennej i wybiera coś innego niż PiS bądź PO” - powiedział dziennikarz. „Poparcie dla SLD jest zaskoczeniem, tu trzeba poczekać na kolejne sondaże, czy ten trend się potwierdzi” - dodał Ziemkiewicz. 

ak/”SE”

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook