Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Duda ma zadatki na polskiego Obamę

01.06.2015

W minionych miesiącach obserwowaliśmy jego dorastanie do przywództwa i uważam, że Duda ma zadatki na polskiego Obamę – mówi o prezydencie elekcie Rafał Ziemkiewicz.

- Ludzie głosowali na Dudę, bo mieli nadzieję, że kopnie i pogoni bandę nachapanych. Komorowski jest w tej chwili loserem. Czy może zostać szefem Platformy? Raczej mało która partia w takiej sytuacji chętnie by go wzięła na lidera. Owszem, na patrona, może. Na jakiegoś honorowego dziadka – ocenia publicysta w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska.

Jak zaznacza Ziemkiewicz, wynik wyborów prezydenckich pokazuje , że jeśli obóz władzy nie wyjdzie poza straszenie średniowieczem, kamieniowaniem kobiet, terrorem biskupów – to rychło będzie po nim.

Ziemkiewicz krytycznie ocenia postawę mediów tzw. głównego nurtu podczas kampanii prezydenckiej, a zwłaszcza niektórych przedstawicieli mainstreamu.

Pyta mnie pan, czy zasługuje na miano gnidy człowiek, który cynicznie i świadomie posługuje się kłamstwem w programie oglądanym przez trzy miliony ludzi, wiedząc, że będzie musiał przeprosić, ale te przeprosiny i sprostowanie do widzów już nie dotrą, bo to głównie ludzie starsi i czerpiący wiedzę tylko z telewizji? Albo ludzie, którzy media publiczne zamienili w partyjny folwark, zarządzany na telefon z pałacu? Niech każdy sam oceni – mówi publicysta i pisarz w rozmowie z Grzegorzem Wysockim.

Ziemkiewicz podkreśla, że Andrzej Duda nie wygrał wyborów prezydenckich dzięki głosom żelaznego elektoratu PiS-u, tylko dzięki młodym, którzy takich politycznych sympatii w sondażach nie deklarują.

- Jeżeli Dudzie uda się zręcznie połączyć wartości, które są najważniejsze dla PiS-u, a jednocześnie nie zrazić do siebie ludzi, którzy PiS-u nie lubią za różnego rodzaju prawdziwe czy fałszywe przewiny, to wtedy rzeczywiście ma szansę na odegranie bardzo ważnej roli w naszej historii. Stoi przed wielką szansą i wydaje się, że rozumie, co jest niezbędne, by temu wyzwaniu sprostać – ocenia Ziemkiewicz.

Publicysta zaznacza jednocześnie, że Jarosław Kaczyński w dalszym ciągu jest bohaterem dla żelaznego elektoratu PiS-u i prawdopodobnie to on poprowadzi partię do jesiennych wyborów parlamentarnych.

- Duda będzie prezydentem ponadpartyjnym i będzie robił swoją politykę. Do wygrania wyborów parlamentarnych PiS nie potrzebuje 50 proc. głosów i nie może na to liczyć. Ale może liczyć na 30 proc. pod przywództwem Kaczyńskiego i w odpowiedniej układance koalicyjnej wystarczy to, by PiS tworzył następny rząd – przewiduje Ziemkiewicz.

Zaznacza on, że osoba premiera w takim rządzie zależała będzie od układu koalicyjnego, więc niekoniecznie musi nim być Jarosław Kaczyński.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JKUB/wp/pl

[fot. Stefczyk.info]
Słowa kluczowe:

Rafał Ziemkiewicz

,

PiS

Warto poczytać

 1. hejterzy19092017 19.09.2017

  Ujawniono twórców "Soku z buraka". Wiadomo, kto administruje tym profilem!

  To była jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic i przedmiot niezliczonych spekulacji. Teraz już wszystko jest jasne. Twórcy zdecydowali jednak się ujawnić.

 2. 1270sar 19.09.2017

  W ćwiczeniach wojskowych na Bałtyku zginął polski żołnierz

  W trakcie ćwiczeń lotników morskich Kormoran-17 na Bałtyku zginął żołnierz. Do tragicznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych, w trakcie epizodu ćwiczebnego poszukiwania i ratownictwa, obejmującego współdziałanie śmigłowca z okrętem.

 3. 1270zziobro 19.09.2017

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej

  Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren. "Rząd będzie stawał po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 4. 1270religa 19.09.2017

  Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

  Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

 5. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook