Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Duda ma zadatki na polskiego Obamę

01.06.2015

W minionych miesiącach obserwowaliśmy jego dorastanie do przywództwa i uważam, że Duda ma zadatki na polskiego Obamę – mówi o prezydencie elekcie Rafał Ziemkiewicz.

- Ludzie głosowali na Dudę, bo mieli nadzieję, że kopnie i pogoni bandę nachapanych. Komorowski jest w tej chwili loserem. Czy może zostać szefem Platformy? Raczej mało która partia w takiej sytuacji chętnie by go wzięła na lidera. Owszem, na patrona, może. Na jakiegoś honorowego dziadka – ocenia publicysta w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska.

Jak zaznacza Ziemkiewicz, wynik wyborów prezydenckich pokazuje , że jeśli obóz władzy nie wyjdzie poza straszenie średniowieczem, kamieniowaniem kobiet, terrorem biskupów – to rychło będzie po nim.

Ziemkiewicz krytycznie ocenia postawę mediów tzw. głównego nurtu podczas kampanii prezydenckiej, a zwłaszcza niektórych przedstawicieli mainstreamu.

Pyta mnie pan, czy zasługuje na miano gnidy człowiek, który cynicznie i świadomie posługuje się kłamstwem w programie oglądanym przez trzy miliony ludzi, wiedząc, że będzie musiał przeprosić, ale te przeprosiny i sprostowanie do widzów już nie dotrą, bo to głównie ludzie starsi i czerpiący wiedzę tylko z telewizji? Albo ludzie, którzy media publiczne zamienili w partyjny folwark, zarządzany na telefon z pałacu? Niech każdy sam oceni – mówi publicysta i pisarz w rozmowie z Grzegorzem Wysockim.

Ziemkiewicz podkreśla, że Andrzej Duda nie wygrał wyborów prezydenckich dzięki głosom żelaznego elektoratu PiS-u, tylko dzięki młodym, którzy takich politycznych sympatii w sondażach nie deklarują.

- Jeżeli Dudzie uda się zręcznie połączyć wartości, które są najważniejsze dla PiS-u, a jednocześnie nie zrazić do siebie ludzi, którzy PiS-u nie lubią za różnego rodzaju prawdziwe czy fałszywe przewiny, to wtedy rzeczywiście ma szansę na odegranie bardzo ważnej roli w naszej historii. Stoi przed wielką szansą i wydaje się, że rozumie, co jest niezbędne, by temu wyzwaniu sprostać – ocenia Ziemkiewicz.

Publicysta zaznacza jednocześnie, że Jarosław Kaczyński w dalszym ciągu jest bohaterem dla żelaznego elektoratu PiS-u i prawdopodobnie to on poprowadzi partię do jesiennych wyborów parlamentarnych.

- Duda będzie prezydentem ponadpartyjnym i będzie robił swoją politykę. Do wygrania wyborów parlamentarnych PiS nie potrzebuje 50 proc. głosów i nie może na to liczyć. Ale może liczyć na 30 proc. pod przywództwem Kaczyńskiego i w odpowiedniej układance koalicyjnej wystarczy to, by PiS tworzył następny rząd – przewiduje Ziemkiewicz.

Zaznacza on, że osoba premiera w takim rządzie zależała będzie od układu koalicyjnego, więc niekoniecznie musi nim być Jarosław Kaczyński.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JKUB/wp/pl

[fot. Stefczyk.info]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook