Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Debata zmarnowanych szans

19.05.2015

Niedzielna debata prezydencka nie wniosła do kampanii wyborczej nic nowego. „Andrzej Duda nie powiedział dlaczego chce być prezydentem, a Bronisław Komorowski nie powiedział nic nowego” – ocenił Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz i publicysta.

Jak wyjaśnił na antenie Radia Wnet Ziemkiewicz, nie pozwoliła im na to także sama formuła debaty.

- To nie jest prawdziwa debata. W Polsce jakoś politycy nie chcą się zgodzić na takie debaty jak to się robi w krajach zachodnich, gdzie jest rzeczywiście prawdziwa rozmowa, gdzie się wchodzi w interakcję, gdzie sobie politycy nawzajem odpowiadają, a nie wygłaszają jakieś odpowiedzi na te same pytania zadane przez dziennikarzy. I mam wrażenie, że to była debata zmarnowanych szans.  Andrzej Duda nie powiedział tego, co jest najważniejsze, nie wyjaśnił po co i dlaczego chce być prezydentem. A Bronisław Komorowski nie powiedział nic nowego, straszył PiS-em, powtarzał „in vitro”, czyli nic tam nie było co by kogokolwiek mogło przekonać – zauważył publicysta.

- Zwolennicy Kukiza albo zagłosują na Dudę, albo nie zagłosują na nikogo, bo głos oddany przeciwko systemowi raczej nie może się przełożyć na Bronisława Komorowskiego. I tak pokazywały dotychczasowe sondaże – przypomniał Ziemkiewicz.

Jak podkreślił jednocześnie publicysta, niestety Duda podczas debaty nie zwrócił się do wyborców Kukiza.

- Mówił o Janie Pawle II, o Jedwabnem czyli zwracał się do ludzi, którzy i tak na niego zagłosują. Natomiast Bronisław Komorowski też się w zasadzie nie zwrócił do tego elektoratu, tylko cały czas opowiadał, że jak rządził PiS to rządził PiS. Tak jak by to ludzi, który w 2007 roku byli za młodzi by głosować, mogło cokolwiek interesować - zauważył Rafał Ziemkiewicz, który dodał jednocześnie, że niedzielna debata prezydencka była zmarnowaną szansą na zdobycie głosów zwolenników zarówno Kukiza, jak i lewicy.

mmil/Radio Wnet

[Fot. Telewizja Republika]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook